13° Az bulutlu

ABD Musul’u Geri Almak İçin Irak’a 600 Asker Daha Gönderiyor

GÜNCEL POLİTİKA - 12 Ekim 2016 23:45 A A

Amerikan ve İngiliz askerleri Bağdat güneydoğusunda
yer alan Basmaya üssünde, Ocak 2016,
Foto: Ahmad Al-Rubaye/Agence France-Presse

ABD Musul’u Geri Almak İçin Irak’a 600 Asker Daha Gönderiyor

Yazar: Helene COOPER,
Çeviren: Ercan CANER

Türkiye Musul’da Yok!

WASHINGTON — ABD yetkililerinden alınan bilgiye göre; Başkan Obama, Irak kuvvetlerine Musul’u IŞID terör örgütü elinden geri almak için yapılacak ufukta görünen savaşta yardım etmek için, ilave 600 askerin gönderilmesini onayladı.

Yapılan bu açıklamanın anlamı; yakın bir zamanda, Obama yönetiminin bütün Amerikan birliklerini ülkeden geri çekmesinden yedi yıl sonra, Irak’taki toplam Amerikan asker sayısının 5,000 olacağıdır. Cumhuriyetçi başkan adayı Donald J. Trump hem Obama hem de önceki Dışişleri Bakanı ve Demokrat başkan adayı olan Hillary Clinton’u alınan karar nedeniyle eleştirdi.

Savunma Bakanı Ashton B. Carter ilave birliklerin, Musul’u geri almak için yapılan savaşta lojistik faaliyetlerin yanı sıra, Irak güvenlik kuvvetlerine istihbarat sağlama görevlerini yürüteceği açıklamasında bulundu. Müşterek Karargahın başında olan General Joseph F. Dunford Jr. ise geçen hafta yaptığı açıklamada, Irak kuvvetlerinin Ekim ayının başlarında şehri geri almak için hazır hale geleceğini ifade etti.

Beyaz saray basın sekreteri Josh Earnest de yaptığı açıklamada, Irak’a gönderilen ilave Amerikan birliklerinin, halen yürürlükte olan, taarruzi  harekata hazırlanan Irak kuvvetlerini destekleme stratejisinin bir parçası olduğunu ifade etti.

Yönetimden yetkililer, ilave birlik sevkinin, Obama’nın Amerikan yer birliklerini yeniden Irak’ta savaşa sokmama politikasına ters düşmediğini ısrarla vurguladılar. 2008 yılında yürüttüğü Başkanlık kampanyası esnasında Irak savaşını bitirme sözü  veren Obama, bugüne kadar Irak’taki birlik sayısını artırmada çok dikkatli hareket etmiştir. Yetkililer, Amerikan askerlerinin, ‘‘IŞİD’in elinde kalan bölgeleri geri almak için yürütülen savaşta başı çeken, Irak ve Kürt kuvvetlerine yardım maksadıyla gönderildiğini.’’ ifade ettiler.

NBC News yayın kuruluşunda düzenlenen ulusal güvenlik konulu bir forumda Bayan Clinton, ‘‘Irak’a bir daha asla yer birlikleri göndermeyeceğini’’ ifade ederken, Bay Trump ise ‘‘İslami Devleti yenmek için Orta Doğuya 30,000 kadar Amerikan askeri gönderebileceğini’’ vurgulamıştır.

 

ÇN: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

http://www.nytimes.com/2016/09/29/world/middleeast/
obama-troops-iraq.html?action=click&contentCollection
=Middle%20East&module=RelatedCoverage&region=
EndOfArticle&pgtype=article

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL POLİTİKA - 23:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: