savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
19,1854
EURO
20,8980
ALTIN
1.220,64
BIST
4.819,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
17°C
Ankara
17°C
Az Bulutlu
Cumartesi Çok Bulutlu
16°C
Pazar Az Bulutlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Az Bulutlu
15°C

Yeni Dikey İniş-Kalkış Havalimanları

Kentsel Hava Ulaşımı

Yeni Dikey İniş-Kalkış Havalimanları

 

Birleşik Krallık Hükümeti, Coventry kentinde Açılır-Kapanır Elektrikli Dikey Kalkış-İniş (eVTOL-Electric Vertical Take-off and Landing) Havalimanı geliştirilmesi için kaynak sağlıyor.

 

Yazar: Kelsey Reichmann AVIATION TODAY, 08 Şubat 2021

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma 07 Mart 2021

 

Air-One adı verilen havalimanı geleneksel heliportlara oranla %60 daha küçük olacak, kısa sürede kurulabilecek ve karbon emisyonu sıfır seviyesinde olacaktır. Kaynak: Hyundai Motor Group.

Birleşik Krallık hükümeti, dronlar ve hava taksi araçları tarafından kullanılmak üzere elektrikli dikey kalkış-iniş havalimanı inşasını finanse etmektedir. 27 Ocak 2021 tarihinde yapılan basın açıklamasına göre; Urban Air Port Air-One (Kentsel Hava Limanı Hava-Bir) adı verilen açılır-kapanır havalimanının 2021 yılının sonuna kadar Coventry kentinde hizmete sunulması planlanmaktadır.

Havalimanı, Hyundai Motor Group şirketiyle Coventry Kent Konseyi, Birleşik Krallık hükümeti ve Urban Air Port limitet şirketi ortaklığı ile hayata geçirilecektir. Proje için finans, Geleceğin Uçuş Zorlukları (FFC-Future Flight Challenge) programı kapsamında Birleşik Krallık hükümeti tarafından sağlanmakta ve toplam maliyetinin yaklaşık 1.6 milyon dolar olması öngörülmektedir.

Urban Air Port şirketi kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ricky Sandhu yaptığı açıklamada; yapımı planlanan havalimanının, pahalı, karmaşık ve zor sabit hat yapısı inşasının gerekmediği Hindistan veya Afrika’nın bazı bölgeleri gibi büyük kıtalara taşınarak, tıpkı cep telefonları gibi dönüşümsel bir etkisi olacağını ifade etmiştir. Cep telefonlarında kullanılan teknolojilerin iletişim alanında bir sıçrama yaptığına dikkat çeken Sandhu, altyapının yetersiz olduğu ve Afrika’da olduğu gibi nüfusun hızla arttığı dünyanın bazı bölgelerine, yeni geliştirdikleri kentsel havalimanını, dünyanın geri kalanıyla bağlantısı olmayan veya zor olan bölgelere süratle yerleştirerek sosyal dengeye katkı sağlayabileceklerini ifade etmektedir.

Urban Air Port şirketinin açıklamasına göre; Air-One havalimanı geleneksel heliportlara oranla %60 oranında daha küçük olacak, birkaç gün gibi kısa bir sürede istenilen yere yerleştirilebilecek ve karbon yayımı sıfır düzeyinde olacaktır. Sandhu, helikopterlerin yanı sıra çok geniş bir yelpazedeki eVTOL hava araçlarına kalkış ve iniş imkânı sağlayabilmesi maksadıyla; havalimanın çapının 14 metre olarak planlandığını ve elektrikli dikey kalkış-iniş kabiliyetli hava araçları için tasarlanmasına rağmen diğer sürdürülebilir ulaşım araçları için de bir merkez hizmeti göreceğini ifade etmektedir.

Urban Air Port Air-One açılabilir (battı-çıktı) havalimanının 2021 yılı sonuna kadar Coventry kentinde hizmete açılması planlanmaktadır. Fotoğrafta görüldüğü gibi inşa edilen yeni havalimanının kara, demir ve hava yolu bağlantıları, yer altı geçitleri, yakındaki eğlence merkezine yaya altgeçidi, yük dağıtım ve gösteri merkezi gibi çeşitli tesisler olacaktır. Otonom araçların ziyaretçileri demiryolu istasyonu ile Air-One arasında taşıması da planlanmıştır. Kaynak: Hyundai Motor Group.

Sandhu, projenin bir helikopterin yaklaşması için tasarlandığını, yükseltilmiş bir platforma sahip olduğunu ve iniş gerçekleştikten sonra platformun alçalarak yer seviyesine indiğini ifade etmektedir. Yükseltilmiş platformun kentlerdeki ve bina çatılarındaki birçok engellerden sakınmayı sağlamakta ve iniş sonrasında da platform, yolcular ve hava aracına çeşitli havalimanı hizmetlerinin sağlandığı yer seviyesine alçaltılmaktadır. Proje kapsamında entegre hangar, bakım hizmeti, personel eğitimi, yolcu işlemleri ve hatta bir kitapçı ve kafe dahi olması öngörülmektedir.

Hyundai firması tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan bu fotoğrafta Coventry kentinde bu yılın sonuna kadar hizmete girmesi beklenen Air-One havalimanına benzer bir tasarım görülmektedir. Kaynak: Hyundai Motor Group.

Urban Air Port şirketinin açıklamalarına göre; yapılması planlanan havalimanları, havaalanları şebekesinden tamamen bağımsız olarak işletilecektir. Havalimanının sıfır karbon emisyon özelliği Birleşik Krallık’ın iklim değiştirme gayretlerine de yardımcı olacaktır.

Birleşik Krallık Araştırma ve İnovasyon Geleceğin Uçuş Zorlukları program direktörü Garry Cutts’ın ifadesine göre Urban Air Port şirketi, kentleri dünya ile daha bağlantılı, temiz yaparak ve yeşil ekonomik devrimi hızlandırarak kentlerde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Cutts’a göre bu proje Geleceğin Uçuş Zorlukları fonunun amacını en ince ayrıntısına kadar ortaya koymaktadır ve Birleşik Krallık’ı elektrikli kentsel hava ulaşımı alanında öncü konuma taşıyacaktır.

Cutts, düzenlemeden sonra eVTOL projesinin önündeki en büyük engelin kamuoyu tarafından benimsenmesi olduğunu ve bunun çözümünün de insanlara geleceğin teknolojilerinin onlara yeni fırsatlar sağlayacağını göstermek olduğunu ifade etmektedir. Hedef; 2024 yılına kadar geleceğin eVTOL teknolojisini insanlara göstermektir. Cutts, hedeflerinin kesinlikle gerçekleşmesi mümkün olamayabilecek zaman çizelgeleri ve zorlukları belirlemek olduğunu ve insanlar başarmaya çalıştıkları şeyde biraz deli olduklarını düşünmedikleri sürece muhtemelen yeterince cesur olmadıklarını ifade etmektedir.

Coventry Kent Konseyi de kentin otomobil ve uzay endüstrilerine bağlantısı nedeniyle Urban Air Port projesinin ilk uygulanacağı yer olarak seçildiğini ifade etmekte, kentin elektrikli arabaların merkezi konumunda olduğunun da altını çizmektedir.

Urban Air Port şirketi tarafından geliştirilecek havalimanları, helikopterlerin yanı sıra çok çeşitli eVTOL hava araçlarının iniş ve kalkışları için 14 metre çapında olacaktır. Kaynak: Hyundai Motor Group.

Coventry Kent Konseyi Meclis Üyesi Jim O’Boyle de yaptığı açıklamada; Coventry kentinin, çoktan beridir elektrikli ulaşımın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olduğunu ve çığır açan bu projenin de Coventry kentini yeni teknolojilerin en ön saflarına yerleştireceğini vurgulamaktadır. Yeni işler ve rejenerasyon meclis üyesi O’Boyle, planlanan projenin kent konseyinin geleceğin daha iyi şekillenmesi ve daha yeşil bir yaşam için bir dizi organizasyonla birlikte çalıştığının bir göstergesi olduğunu da ifade etmektedir.

Urban Air Port şirketi, önümüzdeki beş yıllık zaman diliminde 200’den fazla benzer havalimanı inşa etmeyi planlamaktadır. Hyundai Motor Group tarafından yapılan açıklamaya göre; Hyundai firması da 2028 yılına kadar ticari kullanıma sunulabilecek bir eVTOL hava aracı imal etmeyi planlamaktadır. Firmanın açıklamasına göre Air-One benzeri eVTOL havalimanı altyapısı, bu hedeflerini başarmalarına yardımcı olacaktır.

Hyundai Motor Group firmasından kentsel hava ulaşımı bölümü başkanı Pamela Cohn, eVTOL hava aracı programı ilerlerken destekleyici altyapının geliştirilmesinin zorunlu olduğunu ve Air-One projesinin, geleceğin ulaşım ağında sağlam, erişilebilir ve karma ulaşım ağı oluşturmayı hedefleyen benzersiz bir proje olduğunu ifade etmektedir. Pamela Cohn, Birleşik Krallık’ta başlatılan bu projenin bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duyduklarını ve emniyetli, ucuz ve insan merkezli bir ulaşım çözümü yoluyla toplumu etkilemek ve yeni fırsatlar yaratmak için birlikte çalışmayı iple çektiklerini ifade etmektedir.

Hyundai Motor Group Kentsel Hava Ulaşımı Küresel Operasyon İşletme Direktörü ve ABD Genel Müdürü Pamela Cohn. Kaynak: Hyundai Motor Group.

Birleşik Krallık merkezli bir dron geliştirme şirketi olan Malloy Aeronautics de Air-One projesine ilgi göstermiştir ve inşası planlanan yeni havalimanında kendi geliştirdiği büyü kargo dronların gösterimini yapacaktır.

Malloy Aeronautics İcra Kurulu Başkanı Oriol Badia Rafart şirketinin ana hedeflerinden bir tanesinin insansız hava lojistik sistemlerini kent ortamına entegre etmek ve mevcut esnek ve dayanıklı destekleyici altyapı, akıllı işletim sistemleri ve son teknoloji ürünlerle birleştirmek olduğunu ifade etmektedir.

Badia, Air-One projesinin; afet yardımlarından halkın temel ve günlük ihtiyaçlarını karşılanmasına kadar uzanan geniş bir yelpazede, İngiltere’nin her yerinde geleceğin birçok ulaşım gereklerinin karşılanmasını sağlayacağının altını çizmektedir. Badia Rafart, işlerlik ve servis kolaylığını birleştirerek anahtar teslim ürün haline getiren özellikle Malloy Aeronautics ve Urban Air Port şirketlerinin güçlü işbirliği ve ortaklığı ile bu gelişmelerin gerçekten heyecan verici fırsatlar olduğunu da sözlerine ilave etmektedir.

 

https://www.aviationtoday.com/2021/02/08/uk-government-funds-first-evtol-airport/

 

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.