Açık

Türk ordusu geri mi çekiliyor?

GÜNCEL POLİTİKA - 1 Ekim 2021 08:46 A A

Pravda’nın İddiası

 

Türk ordusu geri mi çekiliyor?

 

Baş başa görüşme öncesi kaleme aldığı bir makalede Pravda yazarı Alexander Shtorm; ‘‘Belki de Erdoğan, Putin’den, görünüşte mülteci akınını engellemek maksadıyla Suriye’nin İdlib Eyaletinde konuşlanan 3.000 Türk askerini imha etmemesini talep edecektir,’’ ifadelerine yer vermiştir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 01 Ekim 2021

 

İdlib eyaletinde bir Türk askeri konvoyu, Mart 2020 Fotoğraf: Ghaith Alsayed, Associated Press

 

 

Sochi’de gerçekleşen görüşme iki liderin 18 ay aradan sonra ilk kez baş başa görüşmesi olmuştur. Müzakereler, Suriye’nin kuzeyindeki krizin yeniden şiddetlenmesi zemininde gerçekleşmiş ve yaklaşık üç saat sürmüştür. Erdoğan toplantıya Türk istihbarat servisi başkanı Hakan Fidan ile birlikte gelmiştir. Erdoğan’ın heyetinde ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkanı Fahrettin Altun ve Basın Sözcüsü İbrahim Kalın da yer almıştır.

Korona virüs temaslısı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iki haftalık izolasyon sürresinin ardından Recep Erdoğan ile görüşmüştür. Bu görüşme öncesinde Rusya devlet başkanının neredeyse bütün toplantıları video bağlantısı üzerinden yapılmıştır.

Pravda’nın iddialarına göre görüşme esnasında Erdoğan Rus-Türk ilişkilerinin Suriye’de barışı ve bütün Orta Doğu’nun güvenliğinin asıl garantörü olduğunu söylemiştir. Erdoğan, iki ülke arasında gelişen savunma işbirliğinin önemine de dikkat çekmiştir.

İki devlet başkanın görüşmesinin ardından Türk ordusunun İdlib eyaletinin güney bölgelerinden ayrıldığı ve kuzeye doğru geri çekildiği bildirilmiştir. Erdoğan’ın Rusya ziyareti esnasında ayrıca; yaklaşık iki haftadan beri Türk yanlısı militanları bombalayan Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’nin İdlib eyaletinde hava taarruzlarına bir gün süreli ara verdiği de kaydedilmiştir.

Suriye’nin İdlib Eyaleti ve çevresinde oluşturulan Türk, Rus ve İran gözlem noktaları. Suriye ordusu Mart 2020’de yaptığı açıklamada İdlib eyaleti hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmiş ve düşman hava araçlarının hedef alınacağını ilan etmiştir. ISWN Harita verileri 2021.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Türkiye’nin ilk ünitesinin önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi beklenen Akkuyu nükleer santralinin inşasının sürdürdüğüne dikkat çekmiştir. Nükleer santral inşasında; 10,000’i Rusya’da eğitim alan Türk vatandaşı ve 3,000 Rus olmak üzere toplam 13,000 kişi çalışmaktadır.

Önceki Makale  Türk Hava Kurumu Başkanı Yangın Sırasında Kimin Düğünündeydi?

İki liderin baş başa yaptığı görüşme esnasında Putin ve Erdoğan, Moskova ile Ankara arasındaki ekonomik işbirliği konularını da ele almış ve Libya, Afganistan, Kafkaslardaki krizler hakkında görüş alışverişinde bulunmuştur.

Suriye’de Askeri Durum, 27 Eylül 2021, ISWNEWS

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da gelinen durum üzerindeki etkisini de değerlendirmiş ve Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkesin kontrolü maksadıyla tesis edilen Rus-Türk kontrol merkezinin aktif bir şekilde faaliyetini sürdürdüğünü ifade etmiştir.

Rusya’nın Türkiye’deki orman yangınları ile mücadelesine yardım nedeniyle Putin’e teşekkür eden Recep Erdoğan, yangın söndürme operasyonlarına katılan Rus EMERCOM (Rusya Acil Durumlar Bakanlığı) çalışanlarının trajik ölümlerinden duyduğu üzüntüyü dile getirmiştir.

İki lider arasındaki görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda;  Putin görüşmeyi ‘‘çok yararlı ve önemli’’, Erdoğan ise ‘‘verimli’’ olarak nitelendirmiştir.

Çevirenin Notları: Pravda gazetesinde paylaşılan yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının çevrilerek paylaşılması Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin ifade edilen ve ileri sürülen iddialar paylaştığı anlamına gelmemektedir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib eyaletiyle yaptığı açıklamada; ‘‘İdlib’de güvenliğini sağladığımız bölgelerde zaman zaman bazı sıkıntılar yaşanmıyor değil. Ama bu sıkıntıları aşmak için ilgili birimlerimiz muhataplarıyla görüşmek suretiyle bunu da çözmenin gayreti içinde oluyorlar. Bu konuda da birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte de özellikle liderler düzeyinde telefon diplomasiyle, bunun yanında dışişleri ve savunma bakanlarımızın, istihbarat örgütlerimizin müşterek çalışmalarıyla bunları çözmenin gayreti içerisinde olalım dedik ve bu konuda da mutabakatımızı ortaya koyduk’’ ifadelerini kullanmıştır.

https://english.pravda.ru/news/russia/149312-erdogan_putin/

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Naylon Poşetleri Yasaklamak Gerçekten Sağlıklı mı?
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 08:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: