Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

AŞIRI KİLO, OBEZİTE VE KANSER

ABD sağlık otoriteleri, 2014 yılında ABD’de tespit edilen ve toplam kanser vakalarının %40’ını oluşturan 630.000 kanser hastasında aşırı kilo bağlantısı tespit edildiğini açıkladılar ve daha fazla tedbir alınması yönündeki çağrılarını yinelediler.

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Ekim 2017

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Brenda Fitzgerald; yetişkin nüfusun %71’inin aşırı kilolu ve obez olduğu bir ülkede, kanser vakalarının %40’ının aşırı kiloyla bağlantısının tespit edilmesinin, endişe verici bir gelişme olduğunu kaydetmektedir.

Amerikalı yetişkinlerin çoğunluğunun tavsiye edilenden çok daha ağır olduklarını, aşırı kilo ve obezitenin insanlarda belirli kanser vakaları görülme riskini artırdığını anlatan Fitzgerald yaptığı açıklamada; insanların sağlıklı bir ağırlığı muhafaza ederek kanserden korunabileceklerini ifade etmiştir.

Aşırı kilolar; yemek borusu, tiroit, safra kesesi, mide, menopoz sonrası göğüs, karaciğer, pankreas, yumurtalık, rahim, kolon ve rektum dâhil toplam 13 adet kanser türünün gelişme riskini artırmaktadır.

Aşırı Kilolar 13 Tür Kansere Neden Olabilir: Meningiom (Bir Tür Beyin Tümörü), Tiroit, Yemek Borusu, Göğüs (Menopoz Sonrasında), Karaciğer, Üst Mide, Safra Kesesi, Pankreas, Böbrek, Bağırsak, Yumurtalık, Rahim ve Miyelom (Bir Tür Kan Kanseri).

Ağırlığa bağlı tümör sayısı Birleşik Devletlerde sürekli olarak artarken, 1990’lı yıllardan itibaren rastlanan toplam yeni kanser vakaları sayısı düşmektedir.

Ağırlıkla ilintili olan kanserlerde, 2005 ile 2014 yılları arasında sayısında düşme görülenler (%23) sadece kolon ve rektum kanserleridir, Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin raporuna göre; diğer bütün kanser türü vaka sayısında, aynı dönemde %7 oranında artış görülmüştür.


2014 yılında ağırlıkla ilgili 630,000 kanser vakasının yaklaşık olarak üçte ikisinde etkilenen insanlar 50 ile 74 yaşları arasındadır. En fazla etkilenenler kadınlardır, kadınlarda rastlanan kanserlerin %55’i aşırı kilolar ile ilişkilidir.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinin son istatistiklerine göre; Birleşik Devletler halkının %32,8’i aşırı kilolu (Vücut Kitle İndeksi 25 ile 29,9 arasında) ve %37,9’u da obezdir (Vücut Kitle İndeksi 30’dan büyük). Oysa 1988 ile 1994 yılları arasında Amerikan halkının sadece %56’sı aşırı kilolu veya obezdir.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ), ağırlık ve boy arasındaki orandır. Vücut ağırlığının (Kg),  boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır. İdeal ağırlık, ulaşılmak istenen vücut kitle indeksinin boy uzunluğunun karesi ile çarpılması suretiyle elde edilir.

20 yaşın üzerindeki insanlarda, vücut kitle indeksine dayanan standart ağırlık kategorileri aşağıdaki tabloda sunulmuştur.

Not: Çocuklar ve 20 yaş altı insanlar için, Amerika Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından hazırlanan Vücut Kitle İndeksi Yaş Gelişme Kartlarına, merkezin   http://www.cdc.gov/growthcharts/clinical_charts.htm: link adresinde erişebilirsiniz.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

http://www.medisite.fr/revue-du-web-etude-lexces-de-poids-lie-
a-pres-de-40-des-cancers-aux-etats-unis.3739222.41633.html

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Erkekler Neden Sarışın Sever?
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Esper’in Cezayir Temasları

Esper’in Cezayir Temasları   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02...

Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu?

Alaska Helikopter Kazası Pilot Otorotasyon Eğitimi mi Yapıyordu?   Yazar:...

Pompeo Çavuşoğlu Görüşmesi

Pompeo Çavuşoğlu Görüşmesi   Heather Nauert, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

    ÇARŞAMBA İĞNELERİ   TORBACI AKP Gen. Bşk. RTE,...

Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesinden günümüze ne değişti?

Asteğmen Kubilay’ın şehit edilmesinden günümüze ne değişti? Yazan: Osman Başıbüyük,...

Kapat