Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suriye Arap Ordusuyla Sınırda İlk Çatışma mı?

Suriye Arap Ordusuyla Sınırda İlk Çatışma mı?

 

Rejim kuvvetleri, geçmişte Kürtler tarafından kontrol edilen Türkiye sınırı boyunca uzanan bölgenin çoğuna girmeye başladılar.

 

Agence France-Press (AFP), 29 Ekim 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ekim 2019

 

 

BEIRUT: Suriye hükümet güçleri ve Türk ordusu, Ankara’nın kuzey Suriye’ye üç hafta önce başlattığı saldırı sonrasında, 29 Ekim 2019 günü ilk kez karşı karşıya gelmiş ve iki kuvvet arasında bir çatışma yaşanmıştır.

Suriye İnsan Hakları Gözlem kuruluşunun bildirdiğine göre; Suriye ve Türk ordusu arasında ağır çatışmalar yaşanmıştır.

İngiltere merkezli gözlem kuruluşunun iddiasına göre; Ras al-Ain kasabasının güneyinde bulunan Assadiya köyü yakınlarında iki ordu arasında karşılıklı top ve makineli tüfek atışları yapılmıştır.

Suriye İnsan Hakları Gözlem kuruluşuna göre çatışmalarda en az altı Suriyeli asker yaralanmıştır.

Türk ordusu ve desteklediği vekâlet savaşçıları, yaklaşık olarak 30 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturmak maksadıyla; 09 Ekim 2019 günü Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt güçlerine saldırmıştır.

Kürt güçler, 440 kilometre uzunluğundaki sınırın, çoğunlukla Arapların yaşadığı 120 kilometre uzunluğundaki bir bölümünden çekilmeyi kabul etmesine rağmen, bölgeden çatışmaların halen sürdüğü yönünde haberler gelmeye devam etmektedir.

Türkiye, sınır ötesine düzenlediği saldırı sonrasında, Suriye hükümetinin ana destekçisi konumundaki Rusya ile Kürt güçlerin bütün bölgeden çekilmesi hususunda bir anlaşmaya varmıştır.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu yaptığı açıklamada; Ankara ve rejimi destekleyen Moskova arasında bu ayın başlarında Sochi’de imzalanan anlaşma sonucunda, Kürt güçlerin Türkiye-Suriye sınırından tamamen çekildiklerini dile getirmiştir.

Türkiye ve Kürtler arasında tampon görevi yapan, şimdi ise halen Kürtlerin elindeki petrol kuyularını koruyan Amerikan askerleri. Kaynak: Delil Souleiman/AFP

 

Birleşik Devletler askerlerinin sınır bölgesinden çekilmesi nedeniyle yarı yolda bırakılan Kürt güçleri de Türk saldırısından korunmak maksadıyla hükümet birliklerine yönelmiştir.

Önceki Makale  "Oded Yinon Büyük İsrail Planı" Sempozyumu

Moskova’nın Suriye’ye 2015 yılındaki askeri müdahalesinden önce Suriye Devlet Başkanı Bashar al-Assad, ülkesinin ancak yarısını kontrol ederken, ülkenin geri kalan kısmı isyancılar, cihatçılar ve Kürtlerin kontrolü altında bulunmaktaydı.

Assad, dokuzuncu yılına giren iç savaşta Rusların yardım ve desteğiyle kaybettiği toprakların büyük bir kısmını yeniden ele geçirmeyi başarmış durumdadır.

Birleşik Devletler, Suriye topraklarında İslami Devlet terör örgütüne karşı sürdürülen savaşta Suriye Demokratik Güçleri (SDF – Syrian Democratic Forces) ile 2014 yılında bir ittifak oluşturmuştur.

Amuda kasabası yakınlarında Sanjak Saadoun sınır bölgesinden çekilmekte olan Kürt savaşçılar. Kaynak: Delil Souleiman/AFP

 

İslami Devlet terör örgütüne karşı askeri çatışmalar, terör örgütünün Suriye topraklarındaki son mevzilerinin ele geçirildiği 2019 yılı Mart ayı içinde sona ermiş ve ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerini Suriye bataklığından çekeceği açıklamasını yapmıştır.

İslami Devlet terör örgütüne karşı koalisyon kuvvetinde yer alan bölgedeki Amerikan askerleri, teoride ikisi de Amerika’nın müttefiki olan Türkiye ile Kürtler arasında bir tampon görevi yapmakta iken, Ekim 2019 ayı içinde sınır bölgesinden çekilmeleriyle bu rolleri sona ermiş durumdadır.

Beyaz Ev, 2019 yılı Ekim ayı başlarında yaptığı açıklamada, Birleşik Devletler askerlerinin ülkeden tamamen ayrılacaklarını açıklamış, fakat bölgedeki Amerikan askerleri daha doğuya giderek, halen Kürt kontrolü altında bulunan petrol kuyularının çevresine yerleşmiştir.

 

Ras al-Ain yakınlarında bir Türk tankı atış esnasında. Kaynak: Nazeer Al-Khatib/AFP

 

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump yaptığı bir açıklamada; ‘‘Petrolü korumak istiyoruz ve bir şekilde Kürtlerle çalışacağız’’ ifadelerini kullanmıştır.

Assad’ın rejim kuvvetlerinin sınır bölgesinin çoğunluğunda kontrolü ele geçirmesi beklenmektedir, fakat yukarıda sunulan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan haritada da görüldüğü gibi 10 kilometre derinliğindeki bir şerit Salı gününden başlamak üzere Rus-Türk ortak devriyeleri tarafından kontrol edilecektir.

Önceki Makale  Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Syrian and Turkish armies in deadly border clash

AFP / Nazeer Al-khatib The armies of Syria and Turkey traded deadly fire Tuesday for the first time since Ankara launched an anti-Kurdish offensive in early October, as Russia announced Kurdish forces had withdrawn from the key border area.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Beauvillain Loic. Hava Aracı Motoru Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Hava aracı...

Barzani Bağımsızlık Referandumunda Geri Adım mı Atıyor?

Barzani Bağımsızlık Referandumunda Geri Adım mı Atıyor? ABD birleşmiş bir...

Helikopterlerde Otorotasyon Esasları

Helikopterler Neden Düşüyor? Helikopterlerde Otorotasyon Esasları Efsane: Helikopterler motor sustuğunda...

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Merkezi Açıklaması

KAMUOYUNUN DİKKATİNE Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları, devletin birçok kurumunun...

Yunan Gazetesinden Garip İddia Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10 Armağan Verdi

Yunan Gazetesinden Garip İddia   Erdoğan’ın Saldırganlığı Aslında Yunanistan’a 10...

Kapat