10° Az bulutlu

O Adım

GÜNCEL HABER - 19 Mayıs 2021 07:23 A A

O Adım

 

Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 19 Mayıs 2021

 

Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda olağanüstü çaba göstermiş bir lider, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan bir devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.

Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye’nin doğması ve o zamandan beri ayakta kalması onun liderliği sayesinde olmuştur.

Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini tüm cihana saydırmış, enerjisiyle herkesi kendine inandırmıştır.

Kendisinin tarihi büyüklüğü, eseri olan Türkiye Cumhuriyetine bakılarak bu gün de ölçülebilir. Çelik gibi azim ve gayreti, uzağı gören aklı ve öngörüsü ile birleşerek, Anadolu’nun en uzak ve ıssız köşesindeki köylere bile başka bir ruh aşılamıştır.

Osmanlı imparatorluğu yıkılırken, milli bir Türk Devleti’nin kuruluşu bu çağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Atatürk, yüce bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur.

Savaş alanlarında ölen bütün askerleri düşünerek içinden derin bir keder duyan, cesaret ve zekâsından başka yüreği bu kadar yüce olan böyle bir liderin ülkesi için mucizeler yaratmış olmasına şaşılabilir mi?

O, Türkiye’nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağlamıştır. Başarıları, Türkiye’nin Avrupa devleti olmasını sağlamış, yakın doğunun tarihini değiştirmiştir.

Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesi, O yirminci yüzyılın en görkemli olayını yaratan lideridir.

Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmiştir. Gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

Atatürk “Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler, bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır.

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Bütün bu nedenlerden ötürü; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak ve 19 Mayısları, Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak mutlaka kutlamalıyız.

Yazar Profili

Fatih Bengi
Fatih Bengi
1985 yılında Kara Havacılık Okulunda pilotaj eğitimini tamamlayarak pilot olan Bengi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde Takım, Bölük, Tabur ve Alay komutanlıkları görevlerini yürütmüştür. 2009 yılında Yüksek Askeri şura kararları ile Tuğgeneral rütbesine terfi ettirilen Bengi, 2013 yılında Kara Havacılık Okul Komutanlığı görevinden ‘‘Kadrosuzluk’’ nedeniyle emekli olmuştur.
GÜNCEL HABER - 07:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: