Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Avrupa Birliği Yetkililerinin Ankara Eleştirisi

Erdoğan’ın Macron Saldırısı

Avrupa Birliği Yetkililerinin Ankara Eleştirisi

Josep Borrell ve Margaritis Schinas, Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız cumhurbaşkanı ve AB hakkındaki sözleri nedeniyle Türkiye’yi eleştirmiştir.

Yazar: Paola Tamma, POLITICO, 25 Ekim 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Ekim 2020


Üst düzey AB yetkilileri, Paris’in Ankara büyükelçisini geri çağırmasına neden olan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Emmanuel Macron’un akıl sağlığının sorgulanması gerektiği yönündeki sözleri sonrasında, Türkiye ile diplomatik bir atışma içine girmiştir.

Erdoğan’ın, İslam karşısındaki tutumu nedeniyle Macron’a saldırmasından bir gün sonra Türkiye, Fransız cumhurbaşkanı ve AB’ye yönelik eleştirilerinin dozunu artırırken, AB Dış Politika Şefi Joseph Borrell ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas da atışmalara dâhil olmuştur.

Fransızca olarak attığı Twitter mesajında Borrell, Erdoğan’ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu ifade etmiş ve Türkiye’ye bu tehlikeli meydan okuma sarmalından vazgeçmesi çağrısında bulunmuştur.

İspanya eski dışişleri bakanı da yaptığı açıklamada; AB liderlerinin bu ayın başlarındaki zirvede Türkiye’ye, ilişkilerin yeniden başlatılması yönünde gerçek bir öneride bulunduğunu açıklamış, fakat Türk yetkililerin olumlu bir gündem için siyasi arzusunun olması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye’nin daha çok izole edileceği uyarısında bulunmuştur.

Erdoğan, Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada, İslam dini hakkındaki düşünceleri nedeniyle Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı olduğunu ifade etmiştir. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Fransa görüşmelerde bulunmak üzere Ankara büyükelçisini derhal ülkeye geri çağırmıştır.

Başta AB üyesi Yunanistan ve Kıbrıs’ı Türkiye ile karşı karşıya getiren Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları sınırları anlaşmazlıkları olmak üzere, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gerginlikler son aylarda iyice artmış durumdadır. Fransa bu anlaşmazlıklar ve Suriye ile Libya’daki savaşlar ve Nagorno-Karabakh çatışması dâhil başka meselelerde Türkiye’ye karşı oldukça sert bir tutum takınmıştır.


İslam dininin yapılandırılması gerektiğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için ‘‘Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var’’ sözlerini kullanan Recep Tayyip Erdoğan.

Erdoğan, Pazar günü yaptığı açıklamada Macron’a şahsi saldırılarını yinelemiş ve TV kameralarına yansıyan konuşmasında; ‘‘Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şey kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa’ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın. Bizim ilkeli tavırlarımız bundan sonra da aynen devam edecektir’’ ifadelerini kullanmıştır.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir öğretmenin ifade özgürlüğü ile ilgili ders esnasında, Peygamber Muhammad’ın karikatürlerini gösterdiği için kafasının kesilerek öldürülmesi sonrasında, hükümetinin radikal İslam ile mücadelesine hız vereceğini açıklamıştır. Bu ayın başlarında, Fransız toplumunda ‘‘İslamcı ayrılıkçılık’’ olarak adlandırdığı şeyi bitirme sözü vermiştir.

Türk hükümeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Pazar günü karşı saldırıya geçmiş ve AB göçmen ve güvenlik politikalarından sorumlu Schinas ile Twitter üzerinden atışmaya girmiştir.


Solda, ‘‘Kimse bağırmalar veya tehditlerle Avrupa’ya şantaj yapamaz, Türkiye için karar verme zamanı geldi’’  diyen Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas Yunanistan Parlamentosunda konuşurken (Kaynak: Eurokinissi/ Yiannis Panagopoulos) sağda ise Türk hükümeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun.

Fahrettin Altun attığı Twitter mesajında; ‘‘Bazı Avrupalı liderler yalnızca kendi aralarında yaşayan Müslümanları hedef almıyor; aynı zamanda kutsal değerlerimize, kitabımıza, Peygamberimize, yani bütün bir yaşam tarzımıza saldırıyor” ifadelerine yer vermiştir.  Altun Müslümanlara yönelik muameleyi, 1920’li yıllarda Avrupa Yahudilerine yapılan şeytanlaştırmaya da benzetmiştir.

Çok tartışılan meslek unvanı Avrupa Yaşam Tarzı Geliştirme Başkan Yardımcısı olan Schinas ise Altun’un paylaşımına, AB Kurucu Anlaşması Madde 2’yi ekleyerek; ‘‘Sizi hayal kırıklığına uğrattığımız için özür dilerim fakat Anlaşmamızda tanımlanan yaşam tarzımız budur. Avrupa Yaşam Tarzı’’ sözleriyle yanıt vermiştir.

Türk hükümeti iletişim başkanı Altun Schinas’ın paylaşımına; Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansını (Frontex), Yunanistan karasuları üzerinden AB’ye girmek isteyen mültecileri açık denize geri iterek ölüme terk etmekle, böylece uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayarak suç işlemekle suçlayan Bellingcat araştırmacı gazetesinde yayımlanan bir makaleyi ekleyerek, ‘‘sizin gerçek yaşam tarzınız bu’’ sözleriyle yanıt vermiştir.

 

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir. Yazının çevrilerek paylaşılması Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin yazıda ifade edilen görüş ve ileri sürülen iddiaları paylaştığı anlamına gelmemektedir. Orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.politico.eu/article/eu-officials-hit-out-at-ankara-after-erdogan-attacks-macron/

 

Önceki Makale  ABD-Suudi Arabistan Ortak Bildirisi

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
İnsanlıktan Gizlenen Yedi Mucize Buluş

 İnsanlıktan Gizlenen Yedi Mucize Buluş   Yazar: Paul A. Philips Çeviren:...

Lübbey Köyü

LÜBBEY KÖYÜ TERK EDİLMİŞLİĞİN FOTOĞRAFI Yazı ve Fotoğraflar: Olay Salcan,...

Daeş Terörü Nasıl Çıktı

  Daeş Terörü Nasıl Çıktı   Berk ÖZER, Sun Savunma.Net,...

İncirlik’ten Ayrılma Vakti Geldi: İt Ürür Kervan Yürür

İncirlik’ten Ayrılma Vakti Geldi İt Ürür Kervan Yürür Yazar: Charles...

NANO İNSANSIZ HAVA ARACI

NANO İNSANSIZ HAVA ARACI Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net,...

Kapat