Açık

Yunanistan ve Avusturya Mülteci Politikası Konusunda Anlaştı

GÜNCEL POLİTİKA - 14 Haziran 2021 18:16 A A

Yunanistan ve Avusturya Mülteci Politikası Konusunda Anlaştı

 

EURACTIV haber sitesinde Olivar Noyan tarafından kaleme alınan yazıda; Yunanistan ve Avusturya’nın göçmen politikası konusunda anlaştığı ve Somali, Pakistan, Afganistan, Suriye ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen mülteciler için Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olmasına sempatiyle yaklaştıkları haberine yer verilmiştir.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 14 Haziran 2021

 

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer ve Yunanistan Göçmen Bakanı Notis Mitarakis, 13 Haziran 2021’de bir araya geldikleri Viyana görüşmesinin ardından, Avrupa göçmen meseleleri konusunda ortak hareket edecekleri mesajını verdiler.

 

Yunan bakanla yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Nehammer;  Avrupa Komisyonu’nun mülteci geri kabul anlaşmasını hızlandırması gerektiğini ve bir türlü sonuçlanamayan mültecilerin başka yerde iskân meselesini de artık çözmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Yunan Bakan Mitarakis de yaptığı açıklamada; başka yerde iskân meselesinin ancak mülteci akışının durdurulmasıyla çözülebileceğini ifade etti.

 

Nehammer ayrıca; Türkiye’nin Somali, Pakistan, Afganistan, Suriye ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen göçmenler için güvenli üçüncü ülke olmasına yönelik Yunanistan’ın teklifine de olumlu yaklaştığını açıkladı.

Yunanistan tarafından yapılan önerinin kabul edilmesi durumunda bu ülkelerden gelen ve Türkiye üzerinden Yunanistan’a giren bütün mülteciler iltica başvuru hakkından faydalanamayacaklar.

Avrupa Birliği ülkelerine sığınma umuduyla 2020 yılında Türk-Yunan sınırında toplanan, çoğunluğu Afganistan ve Suriye’den 10,000’den fazla mülteci, Yunan sınır polisi tarafından üzerlerinde sadece donları kalacak şekilde soyulmuş ve zorla Türkiye’ye geri gönderilmiştir. Kaynak: TRT World

 

Nehammer, mülteci meselesinde proaktif hareket edilmesinin önemine dikkat çekerek, Avrupa Birliğinin ortak önerileri hayat geçirme konusunda hızlı hareket etmesi gerektiğinin altını çizmiş ve mültecilerin yeniden yerleştirilmeleri konusundaki sonu gelmeyen tartışmalara bir son verilerek, ülkelerin üzerinde anlaşma sağladıkları konulara odaklanılması gerektiğini ifade etmiştir.

 

Önceki Makale  Daha Fazla Rus Füzesi Almayın!

Avusturyalı bakan ayrıca; sığınma başvuruları değerlendirilme safhasındayken mültecilerin üçüncü ülkelere gönderilmeleri yönündeki Danimarka’nın önerisini de desteklediğini dile getirmiştir. Nehammer konuyla ilgili ayrıntıları görüşmek üzere önümüzdeki hafta Danimarka’ya resmi bir ziyarette bulunacaktır.

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 18:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: