Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suriye ve Rusya İdlib Cihatçılarına Karşı Nihai Saldırı Hazırlığında

 

 Suriye İç Savaşı Bitiyor mu?

Suriye ve Rusya İdlib Cihatçılarına Karşı
Nihai Saldırı Hazırlığında

 

Esad’ın rejim kuvvetlerinin nihai saldırısından kaçmak isteyen 2,5 milyon Suriyeli mülteci daha Türkiye’ye gelebilir!

Yazar: Raf Sanchez, The Telegraph, 28 Ağustos 2018

Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 29 Ağustos 2018

 

Rus medyasında yer alan haberlere göre göre en az 10 savaş gemisi ve iki denizaltı Akdeniz’de Suriye açıklarında konuşlanmış durumda. Foto: REUTERS/ ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/POOL

Esad rejiminin Suriye’de isyancı cihatçıların elinde olan son kaleye saldırısı öncesinde Rusya, deniz kuvvetlerini Akdeniz’e yığmış durumdadır.

Rus medyasında yer alan haberlere göre; Moskova’nın 2015 yılında Suriye’ye müdahalesinden günümüze kadar geçen sürede görülen en büyük deniz kuvvetleri yığınaklanması kapsamında, en az on adet Rus savaş gemisi ve iki adet denizaltı Doğu Akdeniz’e gönderilmiştir.

Rus savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’de konuşlanması, Suriye rejim kuvvetlerinin bütün dikkatlerini, isyancıların elindeki son kale ve Türkiye ile sınırı olan İdlib Eyaletine yönlendirmesine denk gelmiştir.

Rus savaş gemilerinin çoğu, Esad rejiminin İdlib’e saldırısı esnasında yer hedeflerine saldırı maksatlı kullanılabilecek uzun menzilli Kalibr füzeleri ile donatılmıştır.

Rus savaş gemilerinin bölgede toplanmasının nedeni; Esad kuvvetlerinin İdlib saldırısında kimyasal silah kullanması durumunda, ABD ve müttefiklerinin müdahale etmesini caydırmak da olabilir.

 

İsyancıların elinde olan İdlib’de 2,5 milyon civarında sivil bulunmaktadır.
Foto:
OMAR HAJ KADOUR/AFP/GETTY IMAGES

 

ABD ulusal güvenlik danışmanı John Bolton geçtiğimiz hafta içinde yaptığı açıklamada; Suriye rejiminin kimyasal silah kullanması durumunda, ABD’nin çok sert tepki göstereceği uyarısında bulunmuştur.

Bolton’un açıklamasından günler sonra Rusya Savunma Bakanlığından yetkililer ise ellerinde, İdlib’deki cihatçıların Batılı ülkeleri kandırmak ve onları rejim unsurlarına saldırtmak maksadıyla, sahte kimyasal silah saldırı düzenlemeye yönelik plan yaptıklarına dair kanıtlar olduğunu iddia etmiştir.

Rusya’nın Akdeniz’deki yığınağı, Moskova’nın gelecek ay içinde, son kırk yıldır gerçekleştireceği en büyük harp oyunları açıklaması ile aynı zamana denk gelmiştir.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, East-2018 tatbikatının merkez ve doğu Rusya’da, Eylül ayında gerçekleştirileceğini ve 300,000 kadar asker, 1,000’den fazla askeri hava aracı ve Rus donanmasından iki filonun bütün hava unsurlarıyla birlikte tatbikata katılacağını açıklamıştır.

Savunma bakanlığı, icra edilecek tatbikatın, 1981 yılında Sovyetler Birliği zamanında yapılan West-81 tatbikatından günümüze kadar gerçekleştirilen tatbikatların en büyüğü olacağı açıklamasını yapmıştır. Bakanlığa göre Çin ve Moğol birlikleri de tatbikata katılacaklardır.

 

Önceki Makale  İrlanda Unutmak İstiyor Fakat Ölüler Sonsuza Kadar Gömülü Kalmazlar

Esad, isyancıların elinde kalan son kale olan İdlib Eyaletini geri almayı ümit etmektedir.
Foto:
SPUTNIK/MIKHAIL KLIMENTYEV/ VIA REUTERS

 

İdlib Eyaletinin ele geçirilmesi, Esad’ın kendisine karşı 2011 yılında başlayan isyanı bastırmak için yürüttüğü savaşta çok önemli bir son aşama olabilir.

Fakat halihazırda birçoğu diğer bölgelerde evlerinden olan 2,5 milyon sivile ev sahipliği yapan eyalete, rejim kuvvetleri tarafından yapılacak olan nihai saldırı, bugüne kadar yapılan saldırılardan çok daha karmaşık olmaya adaydır.

Rusya, İdlib Eyaletine yapılacak bir saldırının milyonlarca mültecinin kendi sınırına yönelmesinden endişe duyan Türkiye ile olan ortaklığını korumak istemektedir.

Rus savunma bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada; müzakereler yoluyla teslim olma olasılığını görüşmek maksadıyla, İdlib’deki isyancılarla temas halinde olduklarını ifade etmiştir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının aslına aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Russia masses warships off Syria ahead of regime’s final assault on Idlib

Russia is massing its naval forces in the Mediterranean ahead of an expected assault by the Assad regime on the last major rebel stronghold in Syria. At least ten Russian warships and two submarines have been deployed to the eastern Mediterranean in the largest naval build up since Moscow’s intervention in Syria began in 2015, according to Russian media.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SON YAZILARI
Önceki Makale  Suudi Arabistan Mini Etek Giydiği İçin Tutuklanan Kadını Serbest Bıraktı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Büyük Okul Yangını

James Monroe İlkokulu yangında yok oldu. Foto: @amy_deee) Büyük Okul ...

Yargıda Yeni Yapboz

Yargıda Yeni Yapboz Yazan: Müyesser Yıldız, Sincan Kadın Kapalı Ceza...

SAPLA SAMAN, ZARRAB’LA ERDOĞAN

SAPLA SAMAN, ZARRAB’LA ERDOĞAN Yazan: Naci Beştepe, Sun Savunma.Net 30...

Artık yenilmez değil. Ve bunu o da biliyor…

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı İlayda Koçoğlu AKP lideri hakkında;...

Çarşamba İğneleri

FETÖ’den yargılanan iş adamı Can Furkan Boydak da berat etti....

Kapat