Açık
GÜNCEL POLİTİKA - 27 Eylül 2021 10:36 A A

Biden ile Hayal Kırıklığının Ardından Erdoğan Yönünü Putin’e Çevirdi

 

 

‘‘Terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken, mücadeleyi bırakın, tam aksine, onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor.’’ Recep Tayyip Erdoğan

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Eylül 2021

 

AP Photo/Francois Mori

 

The Washington Post haber sitesinde paylaşılan 24 Eylül 2021 tarihli makalede; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile son görüşmelerin hayal kırıklığı yarattığını ve NATO üyesi olan ülkesinin Rusya ile daha yakın ilişkiler arayışında olacağını söylediğine yer verilmiştir.

Haberde, İstanbul’da namaz sonrası bir konuşma yapan Erdoğan’ın New York’a yaptığı ziyaret esnasında Biden ile aralarındaki farklılıkları gideremediklerini ve iki NATO ülkesi olarak ABD ile Türkiye arasındaki münasebetlerin bu noktada olmaması gerektiği ifadelerine yer verilmiştir.

Erdoğan konuşmasını, Türkiye’nin terörist olarak kabul ettiği Suriye’deki Kürt militanlara ABD’nin sağladığı desteği eleştirerek sürdürmüştür. İslami Devlet terör örgütü ile mücadelede önemli bir oynadığı iddia edilen Kürt militanlar Türkiye tarafından PKK bağlantısı nedeniyle terörist olarak nitelendirilmektedir. PKK, Birleşik Devletler ve Avrupa Birliği terör örgütleri listesindedir. Erdoğan’ın Amerika’nın terör örgütlerine ‘‘beklenenin çok çok üstünde’’ destek sağladığını ifade ettiği sözleri aşağıdadır:

‘‘Terör örgütleriyle ilgili mücadelede maalesef Amerika şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor ve onlarla mücadele etmesi gerekirken, mücadeleyi bırakın, tam aksine, onlara yüklü miktarda silah, araç, gereç destekleri veriyor. E tabi bir NATO ülkesi olarak, bu tür yaklaşımlar olduğu sürece, bizim de bunları tüm dünya kamuoyu ile paylaşmamız gereklidir.’’

Erdoğan, 29 Eylül 2021 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Karadeniz tatil beldesi olan Sochi kentinde bir görüşme yapacaktır. Liderlerin bu görüşmede Suriye’deki durumu müzakere edecekleri beklenmektedir.

Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ 4 Kasım 2020

Rusya, Suriye yönetiminin ana müttefiki konumunda iken Türkiye Bashar Assad’ı devirmek isteyen grupları desteklemektedir. Bununla birlikte Rusya ve Türkiye, cihatçıların elinde kalan son yer olan İdlib eyaletinde işbirliği yapmış ve soruna siyasi bir çözüm bulma konusunda birlikte hareket etmişlerdir.

Erdoğan Rusya devlet başkanıyla görüşmesine yönelik olarak; ‘‘Benim Sayın Putin’den beklentilerim çok daha farklı, zira Suriye’de rejim maalesef burada bizim için ülkemizin güneyinde adeta bir tehdit oluşturuyor. Ve burada bir dost ülke olarak da Sayın Putin’den, daha doğrusu Rusya’dan bir dayanışmamızın gereği olarak farklı yaklaşımlar bekliyorum. Ve bu mücadeleyi de güneyde birlikte yürütmemiz lazım. Şu anda görüldüğü gibi Amerika Suriye’yle de pek şu anda ilintili değil. Ha burada şimdi kim var? İran var, Rusya var, biz varız. Ama buradaki eğer hakikaten orayı da bir barış havzası haline dönüştüreceksek, bunu nasıl yaparız, bunu aramızda görüşmemiz, paylaşmamız şart. Ve bunları görüşeceğiz, kaldı ki bir de Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşımanın gayreti içersindeyiz. Zira hedefimiz yüz milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmak, bu ticaret hacmine ulaşmayı da eğer kendimize belirlediysek, bunu da kendimiz için gerekli buluyorsak, bizim münasebetlerimizin çok çok farklı olması lazım’’ ifadelerini kullanmıştır.

ABD ile Türkiye arasında büyük bir krize ve Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılmasına neden olan Rus yapımı S-400 modeli hava savunma füzeleri Samsun kentinden geçişleri esnasında görülürken. Fotoğraf: Anadolu Haber

The Washington Post haberinde; ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin birkaç yıldır yıprandığı ve Ankara’nın iki yıl önce Rus füze savunma sistem tedariki nedeniyle de son iki yıldır iyice bozulduğuna yer verilmiştir. S-400 hava savunma sisteminin alınmasının Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına ve bazı önde gelen Türk savunma endüstrisi yetkililerine ABD yaptırımları uygulanmasına neden olduğu da vurgulanmıştır.

Önceki Makale  İtirazım Var!

Terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veren NATO müttefikimiz Amerika’yı şiddetle kınıyor ve derhal kendisinden beklenen destek seviyesine çekmesi konusunda uyarıyorum.

https://www.washingtonpost.com/politics/turkeys-erdogan-looks-to-putin-after-biden-talks-disappoint/2021/09/24/43e0960e-1d36-11ec-bea8-308ea134594f_story.html

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 10:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: