Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İran, Rusya’nın Suriye’yi Terk Edin Çağrısını Reddetti

İran, Rusya’nın Suriye’yi Terk Edin Çağrısını Reddetti

Putin’in, sivil savaş sona erdikten sonra, İran ve Hizbullah dahil bütün yabancı askeri birliklerin Suriye’yi terk etmesi yönündeki çağrısına İran; ‘‘Kimse İran’ı bir şey yapmaya zorlayamaz’’ yanıtıyla tepki gösterdi.

 

World Israel News, 21 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 29 Mayıs 2018

Foto: Alexander Zemlianichenko/AP/Press Association

 

Nadir rastlanan aleni bir tartışmada; İran ve Rusya, Suriye’nin geleceğindeki askeri düzenlemeler hakkında ayrı düştüler. Bu konuda ayrıntılı bilgileri, Sun Savunma Net sitesinde yayınlanan ‘‘Putin’den İlginç Açıklama: Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Tamamı Yakında Suriye’den Çekilecek’’ başlıklı yazıda okuyabilirsiniz.

İran ise Pazartesi günü yaptığı açıklamada; Bashar al-Assad rejimini desteklemek maksadıyla savaş nedeniyle bölünen ülkede kalmaya yemin ederek, ‘‘hiç kimsenin’’ onu Suriye’yi terk etmeye zorlayamayacağını ifade etmiştir.

İran Dışişleri bakanlığı sözcüsü Bahram Qassemi konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘‘Kimse bizi Suriye’den çıkarmayacaktır. Bizim oradaki varlığımız yasaldır ve hükümetin isteğine dayanmaktadır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Hizbullah Al-Manar televizyonuna göre Qassemi sözlerini ‘‘Suriye’yi terk etmesi gerekenler oraya izinsiz girenlerdir. Orada kalacağız ve Suriye’yi yardımımıza ihtiyacı olduğu sürece desteklemeyi sürdüreceğiz’’ şeklinde sürdürmüştür.

Mollaların Putin’e Tepkisi

Suriye devlet haber ajansı SANA’ya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü Suriye Devlet Başkanı Bashar al-Assad’a ‘‘yabancı askeri güçlerin’ Suriye’den çekilmeleri gerektiğini söylemiştir.

Putin’in açıklamaları, Başbakan Benjamin Netanyahu ile Moskova’da görüşmesinden bir hafta sonra gelmiştir. İki lider, İsrail’in Suriye’de İran varlığına kesinlikle izin vermeyeceği ve kabul etmeyeceği hususunda görüşmüşlerdir.

 

Assad da geçtiğimiz hafta içinde Moskova’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Assad ve Putin, Suriye’de teröre karşı mücadele sürerken, siyasi sürecin başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirmişlerdir.

Putin, Perşembe günü gerçekleşen görüşme sonrasında yaptığı açıklamada; ‘‘Suriye ordusunun teröre karşı yürütülen mücadelede kazandığı zaferler ve başarılar dikkate alındığında, daha aktif bir dönemin başında olunduğu ve daha aktif bir siyasi sürecin başladığı gerçeklerinin ışığında, yabancı silahlı kuvvetler, Suriye Arap Cumhuriyetinin topraklarını terk etmeye başlayacaktır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Suriye’de Kararları Rusya Verir

Birleşik Devletler, İran, Türkiye, Rusya ve bazı diğer ülkelerin Suriye topraklarında askeri birlikleri bulunmaktadır. Rusya, 2015 yılında Suriye devlet başkanına karşı bir isyanı bastırmaya yardım ederek Assad’ın en güçlü destekçisi olarak ortaya çıkmıştır.

 

Önceki Makale  Ayasofya'da Hedef İbadet mi Siyaset mi?

Foto: NOWTHEENDBEGINS

 

Putin’in Suriye temsilcisi Alexander Lavrentiev, Putin tarafından yapılan yorumdan bir gün sonra konuya açıklık getirerek, onun Birleşik Devletler, Türkiye, İran ve Hizbullah’ı kastettiğini ifade etmiştir.

‘‘Bu açıklama, Türk, Amerikan, İran ve Hizbullah dâhil Suriye’deki bütün yabancı birlikleri kapsamaktadır’’ diyen Lavrentiev Putin’in sözlerinin bir geri çekilmenin başlangıcından ziyade politik bir ifade olarak görülmesi gerektiğini ifade etmiştir.

İsrail, Tahran’ı Yahudi devletine saldırmak maksadıyla, ülkede askeri bir varlık oluşturmaya teşebbüs etmekle suçlayarak, defalarca İran’ın Suriye’den çekilmesi gerektiğini dile getirmiştir.

Putin’in İran’ın Suriye’den çekilmesi yönündeki talebi, sivil savaş sonrasında İran’ın orada askeri bir  varlık oluşturmasına engel olmaya yemin eden İsrail açısından olumlu bir gelişmedir.

 

Iran rejects Russian call to leave Syria after war ends

Iran’s President Hassan Rouhani (AP/Burhan Ozbilici) Iran rejects Russian call to leave Syria after war ends After Putin says foreign troops, including Iran and Hezbollah, should depart Syria when the civil war ends, the Islamic Republic responds that “no one can force Iran to do anything.”

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Assos, Saroz ve Bozcaada’ya Dokunmayın!

Assos, Saroz ve Bozcaada’ya Dokunmayın! Atilla Aşçı, Sun Savunma Net,...

Silahlı Emperyalizmin Sonuna Geldik

Silahlı Emperyalizmin Sonuna Geldik Yazar: Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,...

Ölümden Ölesiye Korkmak

Ölüm Korkunuz Sağlıklı mı? Ölümden Ölesiye Korkmak Yedi tepeli şehrimde bıraktım...

LAS VEGAS KATLİAMI

LAS VEGAS KATLİAMI ABD tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kanlı...

İstanbul’u Kurtarma Planı

  İstanbul’u Kurtarma Planı   Osman Başıbüyük,  Sun savunma Net,...

Kapat