Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

 

Japon araştırmacılar, özellikle 40 yaşın üstündeki erkeklerde yürürken aynı anda sakız da çiğnemenin kilo kaybetmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkardılar.

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 10 Haziran 2018

Yürürken sakız çiğnemek kilo kaybetmekte yararlı olabilir mi? Japonya Waseda Üniversitesinden bilim insanları yürürken sakız çiğnemenin kadınlar ve erkeklerde kalp ritmini artırdığını ve yalnızca erkeklerde kalori yakmayı kolaylaştırdığını buldular. Japon bilim insanlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları Journal of Physical Theraphy Science (Fiziksel Terapi Bilim Dergisi) yayınlandı.

Yüksek Kalp Atış Oranı

Araştırmacılar 21 ile 69 yaşları arasındaki 46 Japon erkeği ile kadınlar ve erkeklerden oluşan bir gruptan alınan verileri incelediler. Bütün deneklere, bir saat dinlenme sonrasında kendi yürüyüş hızlarında yürümeleri söylendi. Bir grup yürürken aynı anda iki adet sakızı çiğnerken, ikinci grup ise sakız macunu hariç sakızı oluşturan aynı bileşenleri içeren bir içeriği yedikten sonra yürüdüler. Bilim insanları daha sonra her iki grubun da yürüme hızı, harcanan enerji ve kalp atış hızlarını ölçtüler.

Sonuçlar, yürürken sakız çiğnemenin, sakız bileşenlerini yiyenlere nazaran, her iki cinste de kalp atış oranını önemli ölçüde yükselttiğini gösterdi.  Elde edilen veriler, yürürken aynı anda iki adet sakız çiğneyen erkek katılımcılarda yürüme mesafesi, yürüme hızı, kalp atış oranı ve kalp atışındaki değişikliklerin önemli ölçüde yüksek olduğunu da ortaya koydu.

Daha Fazla Kalori Yakmak İçin Daha Hızlı Yürüyün

Araştırmacılar bunun yanı sıra, yürürken aynı anda sakız da çiğneyen 40 yaşın üzerindeki erkeklerde yürüme mesafesi, yürüme hızı, enerji harcamasının da önemli ölçüde yükseldiğini belirlediler. Yakılan kalori açısından kadınlarda aynı ölçüde farklı sonuçlara rastlanmadı. Bu fenomenin nasıl olduğu çalışmada belirtilmemesine rağmen, bilim insanlarına göre yürürken aynı anda sakız çiğnemek kilonuzu ayarlamakta size yardımcı olabilir.

Koşu esnasında sakız çiğneme konusunda farklı yaklaşımları olan Kelly Bensimon.  Foto: Radar Online

 

Önceki Makale  Kovid19’un hatırlattığı tarihteki büyük salgınlar ve sonuçları…

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 

Yürürken sakız çiğnemenin iyi olduğunu savunanlar, yürüyüş esnasında sakız çiğnemenin bir ritim oluşturmaya yardımcı olduğunu, bunun da motivasyonlarını ve yürüyüş sürelerini artırdığını ifade etmektedirler. Birçok insan sakız çiğnemenin metabolizmayı hızlandırdığına inanmaktadır. Yürürken ve koşarken sakız çiğnemenin solunum sistemiyle de ilgili bir yönü bulunmaktadır.  Yürürken ve koşarken sakız çiğnemeyi savunanlar, uzmanların ağız yerine burundan nefes almanın iş yükünü artırdığı ve bedenin daha sıkı çalışmasına neden olduğu yönündeki iddiasına atıfta bulunmaktadırlar.

Yürürken ve koşarken sakız çiğnemenin karşısında olanlar ise çeşitli nedenlerle bir düşme olayı yaşandığında, sakızın nefes borusuna kaçarak acil bir duruma neden olabileceğini ileri sürmektedirler.

Koşmayı sevenlerden bazıları da koşarken aynı anda sakız çiğnemenin, koşu hızını yavaşlattığını ve ciğerlerin azami kapasite ile çalışmasına engel olduğunu ileri sürmekte ve koşarken ilave çene hareketlerinin kalori yakmayı artırdığına inanmadıklarını ifade etmektedirler.

Herkesin alışkanlıkları farklıdır, sağlık uzmanları kural olarak yürürken ve koşarken sakız çiğnemenin bazı risk ve tehlikeler içerdiğine dikkat çekseler de herkes dikkatli olmak kaydıyla istediğini yapmakta özgürdür.

 

Marcher en mâchant du chewing-gum aiderait à maigrir

Publicité Mâcher du chewing-gum pendant la marche pour maigrir ? Des scientifiques de la Waseda University au Japon ont découvert que mâcher du chewing-gum tout en marchant augmenterait le rythme cardiaque des hommes et des femmes et contribuerait à l’élimination des calories seulement chez les hommes.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Depresyon ve Uyku Tedavisi
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Politikacıların Aşılanma Görüntüleri

Öncelik Kimde? Politikacıların Aşılanma Görüntüleri   Ercan Caner, Sun Savunma...

Bağışıklık Sistemi ve COVID-19

Sürü Bağışıklığı Bağışıklık Sistemi ve COVID-19   Eğer uzmanlar haklı...

Covid-19 Aşılarında Büyük Umutlar

Covid-19 Aşılarında Büyük Umutlar   Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

Kudüs Müftüsü: Siyonist Metal Dedektöründen Geçenlerin Namazları Geçersizdir

Kudüs Müftüsü: Siyonist Metal Dedektöründen Geçenlerin Namazları Geçersizdir Yazar:  Jameel@Muqata,...

Gerilimlere Aldırmayan Müslüman Azerbaycan Heyetinin İsrail Ziyareti

İsrail’in Gizli Müslüman Dostu Gerilimlere Aldırmayan Müslüman Azerbaycan Heyetinin İsrail...

Kapat