Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

ÖLÜMCÜL HELİKOPTER KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

ÖLÜMCÜL HELİKOPTER KAZALARININ BAŞLICA NEDENLERİ

Yazar: James T. McKenna | 6 Ocak 2017

Çeviren: Ercan Caner

2009-2013 yılları arasındaki helikopter kazalarının çoğunluğu ambulans helikopterlerinde meydana gelmiştir. Foto: Medstar EMS

Uçuş emniyet uzman ve analizcileri, helikopter kazalarına neden olan en ölümcül problemleri ortadan kaldırmak için atılması gereken adımları belirlemek maksadıyla, 9 Ocak 2017 günü Washington’da bir araya geliyorlar.

Helikopter kaza kırımlarına en fazla neden olan üç faktör;

  • Kontrol kaybı,
  • Beklenmeyen durumlarda alet uçuş şartlarına (IMC) giriş ve
  • Alçak irtifa uçuşlarıdır.

Uzmanlar ve analizciler, ABD Helikopter Emniyet Timine mensup ve hedefleri 2020 yılına kadar ölümcül helikopter kaza kırımlarını % 20 oranında azaltmak. Geçtiğimiz yıl içerisinde ABD’li uzmanlar, 2009 ile 2013 yılları arasında meydana gelen ölümcül helikopter kazalarının kapsamlı analiz çalışmasını tamamladılar. ABD’li uzmanların tespitlerine göre meydana gelen helikopter kaza kırımlarının yarısındaki nedenler, yukarıda belirtilen kontrol kaybı, beklenmeyen durumlarda alet uçuş şartlarına giriş ve alçak irtifa uçuşlarıdır. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre bu faktörler 100 kişiden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu rakam, helikopter kaza kırımlarına neden olan sonraki sekiz adet faktörün neden olduğu toplam ölü sayısından daha fazladır.

Bu nedenle, uçuş emniyet uzmanlarından oluşan ABD’li tim, gayretlerini bu üç neden üzerinde yoğunlaştırmaya karar vermiştir. Tim üyeleri 9 Ocak 2017 günü, Alexandra, Virginia’da bulunan Helikopter Birliğinin uluslararası karargâhında bir araya gelerek, bahsedilen üç kaza kırım faktörünün nedenlerini incelemeye ve bu nedenlerden kaynaklanan kaza kırımları önlemek maksadıyla bugüne kadar dikkatlerden kaçan hususların varlığını incelemeye başlayacaklar. Uzmanlar çalışmalarına, kontrol kaybı kazalarının incelenmesi ile başlayacaklardır. Tim, çalışmalarını, 2017 yılı Nisan ayına kadar tamamlamayı ve yukarıda belirtilen nedenlerden kaynaklanan kaza kırımları azaltmak için tavsiyelerde bulunmaya başlamayı planlamaktadır.


ABD’li timin toplantısı, 2016 yılına kadar helikopter kazalarını % 80 oranında azaltma hedefine ulaşamayan ve çalışmalarıyla helikopter uçuş emniyetini geliştirmek isteyen Uluslararası Helikopter Emniyet Timi yürütme kurulunun toplantısı ile aynı zamana denk gelmiştir. ABD timi, uluslararası timin bölgesel bir ortağıdır.

İncelenen 104 adet ölümlü kaza kırımda, kişisel veya özel uçuşlar, helikopter ambulans uçuşları, ticari veya havacılık uygulamaları başta gelmektedir. ABD timi bu endüstri sektörlerindeki temas noktalarını belirleme ve anahtar pozisyondaki kişiler ile seminerler ve endüstri toplantılarında bir araya gelmeyi de hedeflemektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  UH-1H HELİKOPTERİ TÜRBİNLİ MOTOR ANALİZ KONTROLÜ (TEAC)
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

KÜBA – KARAYİPLER’DE MOJITO EŞLİĞİNDE MÜZİK

KÜBA KARAYİPLER’DE MOJITO EŞLİĞİNDE MÜZİK Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan,...

Orman Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması

Orman Genel Müdürlüğü Basın Açıklaması Orman Genel Müdürlüğü, 13 Temmuz...

Kürt Bağımsızlık Referandumu Orta Doğu Haritası ve Küresel Petrol Pazarını Kökten Değiştirebilir

Kürt Bağımsızlık Referandumu Orta Doğu Haritası ve Küresel Petrol Pazarını...

27 MAYIS 60 İHTİLALİ

27 MAYIS 1960’A NASIL GELİNDİ? YAZI DİZİSİ -  PDF FOMATINDA...

Kapat