Açık

Yürekleri Parçalayan Son Mektup

DÜNYA - 30 Ekim 2019 09:14 A A

Anne ben ölüyorum…

Yürekleri Parçalayan Son Mektup

 

Yazar: Yaron Steinbuch, NEW YORK POST, 25 Ekim 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ekim 2019

 

Vietnamlı 26 yaşındaki bir kadın, İngiltere’de içinde 39 insanın ölü bedenlerinin bulunduğu bir kamyonun içinden annesine yazdığı son mektupta, nefes alamadığı için öleceğini ve daha iyi bir yaşam için yaptığı umut yolculuğunun trajik bir şekilde sonlandığını yazmıştır.

 

Pham Thi Tra My, Mirror Gazetesinde yer alan habere göre annesine  ‘‘Üzgünüm anne, yurtdışına yolculuğum başarılı olmadı’’ mesajı göndermiştir.

Pham Thi Tra My’in annesine son mesajı ise ‘‘Seni ve babamı çok seviyorum anne! Ölüyorum, çünkü nefes alamıyorum’’ olmuştur.

Genç kadının son anları hakkındaki haberler; İngiltere’yi şok eden ve bütün dünyada manşetlerde yer bulan, sekiz kadın ve 31 erkeğin ölü bulunması sonrasında iki kişinin daha tutuklanması sonucu ortaya çıkmıştır.

Essex polisinden alınan bilgilere göre; İngiltere’nin kuzeybatısındaki Warrington’da, her ikisi de 38 yaşında olan bir adam ve bir kadın insan kaçakçılığı ve taksirle adam öldürme şüphesiyle tutuklanmıştır. 25 yaşındaki sürücü Mo Robinson da cinayet şüphesiyle tutuklanmıştır.

Soğutuculu treyler içinde bulunan ve hayatlarını kaybeden kurbanların başlangıçta Çinli oldukları sanılmıştır. CNN’e göre; kurbanların arasında Vietnamlıların olduğu haberlerinin yayılması üzerine Londra’daki Vietnam Büyükelçiliği Essex polisi ile temasa geçmiştir.

Olayda hayatını kaybeden genç kadının ailesi, kızlarının gönderdiği şok edici mesajlardan sonra bir daha ondan haber alamadıklarını açıklamış ve insan hakları koruyucularına sevgili kızlarını bulmak için başvuruda bulunmuştur.

Genç kadının ailesi yaptıkları açıklamada; zavallı kızlarının, Çin üzerinden İngiltere’ye gitmek ve orada yeni bir hayata başlamak umuduyla insan kaçakçılarına yaklaşık olarak 38.000 ABD doları ödediğini dile getirmiştir.

Önceki Makale  TEMEL HAKLAR VE ÖZGÜRLÜKLER

 

İki Vietnamlı aile daha kaybolan akrabaları hakkında endişelerini dile getirmiş ve 26 yaşındaki bir adam ve 19 yaşındaki bir kadının Grays kasabasındaki kamyonda olabileceklerini ifade etmiştir.

Hanoi’deki İngiliz Büyükelçiliği yaptığı açıklamada; kurbanların milliyetlerinin henüz doğrulanmadığını ve yetkililerin kurbanların kimliklerini belirlemek ve ailelerine bilgi vermek maksadıyla çalıştıklarını ifade etmiştir.

CNN’e göre kurbanların içinde olduğu soğutuculu kamyon, Belçika’dan İngiltere’ye Clementine isimli feribot tarafından taşınmıştır. Cobelfret Ferries şirketine ait Clementine isimli feribot, Zeebrugge ile Purfleet arasında düzenli seferler yapmaktadır. Cobelfret Ferries şirketi CNN’e yaptığı açıklamada feribotlarından bir tanesinin 39 kişinin öldüğü aracı taşıdığını doğrulamış, fakat ayrıntılı bilgi vermekten kaçınmıştır.

Kamyonun bulunduğu yere bırakılan çiçekler. Kaynak: PA

 

Associated Press, Bulgaristan’da kamyonun ait olduğu iddia edilen firmayı ziyaret etmiş, fakat Varna kentindeki binanın sakinleri, binalarında hiçbir zaman yabancı şirketlere ait bir ofis olmadığını ifade etmişlerdir.

Bulgar haber ajanslarına göre kamyonun sahibi, Varna’da İrlandalı bir kadının adına kayıtlı ‘‘Tomorrow Movements Today’’ isimli bir şirkettir.

Batı Avrupalı taşıma şirketlerinin düşük vergi ve kolay kayıt prosedürleri nedeniyle şirketlerini Bulgaristan’a kayıt ettirmeleri oldukça yaygın bir uygulamadır.

Kurbanların kimliklerinin belirlenmesi ve nasıl öldüklerinin ortaya çıkarılması maksadıyla otopsi işlemlerinin en kısa zamanda başlaması planlanmıştır.

Purfleet sakinlerinden alınan bilgilere göre yasadışı göçmenlere bölgede oldukça sık rastlanmaktadır. 61 yaşındaki Janet Lilley AFP’ye verdiği bilgide, insanların feribotla limana geldiklerini ve kamyonetlere binerek ayrıldıklarını dile getirmiştir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiş ve özetlenmiştir. Aslına aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

https://nypost.com/2019/10/25/the-shocking-final-text-this-human-trafficking-victim-sent-before-dying-in-uk-truck

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Bariyerlerden Atlamak Zorunda Kalan Bir Eski Bakan!..
SON YAZILARI
DÜNYA - 09:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: