Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

LAS VEGAS KATLİAMI

LAS VEGAS KATLİAMI

ABD tarihinde bugüne kadar gerçekleştirilen en kanlı saldırıda, Las Vegas’ta 58 kişi hayatını kaybetti.

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 3 Ekim 2017

Foto: David Becker/Getty Images

Las Vegas’ta, saldırganın otelin 32’nci katından, ‘‘Country Music’’ konserine katılan 22.000 kişinin üzerine ateş açtığı ve en az 59 kişinin hayatını kaybettiği olay, modern Amerika tarihinin en kanlı katliamı olarak kayıtlara geçti.

Saldırı, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve hafızalarda ABD tarihinin en kanlı saldırısı olarak kalan Orlando gece kulübü saldırısındaki ölü sayısını da aştı. 2016 yılında gerçekleşen Orlando saldırısında 50 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi de yaralanmıştır.


Saldırıyı, aynı bölgede yaşamakta olan 64 yaşındaki şüpheli Stephen Craig Paddock’un gerçekleştirdiği öne sürülen katliamda, 500’den fazla insan da yaralandı.

Polis, katilin saldırıyı gerçekleştirdiği otel odasında en az 20 adet ateşli silah bulunduğunu açıkladı. Şerif Yardımcısı Kevin McMahill; 28 Eylül 2017 tarihinden beri otelde kalmakta olan saldırganın polis odasına girerken intihar ettiğini açıkladı.

Ateş açmadan önce, çekiç benzeri bir cisimle otel odasının camlarını kıran saldırganın odasında yapılan incelemede, bir adet tam otomatik silah ve 19 kadar ateşli silah bulundu. Silahlar arasında AR-15 ve AK-47 tüfekleri ve çok sayıda mermi ele geçirildi. İki adet silah, kırılan pencerenin önünde üçayaklar üzerine yerleştirilmiş durumda bulundu.

Bir masanın üzerine çıktım ve fotoğraf çekmeye başladım, kendi kendime böyle bir şeyin gerçekten olamayacağını, gürültülerin hoparlörlerden geldiğini düşünüyordum. Foto: David Becker/Getty Images

İslami Devlet terör örgütü saldırının sorumluluğunu üstlendi, fakat polis kaynakları basın konferansında yaptığı açıklamada buna dair bir kanıt bulunamadığını açıkladı.

Nevada gibi diğer birçok eyalette de sokaklarda uzun namlulu ateşli silahlar serbestçe taşınabilir. Bunun için izin almaya gerek yoktur. Bunun anlamı insanların Las Vegas caddelerinde omuzlarında asılı otomatik silahlar ile dolaşabilmesidir.

Nevada eyaletinde, örneğin makineli tüfek gibi, tam otomatik silah almak da yasaldır. Yasal prosedür bir yıla kadar bir zaman alsa da 200 dolar ödemek ve parmak izlerini vermek yeterlidir. Bazı eyaletlerde makineli tüfek yasak olmasına rağmen birçoğunda böyle bir yasaklama bulunmamaktadır.

Saldırı sonrasında Başkan Donald Trump ulusal yas ilan ettiğini açıklarken, Beyaz Ev Basın Sekreteri Sarah Huckabee, bu mesele üzerinde konuşmanın uygun olmadığını ifade ederek, politik tartışmaların yeri ve zamanı olduğunu, fakat şimdi ülke olarak birleşme zamanı olduğunu ifade etmiştir. Huckabee yaptığı açıklamada; bütün gerçekler bilinmeden bundan sonra uygulanacak politikayı tartışmanın çok erken olacağını da ifade etmiştir.

ABD tarihindeki en ölümcül toplu katliamlar.

Başkanlık seçim kampanyası esnasında, radikal İslami teröristleri domuz kanına bulanmış mermiler ile öldürmenin iyi bir çözüm olduğunu ima eden ABD Başkanı Donald Trump, Barselona saldırısı sonrasında yaptığı açıklamada da: ‘‘ABD’li General John J. Pershing’in yakalandıklarında teröristlere ne yaptığını inceleyin. 35 yıl önce Radikal İslam Terörü diye bir kavram yoktu’’ ifadelerini kullanmıştı.

ABD’deki ateşli silah şiddet olaylarının kayıtlarını tutan Silah Şiddet Arşivi isimli bağımsız veri bankası, toplu katliamı en az dört veya daha fazla insanın vurulduğu olaylar olarak tanımlamaktadır ve Silah Şiddet Arşivi verilerine göre sadece 2017 yılı içinde ABD’de 273 saldırı gerçekleşmiştir. Mass Shootings Tracker ise 2017 yılındaki olay sayısının 338 olduğunu ifade etmektedir. 2017 yılının geçtiğimiz yıllardan hiçbir farkı yoktur. Silah Şiddet Arşivi kayıtlarına göre; ABD topraklarında 2016 yılında 383, 2015 yılında ise 358 adet toplu katliam olayı gerçekleşmiştir.

Saldırıda hayatını kaybeden Amerikalıların toprakları bol olsun, ailelerine sabır ve baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Terörü, İslami teröre eviren ve Müslüman teröristleri domuz kanına bulanmış mermilerle idam ederek terör problemine çözüm bulacağını zanneden Trump’ın alacağı tedbirleri merakla bekliyor, bu arada ‘‘Ulusal Yas’’ ilan etmesi nedeniyle de kendisini kutluyoruz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Suriye ve Rusya İdlib Cihatçılarına Karşı Nihai Saldırı Hazırlığında
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

Çarşamba İğneleri Atatürk’e “firavun” diyen Nuri Pakdil’in adı AKP-MHP oyları...

Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri-Ekonomi

Yazı Dizisi - 3   Erken Seçim ve Türkiye Gerçekleri...

RAUF RAİF DENKTAŞ

RAUF RAİF DENKTAŞ RAHMETLE ANIYORUZ   Kim Demiş Kim demiş...

ICAO – Havacılık Güvenliği ve Küresel İşbirliğinin Önemi

ICAO - Havacılık Güvenliği ve Küresel İşbirliğinin Önemi Juliet Van...

Bitmeyen Sömürüye Dur De!

Sorumlu Zekâlar Ortak Hareket Ederler… Biz Kimiz?   Sun Savunma...

Kapat