18° Parçalı bulutlu

Hırsız Çuvalı Nedir?

GÜNCEL POLİTİKA - 4 Eylül 2021 10:04 A A

Hırsız Çuvalı Nedir?

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 04 Eylül 2021

 

 

Bir hırsız çuvalı genellikle hırsızlar tarafından kullanılan ve içine hırsızların çaldığı ganimetleri koyduğu çantadır. Ülkelere göre farklılıklar gösteren hırsız çuvalı, örneğin İngiltere’de siyah renkli bezden yapılmış büyük bir çuvaldır ve üzerinde ‘‘swag – çalıntı mal’’ yazısı bulunmaktadır. Amerika’da ise üzerinde ‘‘Dolar’’ işareti olan yine büyük beyaz renkli bir çuval kullanılır.

 

Japonya ise genel olarak yeşil renkli, üzerinde beyaz renkli desenleri olan ve çoğunlukla yüze bağlanan beyaz desenli bir bohçadır. Farklı kültürlerde farklı şekilde ifade edilen hırsız çuvallarına ait örnekler yukarıda gösterilmiştir.

 

Hırsızlar ise genellikle ayırt edilmeleri ve hırsız olduklarının belirlenebilmesi maksadıyla çizgili gömlek ya da hapishane kıyafeti ile resmedilirler. Yüzlerinde ise bir ‘‘Domino Maskesi’’ bulunur. Domino maskesi, sadece gözlerin etrafındaki alanı ve aralarındaki boşluğu kapsayan küçük, genellikle yuvarlak bir maskedir.

 

Maskeler, özellikle karnavallar ve küçük çaplı yerel şenliklerde 18’inci yüzyıldan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Domino maskesi bunun yanı sıra bazı batılı olmayan kültürlerde siyasi figürlerin yüzlerinde de kullanılmaktadır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇTİ Mİ?
GÜNCEL POLİTİKA - 10:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: