Site Rengi

Sun Savunma Haber

Trump, Türkiye’ye Yaptırımları da İçeren Yasayı İmzaladı

 

Trump, Türkiye’ye Yaptırımları da İçeren Yasayı İmzaladı

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 24 Aralık 2019

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump 2020 Ulusal Savunma Yasasını imzalarken. 20 Aralık 2019. Foto: AA

Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, uzay kuvveti kurulmasını da içeren, ülkenin günümüze kadarki en büyük: 1,4 trilyon dolar büyüklüğündeki savunma bütçesini imzaladı.

Trump tarafından Maryland Joint Base Andrews üssünde törenle imzalanan anlaşma, Senatoda 86-8, Temsilciler Meclisinde ise 377-48 gibi büyük oy çoğunluğu ile kabul edilmiştir.

Savunma yasasında ilave 100 adet F-35 savaş jeti, 155 helikopter, 165 Abrams tankı, iki adet Virginia sınıfı denizaltı imal edilmesi de yer almaktadır. Savunma bütçesinde bulunan en önemli maddelerden bir tanesi de Uzay Komutanlığının kurulmasıdır.

Türkiye’yi Hedefleyen Yaptırımlar

Savunma yasası, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini tedarik etmesi nedeniyle, Türkiye’ye beşinci nesil F-35 savaş jetleri ve yedek parçalarının verilmesinin yasaklanmasını da içermekte ve Başkan Trump’a Türkiye’ye ilave yaptırımlar uygulama çağrısında bulunmaktadır. Yasa kapsamında ayrıca; Pentagon’a daha önce Türkiye’ye satılan F-35 modeli savaş jetlerini satın alması maksadıyla 440 milyon ABD doları kaynak aktarılmaktadır.

Bilindiği gibi Türkiye’nin gelişmiş Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini tedarik etmesi Trump yönetimini Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasına neden olmuştur. Birleşik Devletler, S-400 hava savunma sistemlerinin Rusya tarafından gizli bilgileri elde etmek maksadıyla kullanılacağını ve sistemin NATO hava savunma sistemleriyle uyumlu olmadığını iddia ederken Türk tarafı S-400’lerin NATO sistemlerine entegre edilebileceğini ve ittifak için bir tehdit oluşturmadığını iddia etmektedir.

Savunma yasasında en dikkat çekici maddelerden bir tanesi de uzun yıllardan beri Kıbrıs Rum Kesimine uygulanmakta olan silah ambargosunun kaldırılmasıdır. Bu yasa maddesinin uygulanması; Nicosia yönetiminin kara para aklamada Birleşik Devletler yetkilileriyle işbirliği yapma ve Rum yönetiminin Rus gemilerinin adada bakım ve yakıt ikmal faaliyetlerine izin vermemesi şartlarına bağlanmıştır.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin imtiyaz sahibidir ve aynı zamanda sitenin editörlüğünü yapmaktadır.
Önceki Makale  ABD, Türkiye’yi Hedefleyen Yaptırım Listesi Hazırlığında
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Devamını oku:
ABD, Birleşmiş Milletler Bütçesinde 285 Milyon Dolar Kesinti Yaptı

ABD, Birleşmiş Milletler Bütçesinde 285 Milyon Dolar Kesinti Yaptı JNi.Media,...

ZARRAB DAVASI YAKLAŞIRKEN

ZARRAB DAVASI YAKLAŞIRKEN 30 Ekim 2017 New York Güney Bölge...

Akdeniz Anemisine Karşı Savaşta Kazanılan Çarpıcı Başarı

Evlenirken test yaptırmayı unutmayın! Akdeniz Anemisine Karşı Savaşta Kazanılan Çarpıcı...

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları

Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları   Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların...

Kapat