Açık

Yunanistan Sınırını Takviye Ediyor

GÜNCEL POLİTİKA - 18 Ekim 2021 09:07 A A

 

Yunanistan Sınırını Takviye Ediyor

 

 

‘‘Ne dedik aylar önce, eğer bu böyle giderse biz kapıları açmak zorunda kalacağız. Rahatsız oldular, inanmadılar bizim bu söylediklerimize ve biz de dün ne yaptık? Kapıları açtık ve şimdi, bu sabah itibarıyla yaklaşık 18,000 oldu kapıları zorlayıp geçenler, ama bugün herhalde 25,000, 30,000’i bulabilir. Ve biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek. Neden? Avrupa Birliği sözünde durması lazım, sözünü tutması lazım. Biz bu kadar mülteciyi bakmak, onları beslemek durumunda değiliz.’’ Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 18 Ekim 2021

 

Yunanistan, artan Afganlı mülteciler nedeniyle Türkiye sınırını sınır muhafızları ile güçlendireceğini açıklamıştır. Yunanlı yetkililerin açıklamasına göre; geçen yıl binlerce mültecinin geçmeye çalıştığı Türkiye sınırına ilave 250 görevli gönderilecektir. Yunanistan İçişleri Bakanlığı ayrıca sınıra yakın havaalanları ve bölgelerde görevlendirilmek üzere 800 ilave sınır muhafızının işe alınacağını açıklamıştır.

Türkiye sınırındaki sınır muhafızı sayısını geçtiğimiz aylarda 1.000’den 1.500’e çıkaran Atina, son önlemlerin nedeninin, kısmen de olsa Taliban terör örgütünün Afganistan’da kontrolü ele geçirmesi olduğunu ifade etmiştir.

Son yıllarda mülteci politikasını iyice sertleştiren Yunanistan, Türkiye sınırına bir duvar inşa etmiş ve sınırı geçerek iltica talebinde bulunmak isteyenleri caydırmak maksadıyla ileri teknoloji ürünü gözlem sistemleriyle donatmıştır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılı Şubat ayında Türkiye’nin batı sınırlarını mültecilere açmış, Yunanistan sınırında yığılma yaşanmıştır. Yunanistan tarafı mültecilerin geçişini engellemek maksadıyla ordu unsurlarını kullanmak zorunda kalmıştır.

Savaştan kaçan insanların istedikleri ülkeye sığınma talebinde bulunması evrensel bir haktır

AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması Vize Serbestîsi Diyaloğunun başlamasına paralel olarak 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanmıştır. AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’nın temel hedefi mütekabiliyet çerçevesinde, her bir tarafın diğer tarafın topraklarına giriş, topraklarında bulunma ya da ikamet etme koşullarını yerine getirmeyen kişilerin hızlı ve sistemli bir şekilde geri kabulüne ilişkin usulleri belirlemektir. Bu anlaşma bir tarafın topraklarından diğer tarafın topraklarına doğrudan giriş yapan ya da bu topraklarda kalan hem AB üye ülkeleri ile Türk vatandaşlarının geri kabulüne hem de üçüncü ülke vatandaşları ve vatansız kişiler dâhil olmak üzere diğer tüm kişilere ilişkin hükümleri kapsamaktadır.

Önceki Makale  Çarşamba İğneleri

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 09:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: