Açık

Hollanda Polisi Ateş Açtı

GÜNCEL HABER - 20 Kasım 2021 17:10 A A

Hollanda Polisi Ateş Açtı

 

Protestocular, hükümetin aşılandıklarını veya enfeksiyondan iyileştiklerini kanıtlayan Aşı Pasaportlarına sahip vatandaşların da kapalı mekânlara girişlerini engelleme planlarına karşı çıkmak için bir araya gelmiştir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 20 Kasım 2021

 

Hollanda’nın Rotterdam kentinde kısmi kapanma ve hükümetin korona virüs politikasını protesto etmek için toplanan göstericiler. Kaynak: Killian LINDENBURG / ANP / AFP

 

Hollanda polisi, COVID-19 hastalığının yayılmasını önlemek için alınan yeni tedbirleri protesto etmek maksadıyla Rotterdam kentinde toplanan halkın üzerine ateş açmıştır. Polis yetkilileri kaç kişinin yaralandığı konusunda herhangi bir açıklama yapmamıştır.

Hollanda polisinin açıklamasına göre yerel saatle 20.00 civarı başlayan protesto gösterileri isyana dönüşmüştür. Birkaç yerde ateş yakıldığı ve havai fişeklerin ateşlendiğini söyleyen emniyet yetkilileri havaya uyarı ateşi açıldığını ve isyan polisinin düzeni sağlamak için her yerde hazır olduğunu ifade etmiştir.

Hollanda’da son zamanlarda COVID-19 vaka sayısı artmış ve günlük vaka sayısı 20,000’i aşmıştır. Bu rakam salgının başlangıcından bu yana görülen en yüksek rakamdır.

Hükümet, son üç haftada görülen vaka sayısı artışları nedeniyle 13 Kasım 2021 tarihinde kısmi bir kapanma uygulaması başlatmış ve aşı olmayanlar için daha sert tedbirlerin değerlendirildiğini açıklamıştır.

Hollanda polisi arabaları ateşe veren ve polise taş atan göstericilere ateş açarak karşılık vermiştir. Polis sözcüsü Patricia Wessels Reuters’e verdiği demeçte hayati tehlike nedeniyle göstericilerin üzerine direkt ateş açıldığını ifade etmiştir. Wessels, en az iki kişinin yaralandığını da sözlerine eklemiştir.

Rotterdam halkının protesto etmek amacıyla sokaklara döküldüğü COVID-19 Aşı Pasaportu. Hollanda Krallığı, COVID-19 Pasaportu, Veriliş Tarihi: 01-02-2021. Fotoğraf: Robin Utrecht/Rex/Shutterstock.

 

Rotterdam kenti yetkilileri olaylar üzerine toplu taşımayı durdurmuş ve ana tren istasyonu kapatarak halka evlerine dönme çağrısında bulunmuştur.

Önceki Makale  KUDÜS MAHALLİ KİLİSE PATRİK VE PAPAZLARI'NIN BAŞKAN DONALD TRUMP'A AÇIK MEKTUBU

Ocak 2021’de uygulanan kapanmanın ardından birkaç kentte meydana gelen isyanlar milyonlarca avro zarara neden olmuştur.

Ülkeler zarar ederken aşı şirketleri milyarlarca dolar kâr peşinde

Görünen o ki COVID-19 aşısı üreten ilaç şirketleri ‘‘takviye ve/veya pekiştirme’’ dozları tavsiyesi adı altında milyarlarca dolar kâr elde etmeyi sürdürecektir. Bilindiği gibi; Pfizer aşısının, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA-Food & Drug Administration) tarafından 16 yaş üzeri insanlarda kullanımı onaylanmış, 12-15 yaş arası insanlar için ise COVID-19 hastalığını önlemek için acil kullanım izni verilmiştir. Moderna ve Johnson & Johnson aşılarının ise 18 yaş üzerindeki insanlarda acil kullanımına izin verilmiştir.

Aşının uzun süreli etkilerinin ve verimliliğinin şu an bilinmediği, aşının olumsuz etkilerinin olabileceği, ürünün salgın koşulları altında tamamen kişinin kendi istemesi halinde uygulanabileceği ve üretime ait hataların haricinde oluşabilecek maddi ve manevi zararlar konusunda üretici firmanın sorumlu olmayacağı ifade edilen bir onam formunu imzalamak ve aşı olmak acaba ne kadar mantıklı?

12 Nisan 2021 itibarıyla; AstraZeneca, Pfizer ve Moderna ilaç şirketlerinin performansları. Kaynak: FactSet.

Bu arada; Pfizer şirketinin 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan 60 milyar dolardan fazla satış değerindeki aşı anlaşmalarıyla yalnızca bu yıl 33,5 milyar dolar gelir elde etmesi beklenmektedir. Yapılan anlaşmalar, ilk iki dozun yanı sıra zengin ülkelere sağlanacak olan milyarlarca dolar tutarındaki potansiyel takviye aşılarını da kapsamaktadır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 17:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: