Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri; Figürler ve Semboller

Göbekli Tepe-4: Gizemli Tapınağın Şifreleri;
Figürler ve Semboller

 

Kenan Yelken, Sun Savunma Net, 10 Ağustos 2018

Göbekli Tepe-3: En Eski ve Gizemli Tapınak yazımda kazı alanı ve ‘‘T’’ biçimli dikilitaşlar konusunda bilgiler vermeye çalışmıştım.

Bu yazımda ise Göbekli Tepe’nin ‘‘A, B, C, D, E, F’’ ve Aslanlı Dikilitaş yapılarında bulunan dikilitaşları üzerinde yer alan figürler ve semboller ile heykelleri ele almaya, incelemeye ve şifrelerini çözmeye çalışacağız.

2012-2014 arasındaki dönemde ‘‘G’’ ve ‘‘F’’ yapılarında da kazılar başlamış ancak henüz tamamlanmamıştır. Bu yapılardaki kazı sonuçları daha sonra ele alınacaktır.

2007’den, kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği 2014 yılına kadar kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Klaus Schmidt’e göre, tüm bölgenin kazılarak ortaya çıkarılması (o zamanki çalışma hızı ile) yaklaşık 50 yıl sürecektir.

Ancak Scmidt’in ölümünden (2014’den) sonra kazı çalışmaları durdurulmuş ve de henüz başlatılmamıştır.

 

A-F YAPILARINDA YER ALAN FİGÜRLER, SEMBOLLER VE ŞİFRELERİ:
Dikilitaşların üzerinde kimi arkeoloğa göre insan kollarını, kimilerine göre ise töreni icra eden din adamının atkısını betimleyen şekiller vardır. Bu kollar dikilitaşın baş bölümünün bitiminden başlamakta ve gövdeyi dolanarak ön tarafta birleşmektedir. Ön tarafta görünen şekiller ise kimine göre el, kimine göre de püskülleri tasvir etmektedir. Ancak bu şekil dikilitaşların tamamında yoktur.

Ancak “Göbekli Tepe – 2: İnsanlık Tarihini Değiştiren Keşif” adlı yazımda sözünü ettiğim ve Nevali Çori’de bulunan tarihin ilk gerçek boyutlardaki insan heykelinin eli (resimde görüldüğü gibi) bu betimleme ile büyük benzerlik göstermektedir.

Ayrıca bu tam boyuttaki insan heykelinin bir özelliği de ağzının olmamasıdır. Bunu da farklı anlamları içereceğine dair bilim adamlarının görüşleri vardır. Bu konuya ileriki yazılarımda değineceğim.

Göbekli Tepe – Türkiye from Sun Savunma on Vimeo.

Önceki Makale  SERENGETİ’DE BİZİM ÇOCUKLAR, TANZANYA

Yazının devamını aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

 

GÖBEKLİ TEPE-4 : GİZEMLİ TAPINAĞIN ŞİFRELERİ | FİGÜRLER | SEMBOLLER

Göbekli Tepe-3 : En Eski ve Gizemli Tapınak yazımda kazı alanı ve T biçimli dikilitaşlar konusunda bilgiler vermeye çalışmıştım. Bu yazımda ise Göbekli Tepe’nin A, B, C, D, E, F ve Aslanlı Dikilitaş yapılarında bulunan dikilitaşları üzerinde yer alan figürler ve semboller ile heykelleri ele almaya, incelemeye ve şifrelerini çözmeye çalışacağız.

Yazar Profili

Kenan Yelken
Kenan Yelken
1965 yılında Malatya'da doğmuştur. 1987-2010 yılları arasında TSK ve NATO'nun çeşitli birlik, kurum ve kuruluşlarında lojistik alanda üst düzey görevler almıştır. 2010 yılından itibaren savunma sanayi sektöründe hizmet vermektedir.

Yönetim ve Organizasyon alanında Yüksek Lisans sahibidir. Uluslararası tedarik, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, proje yönetimi, sözleşme yönetimi, eğitim ve yönetişim uzmanlık alanlarında uluslararası geçerlilikte sertifika ve diplomaları bulunmaktadır. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
BOLİVYA

BOLİVYA Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 6 Ocak 2019 Sömürülen...

TESUD Sordu OYAK Yanıtladı

  TESUD Sordu OYAK Yanıtladı     20 Temmuz, pazartesi...

İktidar Formülü

İktidar Formülü   Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,  30 Ekim...

Kanser Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanser Hakkında Bilmeniz Gerekenler Kanserin Yayılma Denklemi  Artık tümörleri geçmişe...

İran’dan Büyük Tehdit: Düşman Hata Yaparsa Tel Aviv, ABD Üsleri ve 5. Filo Vurulacak

İran’dan Büyük Tehdit: Düşman Hata Yaparsa Tel Aviv, ABD Üsleri...

Kapat