Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Rusya’nın Güç Dengelerini Değiştirecek Nükleer Torpidosu

Rusya’nın Güç Dengelerini
Değiştirecek Nükleer Torpidosu

Kanyon düşman savunma sistemlerinden kaçınarak savaş gemilerini ve kentleri imha edebilir.

 

Yazar: Kyle Mizokami, POPULAR MECHANICS, 7 Mart 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 5 Eylül 2018

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Mart 2018 günü, Manezh Central Exhibition Hall’de yaptığı tarihi konuşmada açıkladığı beş yeni nükleer silahtan bir tanesi, bütün okyanusları aşarak megaton kapasitesinde darbe indirebilen korkunç bir torpidodur.

Putin’in Rusya ile ilgili her konuya değindiği tarihi konuşmasının tamamını  https://sunsavunma.net/vladimir-putin-buyuk-rusya-projesi/ linki üzerinden okuyabilirsiniz. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşması esnasında paylaştığı, torpidonun nasıl çalıştığını anlatan Youtube video görüntülerini de https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a19160734/how-russias-new-doomsday-torpedo-works/  linkinden izleyebilirsiniz.

CIA tarafından Kanyon adı verilen veya Status-6 olarak bilinen silah sistemleri hakkındaki bilgiler ilk kez 2015 yılında ortaya çıkmıştır. Silah hakkındaki ayrıntıların korkunçluğu başlangıçta gerçekten var olup olmadığı konusunda şüphelere neden olmuştur. Fakat Pentagon tarafından yapılan son Nükleer Durum İncelemesi bu şüpheleri tamamen ortadan kaldırmıştır.

Kanyon, kendi türünden silah sistemlerinin ilk örneğidir. Termonükleer başlıklı kıtalararası otonom sualtı aracı olarak tanımlanan Kanyon, yaklaşık olarak 80 feet (24 metre) uzunluğunda bir torpidodur. Video görüntülerinde de görüldüğü gibi 100 knot (115 mph-185 km/h) hızına ulaşabilmek için dört adet pervane kullanmaktadır.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, CIA tarafından Kanyon adı verilen
torpido hakkında bilgi verirken. Foto: Actualites

 

Kanyon adı verilen torpido denizaltılar ile taşınabilmekte ve hedeften binlerce mil ötede fırlatılabilmektedir. Kanyon torpidosu kendi seyrüsefer ve yönlendirme sistemine sahiptir, yani fırlatıldıktan sonra uzaktan gönderilen güdüm sinyallerine gereksinimi yoktur. İtiş gücünü sağlayan pervanelerin hatve açılarını değiştirerek engellerin etrafından dolaşabilir. Nükleer güçle çalıştığından kesinlikle gürültü çıkaran ve kolayca tespit edilebilen bir silah sistemi olmasına rağmen, Kanyon adlı torpidonun büyük hız ve manevra kabiliyeti, önlenme ve etkisiz hale getirilmesini zorlaştırmaktadır.

Kanyon hedefine ulaştığında, 100-megatonluk termonükleer harp başlığı infilak etmektedir. Uçak gemisi savaş grubu gibi deniz hedeflerine karşı millerce mesafe önceden infilak etmesi dahi bütün savaş grubunu imha etmesine neden olmaktadır. Uçak gemisi savaş grupları, muharebe esnasında her zaman kullanılabilecek kendi denizaltı savunma sistemlerine sahip olsalar da Kanyon’un yüksek hızı ve uzak mesafelerden etki imkân ve kabiliyeti göz önüne alındığında bu silah sistemi karşısında savunmasız bir durumdadırlar.

 

Önceki Makale  BU KEZ DE 28 ŞUBAT SANIKLARINDAN YARGITAY'A BİR BAVUL DOLUSU DOKÜMAN...

Denizaltıdan fırlatılmak üzere olan, CIA tarafından Kanyon adı verilen torpido.
Kaynak: Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı

 

San Francisco Körfez Bölgesi gibi kara hedeflerine karşı Kanyon çok daha öldürücü olabilir: Golden Gate Köprüsünde infilak eden bir Kanyon, Kuzey California’da 1,3 milyon insanın ölmesine ve 1,1 insanın yaralanmasına neden olarak, bütün San Francisco’yu haritadan silebilir. İnfilak sonucu oluşan tehlikeli radyasyon bulutu, Montana’nın doğusuna kadar yayılabilir. Kanyon bunun yanı sıra, toprağı kirleten ve yaşanmaz hale getiren tehlikeli ve uzun süre kalıcı radyoaktif izotoplarla takviye edilen bir silah sistemidir.

Kanyon, Putin’in diğer süper silahları gibi Amerikan füze savunma sistemlerinden kaçınacak şekilde tasarlanmıştır. Birleşik Devletler balistik füze kalkanı, topyekûn bir nükleer Rus saldırısına karşı koyamayacak kadar zayıf olsa da Moskova’nın bakış açısına göre; nükleer caydırıcılık konseptinin altını oymakta kullanılması muhtemel her şey ülkenin güvenliği açısından bir tehlikedir.

CIA tarafından Kanyon adı verilen stratejik nükleer torpido 6.200 mil menzile sahiptir ve sualtında 3300 feet derinliğe kadar inebilir. 100 megatonluk nükleer harp başlığı infilak ettiğinde, 1.242 mil uzaklıktaki hedefleri dahi imha edebilir. Kanyon, Rusya tarafından günümüze kadar imal edilen 50 megatonluk en güçlü Tsar bombasından en az iki kat daha güçlüdür.

Rusya Savunma Bakanlığı silah sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada; deniz ve kara testlerinin başarıyla gerçekleştirildiğini ve geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade etmiştir.

 

How Russia’s New Doomsday Torpedo Works

One of the five new nuclear weapons systems Russian President Vladimir Putin unveiled last week was a terrible new doomsday torpedo that can cross entire oceans to deliver a multi-megaton punch. A video that originally part of Putin’s presentation has surfaced on the Internet to explain how it works.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Türkiye'nin Erdoğan'ı Kumar Oynadı ve Kaybetti
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

DU BAKALİ 8 ARALIK’TA N’OLCAK!

DU BAKALİ 8 ARALIK'TA N'OLCAK! Yazan: Alican Türk, Sun Savunma...

Türk ve Suriye hükümetleri Cezayir’de gizlice görüşüyorlar

Türk ve Suriye hükümetleri Cezayir’de gizlice görüşüyorlar El-Watan Haber Masası...

ABD’den Diktatöre Gözdağı

  ABD’den Diktatöre Gözdağı   Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Artık Hayaletler Görülebilecek

Görünmezliğe Veda Artık Hayaletler Görülebilecek   Rusya Radyofoton Radar Geliştiriyor....

Kapat