Açık

Taliban Perdesi

GÜNCEL HABER - 27 Eylül 2021 13:05 A A

Taliban Perdesi

 

Biz, eli sopalı adamlara ihtiyaç duyan korunacak ve güdülecek bir hayvan sürüsü veya okuma yazma bilmeyen bir grup değiliz. Sharifa Qayumi

 

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Eylül 2021

 

ABD’nin yenilerek ve aşağılanmış bir şekilde kaçtığı Afganistan’da iktidarın altın tepsi içinde sunulduğu Taliban terör örgütü, ahlak polisi bakanlığı kurmasının ardından garip bir uygulamaya daha imza atarak üniversitelerde kız ve erkek öğrencilerin arasına perde zorunluluğu getirmiştir.

Taliban militanlarına göre ideal olan kadınların kadın öğretmenler tarafından eğitilmesidir, ancak yeterli kadın öğretmen olmaması durumunda, yaşlı ve iyi erkek öğretmenler de kadınlara öğretmenlik yapabilecektir.

İslamcı Taliban militanları Afganistan’da iktidarda oldukları 1996-2001 yılları arasında da kızların okula gitmeleri ve kadınların çalışmalarını da yasaklamıştır. Kadınların yüzlerini kapatmaya ve dışarı ancak akrabalarından bir erkekle çıkmalarına müsaade edildiği o dönemde Taliban kurallarına aykırı hareket edenler aşağılanmış ve ahlak polisi tarafından dövülmüştür.

Kadın haklarını savunmak maksadıyla birkaç örgüt kuran Mahbouba Seraj, Taliban terör örgütü militanlarının insanları kırbaçlamayı sevdiğini ve kadınlara karşı bütün tavırlarının da sanki kadınlardan iğrendiklerini gösterdiğini ifade etmektedir.

ABD’nin iktidarı altın tepsi içinde sunduğu Taliban İslami yasalara uygun olarak kadın haklarının korunacağı sözü vermiştir. Yeni Taliban terör devletinin ilan edilmesiyle hakları için sokaklara dökülen kadınlar, Taliban teröristlerinin havaya ateş açmasının ardından dağılmak ve kendilerini korumak zorunda kalmıştır.

Taliban Afganistan’ından kadın manzaraları

 

Başkent Kabil’de protestolara katılan 23 yaşındaki öğrenci Sharifa Qayumi; Afganlı kadınların eli sopalı adamlara ihtiyaç duyan korunacak ve güdülecek için bir hayvan sürüsü veya okuma yazma bilmeyen cahiller olmadıklarını dile getirmektedir.

 

Fotoğraf: Getty Images

 

Taliban terör devletinin Kabil’de kontrolü ele geçirdiği gün güzellik salonlarında kadınları gelinlikle gösteren reklam afişleri boyanmış ve kentteki bütün güzellik salonları kapatılmıştır.

Önceki Makale  Geçmişten Günümüze Suikast Yöntemleri

Taliban terör devletinin henüz gerçek yüzünü göstermediğinin farkında olan birçok Afganlı aile de korkudan kızlarını okula göndermemektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 13:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: