Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Türk-ABD İlişkileri Nereye Gidiyor?

Şaka mısınız Ulan?

Türk-ABD İlişkileri Nereye Gidiyor?

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Şubat 2021

 

Muhabere Komando Yüzbaşı Ertuğ Güler, Ahmet Hamdi Akseki camisinde düzenlenen törenin ardından toprağa verilmiştir.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından 14 Şubat 2021 tarihinde yapılan ve U.S. DEPARTMENT of STATE (ABD Dışişleri Bakanlığı) resmi web sitesinde paylaşılan ‘‘evlere şenlik’’ ve ‘‘şaka gibi’’ açıklama aşağıdadır.

‘‘Birleşik Devletler, Irak’ın Kürdistan Bölgesinde Türk vatandaşlarının ölümünden müteessirdir. NATO Müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son mücadelede hayatlarını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Türk sivillerin, bir terör örgütü olan PKK’nın elinde öldüğüne yönelik haberlerin doğrulanması durumunda bu eylemi mümkün olan en güçlü şekilde kınıyoruz.’’

Sözde müttefik (!) ve ortak (!) ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu saçma sapan ve evlere şenlik açıklamayı mümkün olan en güçlü şekilde kınıyorum. Samimiyetten ve diplomatik nezaketten uzak bu açıklama; vatandaşlarını teröre kurban veren bir ülkeye taziyelerini ileten ne stratejik, ne de taktik bir ortak ve/veya müttefikin açıklaması olamaz.

Antony J. Blinken – Türk atasözü: Şaşkın ördek kafasını bırakır, kıçından dalar: aklını iyi kullanamayan ve ne yapacağını bilmeyen kişiler, işi tersinden yürütmeye kalkar, daha sonra kapatamayacağı sorunların oluşmasına neden olurlar anlamındadır. Hazır Türk atasözlerinden laf açılmışken; ‘‘ŞEYTANLA SAMAN EKEN SAPINI ALIR’’ özdeyişimizi de hatırlayalım.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından, 15 Şubat 2021 tarihinde yapılan ve U.S. DEPARTMENT of STATE (ABD Dışişleri Bakanlığı) resmi web sitesinde paylaşılan açıklamaya göre; Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu 15 Şubat 2021 günü telefonla aramıştır. Bakan Blinken telefon görüşmesinde, uzun bir geçmişi olan Türk-ABD ikili ilişkilerinin önemini, terörle mücadeledeki ortak çıkarları, demokratik kurumlar, kapsayıcı yönetim ve insan haklarına saygının önemini vurgulamış. Her iki taraf da Suriye’deki çatışmaya siyasi bir çözüm için işbirliğini ve desteğini güçlendirmeye söz vermiş. Bakan Blinken, kuzey Irak’ta ölen Türk rehineler için mevkidaşına başsağlığı dilemiş ve PKK teröristlerinin sorumlu olduklarına dair ABD Dışişleri Bakanlığı’nın görüşünü teyit etmiştir. Bakan Blinken ayrıca Türkiye’ye, Rus yapımı S-400 kara-hava füze sistemlerini elinde tutmama çağrısında bulunmuş. Bakan Blinken, son olarak da NATO müttefikleri Türkiye ile Yunanistan arasında sürmekte olan istikşafi görüşmelere olan desteğini de ifade etmiş.

Önceki Makale  Britanyalının Yemini: Kent Düşene Kadar Türklerle Savaşacağım!

Dikkat edilirse Blinken, tıpkı soyadı gibi çakmaya devam etmektedir. Daha önce bakanlığının ‘‘DERHAL LİBYA’YI TERK EDİN’’ ve ‘‘DERHAL KAVALA’YI SERBEST BIRAKIN’’ açıklamalarını hatırlayalım ve Blinken’in Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde de her ne kadar yaşanan ölümlerden PKK’nin sorumlu olduğunu teyit etse de diğer konularda soyadı gibi çakmaya devam ettiğinin altını çizelim.

Bu küstah düşişleri bakanına, bakanlığı tarafından yapılan evlere şenlik ve şaka gibi açıklamalar hatırlatılmalı ve IMMEDIATELY (DERHAL) bir Osmanlı Tokadı çakılmalıdır…

Her ne kadar bir yıl Birleşmiş Milletler, üç yıl da NATO bayrakları altında görev yapmış olsam da 36 yıllık askerlik yaşamım bana bu tür yazılarda diplomatik bir lisan yerine asker lisanı kullanma hakkı vermektedir. Yine de kullandığım argo sözcükler nedeniyle okuyuculardan özür dilerim.

 

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Avrupa Birliği Hayvan Hastalıkları Bildirim Sistemi

Avrupa Birliği Hayvan Hastalıkları Bildirim Sistemi   Ercan Caner,  Sun...

Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin

  Cinsel Saldırı Suçtur! Çocuklarınıza Cinsel İstismardan Korunmayı Öğretin Çocukların...

İdlib’te Türk Taburu Vuruldu – Şehitlerimiz Var

İdlib'teki hava saldırısında 9 askerimizin şehit olduğu açıklandı.Şehitlerimize Allah'tan rahmet,...

KARDAN ADAM YAPAN SUUDİ ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILDI

KARDAN ADAM YAPAN SUUDİ ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILDI Riyad | Gulf News...

İKİNCİ MİLLİ BİRLİK KOMİTESİ’NE DOĞRU GİDİŞ…

  İKİNCİ MİLLİ BİRLİK KOMİTESİ’NE DOĞRU GİDİŞ… LİDER NOKSANLIĞI, İHTİLAL...

Kapat