Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Katil Polis Cinayetten Suçlu Bulundu

Nefes Alamıyorum!

Katil Polis Cinayetten Suçlu Bulundu

Takvim yaprakları 13 Şubat 1905 tarihini gösterirken Minnesota eyaletinde bir darağacı kurulur. Fakat gece yarısı gerçekleştirilen infazda küçük bir aksilik yaşanır; şerif ipin uzunluğunu yanlış hesaplamıştır. Bu acemice gerçekleştirilen ve 14,5 dakika süren infaz, eyalette idam cezasının kaldırılmasına yönelik girişimleri tetikler.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Nisan 2021

 

 

George Floyd’un Son Sözleri

‘‘YÜZÜME BASTIRYORSUN. BEN CİDDİ BİRŞEY YAPMADIM. LÜTFEN, LÜTFEN, LÜTFEN. NEFES ALAMIYORUM LÜTFEN. BİRİSİ BANA YARDIM ETSİN. LÜTFEN, NEFES ALAMIYORUM, NEFES ALAMIYORUM, NEFES ALAMIYORUM. YÜZÜM. LÜTFEN DİZİM BOYNUMDA. NEFES ALAMIYORUM. ANNE. ANNE. NEFES ALAMIYORUM. DİZİN BOYNUMDA. BEN BİTTİM. BEN BİTTİM. KLOSTROFOBİM VAR. MİDEM ACIYOR. BOYNUM ACIYOR. HERYANIM ACIYOR. BİRAZ SU. BİRŞEYLER VERİN. LÜTFEN. LÜTFEN. BENİ ÖLDÜRME MEMUR BEY. NEFES ALAMIYORUM. MEMUR BEY BENİ ÖLDÜRECEKSİN. BENİ ÖLDÜRECEKLER. NEFES ALAMIYORUM. NEFES ALAMIYORUM. NEFES ALAMIYORUM. LÜTFEN EFENDİM, LÜTFEN, LÜTFEN. NEFES ALAMIYORUM.’’

Yukarıdaki sözler; polislik görevine başlarken ‘‘YİĞİT OLMA’’ yemini eden ırkçı Amerikalı polis memuru Derek Chauvin’in, 25 Mayıs 2020 tarihinde, tam 8 dakika 46 saniye süresince boynuna diziyle basması sonucu hayatını kaybeden George Floyd’a aittir. Toprağı bol olsun.

Deutsche Welle haber sitesinde, Fatal Encounters (Ölümcül Karşılaşmalar) adlı İnternet sitesi kaynak gösterilerek paylaşılan iddialara göre; 2000 yılından 27 Mayıs 2020 tarihine kadar geçen sürede Birleşik Devletler topraklarında polis şiddeti sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 28,139’dur.

Elleri kelepçeli bir insanı, bütün yalvarmalarına ve seyredenlerin uyarılarına aldırmayarak, kameraların önünde büyük bir soğukkanlılıkla boynuna diziyle bastırarak öldüren katil ırkçı polisin en ağır cezayı alması dileğiyle…

Minnesota Eyaleti ve İdam Cezası

George Floyd’un ırkçı bir polis tarafından öldürüldüğü Minnesota Eyaletinde ölüm cezası 1911 yılında kaldırılmıştır. O tarihten günümüze kadar geçen sürede ölüm cezasının yeniden uygulanması için yapılan toplam 23 girişim sonuçsuz kalmıştır.

Çocuk yaştaki erkek sevgilisi Johnny Keller ve annesini vurarak öldüren ve Minnesota eyaletinde infaz edilen son hükümlü olan katil William Williams’ın gece yarısı acemice infazıyla ilgili yerel basında yer alan bir haber. Katil Williams’ın infaz öncesi son sözleri; ‘‘Beyler, illegal bir idama tanıklık ediyorsunuz. Ben Johnny Keller’i öldürmekle suçlandım O benim hayatta karşılaştığım en iyi arkadaşımdı’’ olmuştur. Kaynak: Minnesota Good Age.

12 Nisan 1905 tarihinde William Williams; 16 yaşındaki erkek sevgilisi Johnny Keller ve annesi Mary’i St. Paul’deki evlerinde bir tartışmanın ardından vurarak yaralar. Johnny 24 saat içinde hayatını kaybeder, annesi Mary ise sekiz gün sonra son nefesini verir.

Williams ve Johnny 1903 yılında, her ikisi de difteri hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırıldıklarında tanışmışlardır. İkili arasında romantik bir aşk başlamış ve taburcu edildikten sonra Johnny, iş aramak için Minnesota, Manitoba ve Kanada’ya giden Williams’a katılmıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde o yıllarda, aralarında büyük yaş farkı olsa da erkekler arasındaki bu tür ilişkiler oldukça normal kabul edilmektedir.

Cinayet sonrası Williams polise teslim olur ve suçunu itiraf eder. Cinayetleri ‘‘duygusal çılgınlık’’ sonucu işlediğini iddia eder. Ancak jüri onunla aynı fikirde değildir ve Williams’ı birinci dereceden cinayetten suçlu bulur. Minnesota eyaletinde ölüm cezası hâlâ uygulanmaktadır ve Williams asılarak idam edilecektir.

Minnesota eyaleti, hükümlülerin bazen linçe varan infazlarla cezalandırıldıkları karanlık bir geçmişe sahiptir ve eyalet sakinlerinin çoğu da ölüm cezasına karşıdır. Bu nedenle de uygulanan infazlar gece yarısı ve halktan uzak geçekleştirilmektedir.

Katil William Williams’ın asılarak infazında kullanılan, fakat küçük bir aksilik sonucu Şerif Anton Miesen tarafından uzunluğu yanlış hesaplanan halat. Fotoğraf: Minnesota Historical Society.

Darağacı 13 Şubat 1906 günü kurulur. Fakat infaz esnasında küçük bir aksilik yaşanır. Ramsey Kasabası Şerifi Anton Miesen ipin uzunluğunu yanlış hesaplamıştır. Boynuna geçirilen iple aşağı doğru hızla düşen Williams zemine çarpar, boynu kırılmamıştır. Şerifin üç yardımcısı, hükümlü havasızlıktan ölene kadar ipe asılırlar. On dört dakika ve otuz saniye sonra katil Williams ipte son nefesini verir.

Bu talihsiz ölüm şekli kamuoyunu oldukça üzer, Williams’ın 16 yaşındaki bir erkek çocukla olan aşk ve seks ilişkisi, işlediği cinayetlerden pişmanlık duyması ve son günlerinde ölümü cesaretle karşılaması onları derinden etkilemiştir.

Oluşan kamuoyu baskısı, beş yıl süren uzun çabalardan sonra Minnesota eyaletinde ölüm cezasının kaldırılmasına neden olur. O tarihten günümüze kadar geçen sürede Minnesota eyaletinde hiçbir suçlu infaz edilmemiştir. Çocuk yaştaki erkek sevgilisi ve annesini öldüren William Williams, eyalette infaz edilen son yaşam formu olarak adını Minnesota Eyalet tarihine yazdırır.

Katil Williams’ın boynunun ve ipin ağırlık uygulandığında fizik kuralları gereği esneyeceğini hesaba katmayan Şerif Anton Miesen, gece yarısı uygulamaya çalıştığı acemi infaz ile Minnesota eyaletinde, kamuoyunda idam cezasının kaldırılmasına yönelik bir infiale oluşmasına ve yıllar sonra da idam cezasının kaldırılmasına neden olmuştur.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Mustafa Kemal Atatürk'e Başkomutanlık ünvanının verilmesinin 99. yıl dönümü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Bazıları Helen Sever

  BAZILARI HELEN SEVER   Algı mühendisliğinde özellikle beyaz perde...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE, 2 Ekim...

Kral Deli Donald’ın Yerinde (!) ve Memnuniyetle (!) Karşılanan Suriye Saldırısının Perde Arkası

Amerikan Şahinlerinin İlk Yenilgisi! Kral Deli Donald’ın Yerinde (!) ve...

HİNDİSTAN’DA TÜRK İZLERİ

HİNDİSTAN’DA TÜRK İZLERİ   Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 13...

AMEL-İ SALİH HULUSİ AKAR’IN MENEMEN MESAJI

AMEL-İ SALİH[1] HULUSİ AKAR’IN MENEMEN MESAJI ‘'Bu ne haldir, mürteciler...

Kapat