Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Pakistan Medreselerinde Sübyancı Patlaması

Pakistan Medreselerinde Sübyancı Patlaması

Yazar: Lawrence A. Franklin, Gatestone Institute, 20 Aralık 2017

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Aralık 2017

  • Associated Press tarafından son zamanlarda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Pakistan medreselerinde yaşanan ve mahkemeye taşınmayan pedofili olaylarındaki patlamanın nedeni arasında kurbanların çoğunun fakir ve savunmasız ailelerin çocukları olmalarıdır. Şikâyet etmeyi deneyen aileler çoğunlukla rüşvet veya tehditle susturulmaktadır.
  • İslami adli yetkililer ve sivil mahkeme yargıçları genellikle cinsel tacizle suçlananlara kurbana veya ailesine, şikâyetlerini geri alma ve faili affetmeleri karşılığında ‘‘KAN PARASI’’ vermelerini önermektedirler.
  • Üst düzey bağlantıları olan cinsel taciz failleri, özellikle kırsal kesimlerde toplum liderlerine başvurarak, kurbanların ailelerini köylerine utanç getirmekle suçlayarak susmaları için baskı yapmalarını veya dine küfretmekle suçlanabilecekleri yönünde tehdit etmeleri için ikna etmektedirler.

Ülkenin dört büyük eyaletinde faaliyet gösteren Sahil adlı hükümet dışı organizasyonun son yıllık raporunda yer alan ‘‘korkunç rakamlara’’ göre Pakistan medreselerinde küçük erkek ve kız çocuklarına uygulanan cinsel istismar olayları yaygın bir şekilde devam etmekte ve ne yazık ki bu olayların neredeyse tamamı gizlenmektedir.

Associated Press (AP) tarafından son zamanlarda yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; Pakistan medreselerinde yaşanan ve mahkemeye taşınmayan pedofili olaylarındaki patlamanın birçok nedenleri olmasına rağmen, en önemli faktör olarak; kurbanların çoğunun fakir ve savunmasız ailelerin çocukları olmaları öne çıkmaktadır. Pakistan yetkililerinin verdikleri bilgilere göre en az 40 milyon Pakistanlı çocuk fakirlik sınırının altında yaşamaktadır ve korunmaya muhtaçtır.

Şikâyet etmeyi deneyen aileler çoğunlukla rüşvet veya tehditle susturulmaktadır. Pakistan hükümeti tarafından 2015 yılında çıkarılan bir kanuna göre; 14 yaşın altındaki kızlara tecavüz edenlerin ölüm cezası ve ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmasının önü açılmıştır. Fakat kanun sadece 14 yaş altındaki kız çocuklarını kapsamaktadır. 2015 yılında 6-10 yaşları arasında cinsel tacize maruz kalan erkek çocuklarının sayısı 178 iken bu sayı aynı yaştaki kız çocukları için 150’dir.


Ve sonuç olarak,  Sahil başkanının ifade ettiğine göre; son 10 yılda medyaya yansımış olan 359 olay buzdağının sadece görünen kısmıdır. Sahil tarafından hazırlanan rapora göre 2015 yılında 3,768 olan çocuk cinsel taciz sayısı 2016 yılında 4,139’a yükselmiştir. 4,139 kurbanın 2,410’u kız, 1,729’u ise küçük yaştaki erkek çocuklarıdır. Pakistan’da her gün yaklaşık olarak 11 çocuk sübyancıların cinsel tacizlerine maruz kalmaktadır. Kurbanların %45’i 6 ile 15 yaşları arasındadır.

Cinsel istismar olaylarının sadece bir kısmı mahkemelerde karar aşamasına ulaşabilmiş durumdadır ve bir avuç kadar suçlu hakkında dava açılabilmiş ve suçluların çok azı cezaya çarptırılmışlardır. İslami adli yetkililer ve hatta sivil mahkeme yargıçları genellikle cinsel tacizle suçlananlara, kurbana veya ailesine, şikâyetlerini geri alma ve faili affetmeleri karşılığında  ‘‘KAN PARASI’’ vermelerini önermektedirler.

İlave olarak, üst düzey bağlantıları olan cinsel taciz failleri, özellikle kırsal kesimlerde toplum liderlerine başvurarak, kurbanların ailelerini köylerine utanç getirmekle suçlayarak susmaları için baskı yapmalarını veya dine küfretmekle suçlanabilecekleri yönünde tehdit etmeleri için ikna etmektedirler.

Solda Katolik Kilisesi Cinsel Taciz İddiaları, ortada her 4 Yahudi kızdan ve her 6 Yahudi erkekten birinin 18 yaşına kadar cinsel tacize uğradığı ulusal salgın ve en sağda cinsel tacize uğrayan çocukları için adalet isteyen Pakistanlı aileler.

AP tarafından hazırlanan rapora göre, Pakistan’daki on binlerce medreseden (Kayıtlı medrese sayısı 22.000’dir. Fakat binlerce kayıt dışı medrese de garajlar,  terk edilmiş mağazalar ve özel evlerde faaliyet göstermektedir) bazıları ile terör ağları arasında bağlantılar bulunmaktadır. Örneğin, Pakistan’ın Karaşi kentinde cinsel istismar ile suçlanan bir molla eğitmeni, mahkemede hâkimin karşısına çıktığında, çevresinde kendisine eşlik etmekte olan, Pakistan hükümeti ile derin bağlantıları olan Sünni İslamcı bir terör örgütü olan Sipah-e-Sahaba Pakistan (SSP) üyesi birkaç terörist bulunmaktadır. SSP üyelerinin mahkeme salonunda hazır bulunması davanın düşmesine yetmiştir.

Pakistan’daki medreselerde yaşanmakta olan cinsel ve fiziksel taciz patlamasını, bütün Pakistan toplumunu etkisi altına almış olan köktendinci Sünni müfredatı kolaylaştırmaktadır. Ülkedeki medreselerin çoğunluğu, Suudi Vahabiliğinin tam bir yansıması olan Sünni İslam Deobandi Okuluna bağlıdırlar. Birçokları Suudi bağışları ile finansal olarak desteklenmekte ve hatta bazılarında Suudi eğitmenler görev yapmaktadır.

Pakistan medreselerinde sübyancılığa hoşgörü gösterilmesi, diğer Müslüman toplumlarda olduğu gibi Pakistan’da da yetişkin erkeğin önde gelen statüsünden kaynaklanmaktadır. Sübyancılığı yapanlar dini yetkililer olduğunda ise görmezden gelme iyice abartılı boyutlara ulaşmaktadır. Bunun nedeni ise sübyancılık olayının açığa çıkmasının sadece sapık faile değil dine de zarar verecek olmasıdır.

Bütün bunlar nedeniyle, hayatlarını ve geçim kaynaklarını riske atarak, cinsel istismar olaylarını ve bu olayları savunanları ortaya çıkarmak için çalışan kişi ve organizasyonları desteklemek çok önemlidir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazıda ifade edilen düşünceler ve ileri sürülen iddialar yazar ve yayıncı kuruluşun görüşlerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilmesi, Sun Savunma Net veya çevirenin yazıda ifade edilen görüşleri paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Yazının orijinal metnine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Rampant Pedophilia in Pakistani Madrassas

A recent Associated Press probe provided accounts of the rampant pedophilia, allowed to go unchecked due to a combination of factors, among them the fact that most of the victims are from poor and vulnerable families. Those who do try to complain are

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Atatürk'e hakaret eden jandarma astsubay
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Naci Beştepe, 26 Eylül 2018, Sun Savunma.Net...

Hava Araçlarında Konfigürasyon Yönetimi

Hava Araçlarında Konfigürasyon Yönetimi Konfigürasyon yönetimi; bir ürünün performans, fonksiyonel...

DEVLET VE TOPLUM İLİŞKİSİ

DEVLET VE TOPLUM İLİŞKİSİ Yazar: Fatih Bengi, Sun Savunma Net,...

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu

“Oded Yinon Büyük İsrail Planı” Sempozyumu Fatih Sultan Mehmet Vakıf...

Tasfiye edilen Türk subayları NATO’dan daha fazla destek bekliyor

Tasfiye edilen Türk subayları NATO’dan daha fazla destek bekliyor  NATO’nun...

Kapat