savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
32°C
Ankara
32°C
Açık
Pazar Açık
34°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
34°C
Salı Açık
30°C
Çarşamba Açık
30°C

Katolik Kilisesi Seks Skandalının Sembolü Kardinal İçin Görkemli Cenaze Töreni

Katolik Kilisesi Seks Skandalının Sembolü Kardinal İçin Görkemli Cenaze Töreni

Katolik Kilisesi Seks Skandalının Sembolü Kardinal İçin Görkemli Cenaze Töreni

‘‘İstifamın, Boston Başpiskoposluğunun son derece ümitsizce ihtiyaç duyduğu; yaralarının iyileşmesi, uzlaşma ve beraberliğine yardım etmesi için bütün kalbimle dua ediyorum. Kusurlarım ve hatalarım nedeniyle acı çeken herkesten özür diliyor ve beni affetmeleri için yalvarıyorum.’’ Merhum Kardinal Bernard Law’ın, 2002 yılında Amerika Katolik Kilisesindeki seks skandalı nedeniyle istifa ederken yaptığı açıklamadan alıntıdır.

Yazarlar: Chris Cassidy, Marie Szanisto ve Matt Stout, Boston Herald, 21 Aralık 2017

Çeviren:  Ercan Caner, Sun Savunma Net, 22 Aralık 2017

Papa Francis, merhum Kardinal Bernard Law için Vatikan’da bulunan Aziz Peter Bazilikasında 21 Aralık 2017 günü düzenlenen cenaze merasimine başkanlık etmiştir. 86 yaşında ölen Law, 2002 yılında Boston Başpiskoposluğu görevinden, küçük yaştaki çocuklara tecavüz eden ve cinsel tacizde bulunan düzinelerce papaz rezaletini gizlediği ve onları polis ve ailelere bildirmeden başka yerlerde görevlendirdiği ortaya çıktıktan sonra utanç içinde istifa etmek zorunda kalmıştır.

1950 yılından günümüze kadar 6,500’den fazla papaz, diğer bir ifadeyle Amerikalı papazların %6’sı çocuk taciz olaylarına karışmış ve Amerikan kilisesi kurbanlara, olayların mahkemeye intikal edilmeden çözülmesi için 3 milyar dolardan fazla para ödemiştir. Bernard Law, yaşamı boyunca kilisenin çocukları koruyamamasının sembolü olmuştur.

Kardinal Bernard Law’ın cenaze töreninin Katolizmin en kutsal tapınaklarından bir tanesi olan Aziz Peter Bazilikasında gerçekleştirilmesi ve Papa Francis’in de katılması, rezaletin parçası olan kardinalin böylesine yüksek bir onuru hak etmediğini söyleyen ruhban sınıfının cinsel istismarının hedefi olan kurbanları öfkeden deliye döndürmüştür.

Bir papazın cinsel istismarının hedefi olan ve diğer kurbanları tedavi eden Boston-Wellesley’den psikolog Ann Hagan Webb yaptığı açıklamada; kendisini rahatsız eden en büyük şeylerden bir tanesinin, kardinalin cenaze töreninin Vatikan’daki Aziz Peter Bazilikasında böylesine ihtişamlı bir şekilde yapılması olduğunu ve merhum kardinalin bunu hak etmediğini ifade etmiştir. Webb yaptığı açıklamada; Papa Francis’in kafasında olması gereken düşüncenin merhum kardinale sadece sessiz bir cenaze töreni yapmak ve mağdurların yeniden travmatize edilmesinin önüne geçmek olduğunu vurgulamıştır.

ABD’li Kardinal Bernard Law, Vatikan’da Aziz Peter Bazilikasında yeni papanın seçilmesi nedeniyle düzenlenen bir ayinde görülürken. 12 Mart 2013. Foto: AP/Andrew Medichini.

Kardinal Law’ın 86 yaşında ölümü, bütün Katolik piskoposluklarında, saf ve temiz imajları ile toplum nazarındaki ahlaki otoritelerini hesap vermekten kurtulmak için kullanan Katolik rahiplerinin, soruşturmadan kaçırılan kâbus gibi çocuk tacizlerini yeniden akıllara getirmiştir.

Merhum kardinal Law, sübyancı papazları bir kiliseden diğerine transfer ederek küçük çocuklar ile temaslarını sürdürmelerini sağlamış ve sübyancı papazların rezil suçlarını toplumdan gizlemiştir.


Plainville’den şimdi 56 yaşında olan ve birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar bir papazın cinsel istismar ve tecavüzlerinin kurbanı olan Robert Castello, kardinalin ölümünü duyduğunda aklına ilk gelen şeyin kutlama partisinin nerede yapılacağı sorusu olduğu, fakat sonra herhangi bir kutlama yapılmayacağını anladığını ifade etmiştir.

Kendisine yapılanların aklına gelmediği bir gün dahi olmadığını ifade eden Castello, West Roxbury’de bulunan Azize Therasa Kilisesinde rahip John Cotter tarafından cinsel istismara maruz kaldığını anlatmaktadır. Bir gün rahibin ortadan kaybolduğunu, onu olayı gizlemek maksadıyla başka bir kiliseye gönderen Bernard Law’ın zalim ve bencil bir ‘‘Evlilik Dışı Çocuk’’ olduğunu anlatmaktadır.

Papa İstifa Et! Papa Cinsel İstismarı Gizledi. Papa Cinsel İstismarın Gizlenmesinde Suç Ortağıdır. Papa Pedofili Papazları Korudu. Papanın Piskoposlara 2001 Tarihli Emri: Cinsel İstismar Olaylarını Kapatın.

Holbrook’tan 42 yaşındaki Alexa MacPherson da yaptığı açıklamada, kardinalin öbür dünyaya gitmesinin hayatındaki hiçbir problemi çözmediğini ve cehennemin kapılarının ölen kardinali karşılamak için ardına kadar açık olmasını ümit ettiğini ifade etmektedir.

Macpherson, Dorchester’de bulunan Aziz Margaret Kilisesinde 3 yaşından, babasının tesadüfen odaya girerek rahibi ona tecavüz etmeye çalışırken yakaladığı 9 yaşına kadar rahip Peter Kanchong’un cinsel istismarına maruz kaldığını ifade etmektedir.

Bütün çocuk cinsel istismarı ve tecavüzlerini gizleyen, suçlu rahipleri bir kiliseden diğerine transfer ederek küçük çocuklarla temasta kalmalarına neden olan ve polis ile ailelerden cinsel istismar olaylarını Katolizmi savunmak adına gizleyen merhum kardinale ne yazık ki Roma’da hayatını kaybeden herhangi bir kardinale uygulanan cenaze töreni yapılmıştır.

Katolik Haber Ajansının bildirdiğine göre; Kardinaller Koleji dekanı Angelo Sodano cenaze ayinine başkanlık etmiş ve diğer kardinaller ile piskoposlar da Katolik Kilisesindeki seks skandalının sembolü olarak anılan kardinalin son ayininde hazır bulunmuşlardır. Papa Francis’in son duasını yaptığı merhum Law, Roma’daki Aziz Mary Major Bazilikasına gömülmüştür.

Katolik Haber Ajansının bildirdiğine göre; kardinal iki hafta önce hastaneye kaldırılmış ve doğuştan kalp yetersizliği nedeniyle Roma’da hayatını kaybetmiştir.

Boston Piskoposluğunun 200 yıldan fazla süren tarihinde dokuzuncu piskopos ve altıncı başpiskopos olan Kardinal Seán Patrick O’Malley Boston Başpiskoposluğu görevine 1 Temmuz 2013 tarihinde papa John Paul II tarafından getirilmiştir. O’Malley yaptığı açıklamada toplantılar için Roma’da bulunduğu esnada merhum kardinali hastanede ziyaret ederek yatağının kenarında onun için dua ettiğini açıklamıştır.

Kardinalin ölmek üzere olduğunun çok açık olduğunu ifade eden O’Malley, bilinci gidip gelen kardinalin kendisini tanıdığını, durumunun giderek kötüleştiğini ve doktorların kardinalin ölümünün yakın olduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştır.

Kardinal Bernard Law’ın 21 Aralık 2017 günü yapılan Aziz Peter Bazilikasındaki cenaze törenine Papa Francis başkanlık etmiştir. Foto: Gregorio Borgia/Associated Press.

O’Malley, Katolik kiliseleri ve okullarında ruhban sınıfın cinsel istismarlarına maruz kalanların kardinalin görkemli cenaze töreniyle ilgili neler hissettiklerini ve tepkilerini anladığını ifade etmiştir.

Merhum Law, 2002 yılında Boston Başpiskoposluğu görevinden, ortaya çıkan rezalet nedeniyle istifa etmiş, hiçbir suçlamaya maruz kalmayan kardinal, cinsel istismara maruz kalanların yaralarına tuz basan bir manevrayla, Roma’da ikinci kariyerine başrahip olarak başlamıştır.

O’Malley, 2013 yılında papa seçilen Francis’e, merhum kardinal Law’a Roma’daki yüce vazifeyi vermemesini tavsiye etmiştir. Papa Francis bu öneriyi dikkate almış olsaydı, Vatikan’da yapılan görkemli cenaze ayinine de gerek kalmamış olacaktı. Böyle bir kararın verilmemesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden O’Malley ne yazık ki sonuçları ile yaşamak zorunda olduklarını, fakat bugün, 15 yıl öncesine oranla cinsel istismardan zarar görenlerin çektikleri acının daha iyi anlaşıldığını ifade etmiştir.

11 ve 12 yaşındayken Rahip David Holley’in defalarca cinsel tacizlerine maruz kalan Phil Saviano, kardinal Law’ın ölümünün kesinlikle bir şifa kaynağı olmadığını, aksine eski yaralarını yeniden kanattığını ifade etmektedir. Saviano’ya göre Law; kendi nihai hesaplaşmasını düşünen yaşlı bir adamdır. Saviano sözlerini; ‘‘Şimdi karar günü, yaratıcısı ile yüz yüze geldiğinde bütün bu olup bitenleri nasıl açıklayacak?’’ kelimeleri ile bitirmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Ruhban sınıfın küçük erkek ve kız çocuklarına tecavüzlerini ve cinsel istismarlarını gizleyen, sübyancı dincileri korumak için onları başka kiliselere transfer eden, bütün bu sapıklıkları polise ve çocukların ailelerine bildirmeyen kardinal efendiye ‘‘Toprağı Bol Olsun’’ demiyorum. Ama bakın, cenaze ayininde yapılan açılış dualarının bir tanesinde, merhum kardinal için neler söyleniyor:

 ‘‘Genç papazların arasından hizmetkârın olarak Kardinal Bernard Law’ı seçen ve ona havariler papazlığında, papalığa hizmet onurunu veren Ey Yüce Tanrım, onu sonsuza kadar yanında bulundurmanı senden diliyoruz’’

Yazının orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Funeral pomp for cardinal decried

Cardinal Bernard Law’s funeral today inside St. Peter’s Basilica – one of the holiest shrines in Catholicism – where Pope Francis will attend has enraged survivors of clergy sex abuse who say the disgraced cleric doesn’t deserve the high honor.

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.