Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Blinken’den Yunanistan’a Sinyal

 

Karadeniz’de Lider mi?

Blinken’den Yunanistan’a Sinyal

 

Yunanistan’ın bağımsızlığının iki yüzüncü yıldönümünde bir açıklama yapan Antony J. Blinken, Yunanistan’ı; Doğu Akdeniz, Batı Balkanlar ve Karadeniz’de barış, istikrar ve refahın lideri olarak gösterdi.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Mart 2021

 

Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi adına Yunan halkını bağımsızlıklarının iki yüzüncü yıldönümleri nedeniyle en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Bu çok özel yıl, demokrasiye olan ortak bağlılığımız onurlandırmak ve Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan halkları arasındaki 200 yıllık dostluğu kutlamak için bir fırsattır. Başlangıçtan itibaren iki ülkenin devrimleri birbiriyle bütünleşmiş: Amerika’nın kurucuları Atina demokrasisinden ilham almış ve bağımsızlığımızdan 45 yıl sonra Yunanistan’ın bağımsızlığını savunan Amerikalılar, kendi kaderlerini tayin etme mücadelesinde Yunanlı yurtseverlere yardım etmek maksadıyla evlerini terk etmişlerdir.

Bugün paylaştığımız ortak tarih bizi bir arada tutmaya devam etmektedir ve Amerika Birleşik Devletleri ile Yunanistan arasındaki ilişkiler her zamankinden çok daha güçlüdür. Yunanistan, Birleşik Devletlerin çok önemli bir müttefikidir ve Doğu Akdeniz, Karadeniz (Black Sea) ve Batı Balkan bölgelerinde barış, istikrar ve refahın sürdürülmesi çabalarına liderlik etmektedir.

İki ülke birlikte, savunma ve güvenlik işbirliğini geliştirerek, iklim değişikliği ile mücadele ederek, yeni ticaret ve yatırım fırsatları yaratarak, teknoloji alanındaki ortaklıklarını geliştirerek ve eğitim ile kültürel bağlarını güçlendirerek Transatlantik İttifakını güçlü ve canlı tutabilmek için çalışmaktadır.

Ülkelerimiz salgın trajedilerinden çıkarken, Yunanistan’ın iki yüzüncü bağımsızlık yıldönümünde ittifakımızı daha da güçlendirme ve derinleştirmeyi dört gözle beklemekteyim. Bağımsızlığınızın bu iki yüzüncü yıldönümünde, geçmişte başardıklarımızın bilincinde olarak ve önümüzdeki parlak geleceği memnuniyetle karşılayarak Yunanistan ile omuz omuza hareket ediyoruz.

Çevirenin Notları: Değerli okuyucular mutlaka fark etmiştir; ABD’nin çiçeği burnunda düşişleri bakanı Yunanistan yağlaması yaparken bu ülkenin; Doğu Akdeniz, Batı Balkan bölgelerinin yanı sıra Karadeniz’de de barış, istikrar ve refahın sürdürülmesi çabalarında lider konumunda olduğunu ifade etmiştir.

Antik Çağ’da (Milattan Önce 800-480 yılları) Yunanistan ve kolonilerini gösteren harita. Kaynak: World History.

Çiçeği burnunda düşişleri bakanının Yunanistan’ın Karadeniz ile sınırı olmadığını bilmemesi olasılık dâhilinde olmadığına göre, Blinken derhal en şiddetli şekilde kınanmalı ve yukarıdaki haritanın artık değiştiği sert bir dille kendisine hatırlatılmalıdır.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Suriye’nin Kürt Problemini Türkiye Değil, Suriyeliler Çözecektir
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Güvenli Bölge Kimi Koruyor?

Güvenli Bölge Kimi Koruyor? Levent Kağan, Sun Savunma Net, 10...

27 MAYIS 60 İHTİLALİ

27 MAYIS 1960’A NASIL GELİNDİ? YAZI DİZİSİ -  PDF FOMATINDA...

Avrasya ‘da Milli Mücadele Yolunda Olmak

Avrasya ‘da Milli Mücadele Yolunda Olmak   Türkiye ‘nin Avrasyalaşma...

QUANTANAMO KÖRFEZİ CAMP DELTA – AMERİKAN ZULÜM VE VAHŞETİ

QUANTANAMO KÖRFEZİ ‘‘CAMP DELTA’’ STANDART OPERASYON USÜLLERİ (SOP) DOKÜMANINDAN ALINTILAR...

RUSYA-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI

RUSYA-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI Yazar: F. Stephen Larrabee, 21 Kasım 2016 Çeviren:...

Kapat