Açık

COVID-19 Aşıları

SAĞLIK - 20 Eylül 2021 12:06 A A

COVID-19 Aşıları

 

 

‘‘Artık tek gündemimiz mümkün olan en yüksek aşılama oranı ile toplumsal bağışıklığı elde etmektir. Başarılı bir aşı programı salgından kurtulmuş kutlu bir Türkiye demektir” Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Eylül 2021

 

 

Pfizer aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA-Food & Drug Administration) tarafından 16 yaş üzeri insanlarda kullanım için onaylanmış, 12-15 yaş arası insanlar için ise COVID-19 hastalığını önlemek için acil kullanım izni verilmiştir. Moderna ve Johnson&Johnson aşılarının ise 18 yaş üzerindeki insanlarda acil kullanımına izin verilmiştir.

Bu aşıların acil kullanım izinleri sadece COVID-19 acil tedbirlerinin uygulanmasını gerektiren koşullar sürdüğü sürece geçerlidir.

COVID-19 Aşıları Neden Önemli?

Eğer tam olarak aşılanırsanız salgın döneminde yapamadığınız birçok şeyi yeniden yapmaya başlayabilirsiniz. Tam olarak aşılanan insanlar:

  • Diğer insanlarla maske takmadan güvenli bir şekilde bir araya gelebilir. Bununla birlikte maskelerin takılmasının zorunlu olduğu bazı durumlar vardır.
  • Ülke içinde yapacakları seyahatler öncesi ve sonrasında test yaptırmak zorunda değildir.
  • COVID-19 hastalığına maruz kaldıklarında asemptomatik oldukları sürece karantinaya alınmaktan kurtulurlar.

COVID-19 Aşıları Hastalıktan Korur mu?

Yapılan çalışmalar aşıların insanları COVID-19 hastalığından koruduğunu göstermiştir. Aşı olmak ayrıca COVID-19 hastalığından etkilenildiğinde insanların hastalığı ağır geçirmesinden de korumaktadır. İlk veriler; aşıların hiçbir semptomu olmayan insanların COVID-19 hastalığını yaymalarını engellemelerine yardımcı olduğunu da ortaya koymuştur.

Maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak virüse maruz kalma ya da diğer insanlara bulaştırma şansını azaltmaya yardımcı olmaktadır, ancak sadece bu önlemler yeterli değildir. Aşılar bağışıklık sistemiyle birlikte çalışarak, enfekte olmaları durumunda insanları virüsle savaşmaya hazırlamaktadır. Salgını durdurabilmek mevcut bütün imkânlardan faydalanmayı gerektirmektedir.

Bu hastalığa karşı en iyi korunma maksadıyla; iki doz gerektiren bir aşı olan insanların ikinci doz aşı olmaları da önemlidir. İkinci doz aşı aynı ilaç üreticisi firmasından olmalıdır. Bağışıklık sistemi baskılanmış bazı insanlar ilave bir doza daha ihtiyaç duyabilirler. İlave doz için sağlık uzmanı ile görüşmelidir.

Önceki Makale  Korona Virüs Tedavisinde Endikasyon Dışı ve Erken Erişim İlaçların Kullanımı

https://www.michigan.gov/documents/coronavirus/COVID-19_Vaccine_Public_FAQ_FINAL_710077_7.pdf

 

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAĞLIK - 12:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: