13° Az bulutlu

ABD Rusya İlişkileri Soğuk Savaş Döneminden Daha Tehlikeli

GÜNCEL POLİTİKA - 3 Kasım 2016 05:33 A A

ABD Rusya İlişkileri Soğuk Savaş Döneminden Daha Tehlikeli

Çeviren: Ercan Caner, 03 Kasım 2016

Sıkı dostlar olmadıklarını söylemek hiç de yanlış değil. Gerçekte ABD ve Rusya arasındaki tansiyon öylesine yüksek ki, küresel politik durum Soğuk Savaş dönemine nazaran çok daha tehlikeli bir durumda.  Bu fikir, süper güçler arasındaki durumun bugüne kadar görülenlerden çok daha tehlikeli olduğunu söyleyen Almanya Dış İşleri  Bakanı Frank-Walker Steinmeir’e ait. Bu durum Suriye’de devam eden tansiyonu da olumsuz yönde etkiledi.

Alman dergisi Bild ile yaptığı bir görüşmede Steinmeier, Soğuk Savaş döneminde süper güçlerin en azından kırmızı çizgilerinin olduğu ve karşılıklı olarak bunlara saygı duyulduğu konusunda uyarılarda bulundu. Steinmeier sadece Rusya ile ABD arasındaki gerilimin tırmanmakla kalmadığını, iki ülke arasındaki güven duygusunun da ortadan tamamen kalktığını belirtti.

‘’Bu şekilde devam ederse iki büyük gücün birbirleriyle çatıştıkları zamanlara geri döneceğiz.’’ diyen Steinmeier sözlerini; ‘‘Fakat ne yazık ki bunun Soğuk Savaş olduğuna inanmak bir yanılgı’’ şeklinde sürdürerek ‘‘Önceleri Dünya ikiye bölünmüştü fakat Moskova ve Washington birbirlerinin kırmızı çizgilerini biliyorlardı ve bunlara saygı gösteriyorlardı’’ ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

Steinmeier, Batı ile Doğu arasındaki gerginlikler nedeniyle çoğunlukla Rusya’yı suçlamasına rağmen, dünya liderlerinin çok geç olmadan Suriye’deki krize bir çare bulmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

SAVAŞ SUÇU ÇAĞRISI

Uyarı, Fransız dış işleri bakanının Uluslararası Ceza Mahkemesini Rusya’yı, Suriye’deki olası savaş suçları nedeniyle  yargılama çağrısı sonrasında geldi. Jean-Marc Ayrault, France-Inter radyosuna verdiği demeçte; ‘‘Fransa, soruşturmanın nasıl başlatılacağını öğrenmek maksadıyla savcı ile bağlantıya geçmek niyetindedir’’ açıklamasını yaptı.

john-kerry

ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın savaş suçları nedeniyle soruşturulması çağrısında bulundu.
Foto: Geert Vanden Wijngaert/APSource:AP

Ayrault yaptığı açıklamada ülkesinin, Rusya’nın Halep kentini bombalamasından rahatsızlık duyduğunu ve her zamankinden çok daha fazla masum halkı korumaya hazır olduğunu ifade etti. Yapılacak böyle bir soruşturmanın, kentin doğusunda isyancıların kontrolünde olan bölgeye yapılan hava saldırısındaki Moskova’nın rolünü ortaya çıkarabileceğini belirtti. Gerilim yükselirken Rusya,  Fransa ve İspanya tarafından önerilen saldırıların durdurulması ile ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını veto etti.

İki ülke arasındaki ilişkiler Washington’un Suriye barış antlaşması görüşmeleri esnasında, Rusya’nın vahşi hava saldırısını öne sürerek görüşmeleri sonlandırdığı andan beri gergin bir durumda.

ABD, katliamın savaş suçları kapsamında soruşturulması talebinde bulunurken Rusya, Suriye ve Rusya rejimlerinin savaştan harap olmuş  Halep kentine düzenledikleri hava saldırılarının durdurulması yönündeki Birleşmiş Milletler kararını veto  etmiştir.

http://www.news.com.au/world/middle-east/us-russia-relations-more
-dangerous-than-the-cold-war/news-story/c5c05ba2428d92006c149ab739e55be9

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 05:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: