Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Çocuklar da Ölmeye Başladı!

Çocuklar da

Ölmeye Başladı!

 

COVID-19 hastası, 12 ve 13 yaşlarında iki çocuk, Belçika ve Birleşik Krallık’ta hayatlarını kaybettiler.

 

Yazar: Alasdair Sandford, euronews, 01 Nisan 2020

Çeviren: Levent Kağan, Sun Savunma Net, 01 Nisan 2020

 

Yetkililerin verdiği bilgilere göre; yeni korona virüs hastalığından etkilenen Belçika’da 12 yaşında bir kız ve Birleşik Krallık ‘ta 13 yaşında bir erkek çocuk hayatlarını kaybetmiştir.

Hayatlarını kaybeden çocuklar ülkelerinde virüs nedeniyle hayatlarını kaybeden en genç kurbanlar olmuştur.

12 Yaşındaki kızın ölümü Belçika sağlık hizmetleri tarafından yapılan günlük basın konferansı esnasında, kayıplar ve hastaneye yatırılanlar hakkında düzenli olarak verilen güncel rakamlar açıklandıktan sonra duyurulmuştur.

Açıklamayı yapan ve olaydan etkilendiği açıkça belli olan Sağlık hizmetleri servisi sözcüsü Dr. Emmanuel André, bir çocuğun hayatını kaybetmesinin çok zor olduğunu ve tıp ve bilim dünyasının da büyük bir üzüntü içinde olduğunu ifade etmiştir. Küçük kızın ailesi ve arkadaşlarının durumunu düşündüklerini anlatan Dr. André, bu olayın çok nadir olduğunu ve herkesi perişan ettiğini dile getirmiştir.

Bir diğer sözü de küçük kızın üç gündür ateşi olduğunu ve yapılan testte korona virüsten etkilendiğinin belirlendiğini ifade etmiştir. Hayatını kaybeden 12 yaşındaki kız hakkında başka bir bilgi verilmemiştir.

Belçika basınına göre bugüne kadar COVID-19 hastalığından hayatını kaybeden en genç insan 30 yaşında kadın bir hemşire olmuştur.

Bu açıklamadan birkaç saat sonra Londra Kraliyet Hastanesinden yapılan bir açıklamada da 13 yaşında COVID-19 hastası bir erkek çocuğun hayatını kaybettiği duyurulmuş ve ailesine baş sağlığı dilenmiştir.

Madinah College tarafından oluşturulan GoFunMe bağış platformunda hayatını kaybeden çocuğun isminin İsmail ve yaşamını yitirmeden önce sağlık durumunun oldukça iyi olduğu yönünde bir mesaj paylaşılmıştır. Çocuğun, COVID-19 hastalığının yüksek bulaşma etkisi nedeniyle, yanında aile üyelerinin hiç birisi olmadan yaşama gözlerini yumduğu aynı mesajda paylaşılmıştır. İsmail’in Birleşik Krallık sınırlarında COVID-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden en genç insan olduğuna inanılmaktadır.

Geçtiğimiz hafta içinde Fransız yetkililer de ülkede 16 yaşında bir kızın Paris kentindeki bir çocuk hastanesinde öldüğü açıklamasını yapmıştır. Başka hiçbir sağlık problemi olmayan Julie A. isimli gencin hayatını kaybetmesi Fransa’da derin bir üzüntüye neden olmuştur.

Genç insanlar arasında COVID-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin olması oldukça nadir bir durumdur. Sağlık yetkilileri geçmişte yaptıkları açıklamalarda; hastalığın yaşlı ve daha hassas yaş gruplarında yaygın olduğunun, fakat her yaştan insanlarda da görülebileceğinin altını çizmişlerdir.

Geçen hafta Birleşik Devletler Illinois eyaletinde, korona virüsten etkilendiği belirlenen bir yaşın altında bir bebeğin yaşamını yitirdiği açıklanmıştır. Bebeğin ölümüyle ilgili soruşturma halen yürütülmektedir. Çin’deki ölüm kayıtlarına göre de 10 aylık bir bebek ve 14 yaşında bir erkek çocuk virüs nedeniyle hayatlarını kaybetmiştir.

Birleşik Devletler’de 2,500 hastayı kapsayan Hastalık Kontrol ve Önleme merkezleri tarafından yapılan bir çalışmada 19 yaşın altında COVID-19 hastalığından hayatını kaybeden hiç kimsenin olmadığını ortaya koymuştur. Fakat çalışma sonuçlarına göre her yaştan insanın hastalıktan ciddi şekilde etkileneceği, hastanede tedavi altına alınanların üçte birinden fazlasının 20 ile 54 yaşları arasında olduğu da tespit edilmiştir.

Salı günü yapılan son güncellemeye göre Belçika’da bir önceki güncellemeye göre yaklaşık olarak 200 insan virüs nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Ülkede salgının patlak vermesinden bu yana ölenlerin sayısı da 700’ü aşmıştır.

Belçika yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre Brussels, doğu Flanders eyaletindeki Limburg ve Wallonia eyaletindeki Hainaut kentlerindeki hastaneler salgından en çok etkilenen sağlık kurumları olmuştur.

ABD John Hopkins Üniversitesi Korona Virüs Kaynak Merkezi tarafından derlenen bilgilere göre; Salı günü doğrulanmış 12,775 COVID-19 vakası ile Belçika, salgından etkilenen ülkeler arasında onuncu sırada yer almaktadır.

 

Önceki Makale  Ölüme Mahkûm Edilen Charleston Kilisesi Canisi Dylann Roof Affedilmesini İstedi

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

 

Europe News – the latest breaking news about europe | Euronews

Europe – Find all the latest information about Europe, news bulletins, follow live the breaking news on euronews.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Suriye krizinin Türkiye’nin siyasi geleceği ile ne ilgisi var?

Suriye krizinin Türkiye’nin siyasi geleceği ile ne ilgisi var? Yazar:...

Immersion3D Sanal Gerçeklik Odası

Immersion3D Sanal Gerçeklik Odası Sanal Gerçeklik Odası olarak da adlandırılan,...

Suriye-Irak Savaş Alanı ABD Yapımı Tanklar Rus Yapımı Tanksavar Füzelerinin Hedefinde

Suriye-Irak Savaş Alanı ABD Yapımı Tanklar Rus Yapımı Tanksavar  Füzelerinin...

HALİFENİN HAYALETİ

HALİFENİN HAYALETİ Eğer koyunların oy verme şansları olsaydı, sonradan boğazlarını...

F-35 Savaş Uçağı Yere Çakıldı!

F-35 Savaş Uçağı Yere Çakıldı!   Ercan Caner, Sun Savunma...

Kapat