10° Az bulutlu

Peki biz bu haltı niye yedik ağam?

ANALİZ - 21 Ekim 2019 22:12 A A

Peki biz bu haltı niye yedik ağam?


Dr.Noyan UMRUK

 

ABD’nin Kuzey Suriye’den Akdeniz’e bir petrol koridoru açmak niyetinde olduğu, IŞİD’in bu amaçla, bölgeyi iyice karıştırmak amacı ile yaratıldığı ve desteklendiği, ama bölge yeterince karıştırıldıktan sonra IŞİD işlevini tamamlayınca, Kuzey Suriye’de ABD’nin büyük silah ve uzman desteğiyle güçlendirilen PYD- SDG’e İŞİD’le mücadelede ABD’nin müttefiki olma sıfatı ile meşruiyet kazandırıldığı geniş çevrelerce ileri sürülüyordu.

 

Bu arada Türkiye yönetiminin, mevcut Suriye yönetimine kendi meşrebine uygun alternatif yaratarak bölgede üstünlük sağlama amacı ile başlangıçta “yaramaz ve heyecanlı gençler” olarak gördüğü başta El Nusra olmak üzere bazı İslamcı unsurlara farklı baktığı ve hatta lojistik destek sağladığı, ÖSO’nun da bu unsurlardan oluşturulduğu ve daha sonra önemli bir bölümü İdlib’e çekilen bu unsurlarla ilgili de sorumluluklar üstlendiği dünya kamuoyunca biliniyor ve söyleniyordu.

 

Öte yandan Obama döneminde, peşmerge oldukları ileri sürülen silahlı unsurların Türkiye sınırları içinden “Biji Obama” nidaları ve zafer işaretleriyle, kendilerine ikramlarda bulunularak geçirildiği ve bu unsurların PYD-SDG oluşumunun ilk adımları olduğu söyleniyor ve biliniyordu…       

 

Ancak Türkiye, bu duruma nihayet bu unsurların ABD ve AB desteğiyle bir devlet ya da özerk yönetim oluşturma gücüne erişmesi sonucu,   terör örgütüyle sınırdaş olmanın güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturacağı gerekçesiyle, Suriye ise toprak bütünlüğü nedeniyle kararlı biçimde karşı çıkmaya başladı.

 

Yıllardır süren ve bu süreçte Türkiye’nin ciddi tehditler karşısında kaldığı bu derin anlaşmazlık, ABD’den 180 derece ters istikamette esen rüzgârlarla aniden yeni bir görünüm  kazandı.

 

Trump birdenbire “Hiçbir getirisi olmayan bu sonu olmayan, saçma, anlamsız savaştan çekilmek gerektiğini, bölgedeki çatışmalara artık müdahele etmeyeceklerini, IŞİD’i bölgeden PYD-SDG ile birlikte büyük ölçüde temizlediklerini, bölgedeki IŞİD artıklarının ise artık başta Türkiye,  Suriye olmak üzere Avrupa ülkelerinin ve bölgeyle ilgili diğer ülkelerin sorunu olduğunu, Kürtleri satmadıklarını, kendilerine devasa miktarda silah bıraktıklarını, ama Türkiye sınırında YPG-SDG bölgesindeki Amerikan askerlerinin çekildiği söyleyebildi…

 

Önceki Makale  ABD Seçimi Çalındı mı?

Bunun üzerine Türkiye yönetimi, iç ve dış politika açısından ciddi sorunlarla birlikte yaşadığımız ekonomik kriz ortamında aklı başında geniş çevreler ve usta bir satranç oyuncusu sakinliğiyle bölgede tek etkili güç haline gelen Rusya’nın uyarıları doğrultusunda başta Suriye olmak üzere bölge ülkeleriyle birlikte hareket etmek yerine, sürecin başında olduğu gibi Rusya, İran ve dünya kamuoyunu hesaba katmadan meydanın boş kaldığını sanarak Barış Pınarı operasyonunu başlattı…

 

Operasyon, dünya kamuoyunda Trump’ın ikircikli tehditlerine, ABD ve dünya kamuoyunun ciddi protesto, silah ambargolarına, “işgalcilik” suçlamalarına  rağmen Mehmetçiğin beklenmedik süratteki başarısıyla Resulayn-Telafer dörtgeninde hakimiyetin sağlanması noktasına vardı.

 

Ammaa, artık bölgenin en etkin gücü olduğunu tüm dünyaya tescil ettiren Rusya derhal devreye giriyor… Suriye ile YPG arasında anlaşma sağlanıyor. Giderek YPG’nin kendini fesh ederek  Suriye ordusuna katıldığı, 5.Orduyu oluşturacağı ve bunun için özerklik dahi istemediği söyleniyor.

 

Bu gelişmenin akabinde Suriye ordusu çok kısa sürede uzun süredir dillerden düşürülmeyen Menbiç ve Aynelarab’a(Kobani) giriyor. Suriye uzun süre sonra yeniden sınır komşumuz oluyor.

 

Trump’ın, dünya medyasına henüz sızdırılan 9 Ekim tarihli lümpen mektubu ise tüm bu gelişmelerin üzerine tüy dikiyor.

 

“Değerli Yalnızlığı” ile başa başa kalan Türkiye yönetiminin bunca can ve maliyete mal olan operasyonu ise tüm bölgedeki bu hızlı ve beklenmedik gelişmeleri harekete geçiren, indükleyen bir operasyon olarak tarihte yerini alırken akıllara, şu çok bilinen köye giderken atlı arabaya sahip olmak pahasına aynı “haltı” sırayla yiyen ağa maraba anekdotunu getiriyor…

 

Bu üzücü ve onur kırıcı durumu hak etmeyen Atatürk Türkiye’sinden ise “Huuu muhalefet oralarda mısınız” feryatları yükseliyor…

Yazar Profili

Noyan Umruk
Noyan Umruk
Dr. NOYAN UMRUK
(E) TUĞGENERAL
(E)M.S.B. MALİYE D. BŞK.
(E)KARA HARB OKULU ÖĞR. ÜYESİ1948 yılında İzmir-Alsancak’ da doğdu. 1960 yılında Selimiye Askeri Orta Okuluna girdi 1962 yılında Selimiye Askeri Orta Okulundan, 1965 yılında Kuleli Askeri Lisesinden, 1967 yılında Kara Harp Okulundan(K.H,O.) istihkam subayı olarak mezun oldu.

1971 yılında başladığı Marmara Üniversitesi İktisat-Maliye bölümünü 1975 yılında bitirdi.

10 sene istihkam subayı olarak köprücü,inşaat ve savaş istihkam bölük komutanlıkları görevlerini müteakip, !977 yılında T.S.K. de yeni kurulmakta olan Maliye sınıfına seçildi.

Bu sınıfın kuruluş ve gelişmesinde önemli rol ve işlevler üslendi. Aynı dönemde K.H.O.da “Ekonomi” ve “Sosyal Politika” dallarında öğretim üyeliğini sürdürdü.

Bu arada, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki lisansüstü öğrenim çalışmalarını-master programını 1981 yılında tamamladı.

1984-1986 yılları arasında İtalya’da Yabancılar Üniversitesi ve La Sapienza(Roma) Üniversitesinde “BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMENİN SOSYO-EKONOMİK SONUÇLARI” adlı bir uluslar arası çalışma grubuna katıldı.

1988 yılında “Türkiyede işgücü maliyetlerinin bilimsel teknolojik sürece ve ekonomik büyümeye etkisi” konulu doktora tezi ile doktor ünvanını aldı.

2nci Ordu Maliye-Bütçe Bşk.lığı,K.K.K.lığı Bütçe Ş. Md.lüğü,M.S.B.lığı Program İnceleme ve Muhasebe Ş. Md.lüğü görevlerini müteakip 1995-1998 yılları arasında K.K.K. Komptrölörlük Daire Bşk.lığı görevinde bulundu.

1998 yılında generalliğe terfi ederek M.S.B. lığı Maliye Daire Bşk.lığı görevine atandı.

2003 yılında emekli olduktan sonra, 3 yıl süre ile Havelsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan V. olarak görev yaptı.

Halen başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere muhtelif yayın organlarında sosyal politika ve ekonomi-politik içerikli makaleleri yayımlanmaktadır.
ANALİZ - 22:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: