savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,1739
EURO
34,9146
ALTIN
2.501,34
BIST
10.938,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Hafif Yağmurlu
26°C
Ankara
26°C
Hafif Yağmurlu
Perşembe Hafif Yağmurlu
16°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
20°C

Honeywell – Lufthansa Technik AG

Honeywell – Lufthansa Technik AG
A+
A-

Honeywell – Lufthansa Technik AG

 

YARDIMCI GÜÇ ÜNİTELERİ (APU) BAKIM VE MUAYENELERİNDE HONEYWELL VOCOLLECT SES ÇÖZÜMÜ

Ercan Caner    11 Ekim 2016

honeywell-vocollect

Honeywell Vocollect Ses Çözümü Genel Özellikleri:

 Hedefler:

 • Yürürlükteki standartlara uyum.
 • Geliştirilmiş emniyet.
 • Artırılan verimlilik.
 • Teknisyenlerin çalışma ortamının iyileştirilmesi.
 • İşgörenlerin motivasyon ve memnuniyetlerinin artırılması.
 • Diğer bakım alanlarına da genişletilebilme.

Uygulama:

 • Honeywell Vocollect™ Voice.
 • Bakım ve Muayene Çözümü.

Kurulum:

 • Vocollect SRX2.
 • Kablosuz Kulaklıklar.
 • Vocollect A730 Mobil Cihaz.
 • VoiceConsole™ Yazılım.

Sonuçlar:

 • Yürürlükteki gereksinimlere tam uyum.
 • İşyükünün % 50’sinden tasarruf sağlayan otomatik doküman oluşturma.
 • Hızlandırılmış iş akışı.
 • Asgari hata oranı.
 • Teknisyenler tarafından yüksek beğeniyle benimsenme.

“Projenin başlangıcından itibaren sürdürülen işbirliği ve birlikte çalışma sayesinde çözüm, proje sonunda kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Hizmet kalitesi standartlara, verimliliğe,  çalışma ortamına uygundur ve çalışanların memnuniyeti önemli  ölçüde artmıştır.’’

 — Ole Gosau, Yardımcı Güç Üniteleri Başkanı, Lufthansa Technik AG

Günümüzün karmaşık iş ortamı, değişen gereksinimlere süratle uyabilmek için son teknoloji ürünü, maliyet etkin ve esnek sistemler kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Honeywell tarafından geliştirilen Vocollect VoiceConsole, işgücü ve konfigürasyon yönetimi ile sistemlerdeki problemlerin tespit ve giderilmesinde büyük avantajlar sağlayan web tabanlı bir uygulamadır. Çalışanların kullanım durumları ve hangi cihazları kullandıkları kolaylıkla izlenebilir ve bu özelliği sayesinde yeni eğitim ihtiyaçları ile yeni kullanıcılara verilecek eğitimlerin içerikleri oluşturulabilir.

Dünyanın her yerinde yüzlerce müşterisi olan Lufthansa Technik AG, sivil hava araçlarının bakım, onarım, yenileştirme ve modifikasyonlarında önde gelen küresel bir oyuncudur. Avrupa, Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 31 adet bakım onarım merkezi işleten Lufthansa Technik’in müşteri taleplerine uygun bakım programları ve son teknoloji ürünü onarım yöntemleri, müşterilerin envanterinde bulunan hava araçlarının sürekli olarak güvenirlik ve faal oranlarını yükseltmektedir.

aps-3200-apu

Teknisyen APS 3200 Yardımcı Güç Ünitesine (APU) bakım esnasında

LUFTHANSA TECHNIK AG ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASI

Önerilen çözüm, yardımcı güç ünitesi bakım ve muayene merkezlerinde uygulanan birçok prensibe uygulanmıştır. Lufthansa Technik çalışanları, sevk maksadıyla seçilmesi, ikmal  edilmesi veya gönderilmesi gereken malzemelerin bir kontrol listesi  üzerinden kendilerine sesli olarak bildirilmesi yerine yine bir kontrol listesi üzerinden bakım ve muayene adımlarına ulaşabilmektedirler.

Lufthansa Technik ve çözüm ortağı Lufthansa Industry Solutions firmalarıyla birlikte çalışan Honeywell’e, Pratt & Whitney imali APS 3200 modeli yardımcı güç ünitelerinin bakım ve muayenelerine, kendisinin geliştirdiği Vocollect Ses Çözümü uygulamasını adapte etme görevi verilmiştir. Mevcut Yardımcı Güç Ünitesi kontrol listesi esas alınarak 1,000 adet test noktası belirlenmiş ve bir ses sistemi olarak uygulanmıştır. Projenin en başından itibaren, teknolojiyi kullanacak olan teknisyenlerden oluşan tim de çalışmalara dâhil edilmiş, bu da projenin sonunda yeni uygulamanın kullanıcılar tarafından çok hızlı bir şekilde öğrenilmesi ve benimsenmesini sağlamıştır.

Programın temel bölümlerinden bir tanesi, teknisyenler ve sistem arasında mümkün olabildiğince basit ve sezgisel bir etkileşim ortaya çıkarmaktır. Geçmişte uygulanan adım adım uygulamalar, ekran veya doküman üzerindeki talimatları okuyan, malzemenin mevcut miktarını veya parça numarasını söyleyen ve bütün bunları yazan ve manuel olarak sisteme verileri giren iki teknisyen gerektirmektedir. Honeywell tarafından geliştirilen Vocollect teknolojisiyle bilgi, kablosuz ağ üzerinden A730 modeli mobil bir bilgisayara gönderilmekte, sese dönüştürüldükten sonra, mesaj olarak Bluetooth özellikli Vocollect SRX2 modeli kablosuz kulaklık kullanan tek bir teknisyene gönderilmektedir. Tipik bir diyalog örneğin, yardımcı güç ünitesi üzerindeki bir parçanın durumuyla ilgili bir soru olabilir. Teknisyen birkaç statü seçenekleri  arasından tercih yapar ve uygun olanı sözle ifade eder. Kulaklık tarafından algılanan teknisyenin ifadesi, sistem tarafından teyit maksadıyla tekrar edilir.

Zorluklar

Lufthansa Technik hizmetleri arasında yardımcı güç ünitelerinin bakım ve muayenesi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yardımcı güç üniteleri hava aracı motorlarını çalıştırmak, iklimlendirme sistemlerini işletmek ve hava aracına yerdeyken elektriki güç sağlamak maksadıyla kullanılan küçük gaz türbinli motorlardır. Yardımcı güç üniteleri yolcuların kalkış için beklerken rahatça koltuklarında oturmalarını sağlarken, uçuş esnasında da iklimlendirme, kokpit ve hidrolik sistemler için ana veya yedek elektrik güç kaynağı vazifesi görürler. Lufthansa Technik için yardımcı güç ünitelerinin bakım süreci, taşımada kullanılan muhafazaların kontrolu, yardımcı güç ünitesinin gözle muayenesi, söküm işlemlerinin yapılması ve her bir parçanın ayrıntılı olarak muayene edilmesi faaliyetlerini içeren titiz ve kontrol listelerine sıkı bir şekilde riayet edilmesini gerektiren adımlar bütünüdür. Her bir adımda parçanın durum ve parça numarası kaydedilir.  Lufthansa Technik Yardımcı Güç Üniteleri başkanı Ole Gosau, ‘‘Hassasiyet açısından gereken standartları karşıladıklarından emin olmak için geçmişte, kontrol, tespit ve veri giriş işlemlerini paylaşan, genellikle iki teknisyen kullandıklarını’’ açıklamaktadır.

vocollect-srx2-kablosuz-kulaklik

Vocollect SRX2 Modeli Kablosuz Kulaklık

Çözüm

Lufthansa Technik, Honeywell tarafından geliştirilen Vocollect™ ses çözümünün,  bakım ve muayene faaliyetlerinde karşılaşılan problemleri çözmek için en etkin yöntem olduğunun farkına, 2014 ayı içerisinde varmıştır. Vocollect ses teknolojisi tam olarak ispatlanmış ve piyasada önemli bir yer edinmiş konumdadır, depolama çözümlerinde 20 yıllık bir geçmişe sahiptir ve her gün bir milyona yakın kişi Vocollect sistemini kullanmaktadır. Teknisyenlerin bütün mesajları başlıklardan A730 sistemine gönderilmekte, sesten veriye dönüştürülmekte ve sistemde muhafaza edilmektedir.

İşin ilerleme durumu Voice Plan ile görüntü ekranında bir tablo olarak izlenebilmektedir. Çalışan tarafından teyit edilen her cevap, açık ve anlaşılır bir metin şeklinde direkt olarak kendisine karşılık gelen komut satırında görülür. Söküm esnasında parçaların parça numaralarının kaydedilmesi de çok basit hale getirilmiştir. Teknisyen parça numaralarının sadece son üç rakamını okumakta, rakamlar stokta bulunan parçaların paça numaraları ile örtüştüğünde Vocollect ses sistemi bunu doğrulamakta ve süreçteki bir sonraki adıma geçmektedir.

vocollect-a730-mobil-cihaz

Vocollect A730 Mobil Cihaz

Sonuçlar, Faydalar ve Gelecek Adımlar

Honeywell tarafından bakım ve muayene maksatlı olarak geliştirilen Honeywell Vocollect Ses Çözümü,  kullanıcılara gerekli bakım ve muayene standartlarına tam olarak uymaktan verimliliğin artırılmasına ve hataların en aza indirgenmesine kadar uzanan birçok alanda çok büyük avantajlar sağlamıştır.

Ole Gosau, Honeywell ses sistemiyle ilgili düşüncelerini açıklarken; “Vocollect ses teknolojisinin sağladığı en büyük avantajın, teknisyenleri, zamana mal olan ve sıkıcı bir iş olan bakım dokümanlarının doldurulması ve muhafaza edilmesi işlerinden kurtarması olduğunu ve geçmişte bu faaliyetlerin günlük çalışma süresinin yaklaşık olarak % 50’sini oluşturduğunu’’ ifade etmektedir.

Sistemin kullanımın kolay oluşu, Lufthansa Technik teknisyenleri tarafından süratle ve büyük bir beğeniyle kabullenilmesini sağlamıştır.  Çözümün üretilmesine ve mevcut sistemlerle etkileşimi için arayüz çalışmalarına aktif olarak katılan Lufthansa Industry Solutions firmasından Boy Peter Carstensen, ‘‘Bir günün sonunda bütün teknisyenlerin sistemin nasıl kullanıldığını öğrendiklerini’’ ifade etmektedir. Ole Gosau’nun oluşturduğu beş kişilik timin üyelerinden, yardımcı güç ünitelerinin bakım ve muayenelerinde büyük bir deneyimi olan Robert Garbas da ‘Vocollect ses teknolojisinin kullanımının işin aksaksız bir şekilde yürümesi ve hataların önemli oranda azaltılmasına büyük katkılar sağladığını’’ ilave etmektedir. Ole Gosau sözlerini, ‘‘Muayene işlemi yapılırken gözler ve eller dikkat dağıtıcılardan etkilenmemekte ve teknisyen tamamen elindeki işine odaklanabilmektedir. Proje tam olarak başından sonuna kadar bir başarı öyküsüdür.’’ şeklinde tamamlamaktadır. Proje ile hizmet kalitesi, standartlara uyum, verimlilik, iş şartları ve çalışan memnuniyeti önemli oranda artmıştır. Bir sonraki adım olarak Vocollect ses sisteminin firmanın SAP sistemiyle entegre edilmesi planlanmaktadır. Ole Gosau, Vocollect sistemini  yardımcı güç ünitelerinin diğer bakım süreçlerinde de kullanmayı öngörmektedir ve sonrasında büyük türbinli motorların bakım ve muayene işlemlerine de sistemin kullanılması bölüm başkanının hedefleri  arasındadır. Gelecekte bütün dünyada Airbus A350 model yardımcı güç ünitelerinin de bakım ve muayene işlemlerini üstlenmeyi hedefleyen Lufthansa Technik, Honeywell imali Vocollect ses sistemiyle, bugünden gelecek için çok iyi bir şekilde, zaten hazır durumdadır

“Önlerindeki beş yılda siparişlerini iki katına çıkaracaklarını büyük bir güvenle ifade eden Gosau, Vocollect ses teknolojisinin, büyürken karşılaşacakları problemleri çözmede en büyük yardımcılarının olacağını vurgulamaktadır.’’

 ÇN: Yazı Honeywell Firması tarafından hazırlanan Vocollect tanıtım dokümanı ve İnternet ortamında paylaşılan çeşitli dokümanlardan çevrilmiştir.

 

Yazar Ercan Caner

Ercan Caner, Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nden Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri alanında alan Caner, halen Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında Haliç Üniversitesi’nde doktora tez çalışmalarını sürdürmektedir. İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 39 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO ile savunma sanayii deneyimlerine sahiptir.
E-mail: ercancaner@gmail.com Twitter: @ercancaner1963

BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.