Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Deve İdrarı Tartışması

 

Paniğe Gerek Yok

Deve İdrarı Tartışması

 

Umre ziyaretinde deve sütü ve idrarı içen iki Türk, ülkelerine döndüklerinde hastaneye kaldırıldı. 19 Nisan 2012, Hürriyet Daily News

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02 Mayıs 2020

 

Korona virüs salgınının bütün dünyayı etkisi altına panik nedeniyle bazı ülkelerde deve idrarı içmenin faydaları tekrar gündeme gelmiştir. İranlı bir ilaç uzmanı ve dini bir kurumun direktörü, vatandaşlarına SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 ve diğer hastalıklara karşı deve idrarı içmeleri tavsiyesinde bulunmuştur.

Mehdi Sabili adlı İran rejim yanlısı adam, 19 Nisan 2020 tarihinde, Instagram hesabında, deve idrarının faydalarını öven ve hatta göklere çıkaran bir video kaydı paylaşmıştır. Paylaştığı videoda bir bardak taze deve idrarı içerken görülen Mehdi, taze ve ılık deve idrarına bayıldığını ifade etmiş ve İranlılara üç günde üçer kez (toplam dokuz bardak) olmak üzere deve idrarı içmelerini tavsiye etmiştir.

Mısır Bilimsel Nosyonlar Komitesi Başkanı Dr. Zaghlul al-Naggar da 2012 yılında katıldığı bir televizyon programında, Marsa Matrouh tıp merkezinde insanların deve idrarı ile tedavi edildiklerini açıklamıştır. Programa katılan başka bir konuk, vücutta biriken bütün toksinlerin idrar yoluyla atıldığını ve sağlık maksadıyla içilmesinin uygun olamayacağını dile getirdiğinde Matrouh çok öfkelenmiş ve büyük bir kibirle kendisinin daha yaşlı ve bilgili olduğunu ve kendisinden genç insanlardan öğrenecek hiçbir şeyi olmadığını ifade etmiştir.

2012 yılının sonlarına doğru paylaşılan bir video görüntülerinde de bazı adamların ellerindeki kovalara işeyen develerin idrarını doldurdukları ve grip, şeker, enfeksiyon hastalıkları ve kısırlık sorunlarına çare arayan insanlara verdikleri görülmektedir.

Henüz tedavisi ve aşısı bulunamayan korona virüs salgınının bütün dünyayı çaresiz bıraktığı bu günlerde kocakarı ilaçlarına kesinlikle rağbet edilmemelidir. Suudi Arabistan 2012 yılında korona virüsün başka bir formu olan MERS-CoV (Deve Gribi) salgınına maruz kalmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın bulaşma nedenlerinden bir tanesinin deve idrarı içmek olduğu uyarısında bulunmuştur.

Geçtiğimiz günlerde İranlı İmam Ayetullah Tabrizian ise korona virüse karşı başka bir tedavi yöntemi önermiş ve pamuğa emdirilerek anüse sokulan ‘‘Menekşe Yağının’’ korona virüsün yanı sıra eklem ağrıları ile soğuk algınlığı, bronşit ve gırtlak iltihaplarına iyi geldiğini iddia etmiştir.

120,000 Twitter takipçisi olan Tabrizian ayrıca saçların iyi taranması ve bolca elma yemenin de COVID-19 hastalığına iyi geldiğini iddia etmektedir. Korona virüs hastalığının boğaz da başladığı ve üst sonrasında da alt solunum yollarını etkisi altına göz önüne alındığında, imamın menekşe yağının anüse sokulmasını neden önerdiği pek anlaşılamamıştır.

Yine İran’da ünlü bir Ayetullah tarafından tedavi maksatlı gül koklaması tavsiye edilen bir korona virüs hastası hayatını kaybetmiştir. Mohammad Saeedi adlı başka bir imam ise korona virüs tedavisi için İran’ın Qom kentinde bulunan kutsal Masoumeh türbesinin ziyaret edilmesini tavsiye etmiştir.

İran’da 700’den fazla insan da korona virüse karşı tedavi maksatlı metil alkol içtikleri için hayatını kaybetmiştir. Bu kadar sayıda insanın alkol nedeniyle hayatını kaybetmesinin nedeni, İranlıların korona virüs salgınının nedenlerinden bir tanesinin alkol yasağı olduğunu düşünmesi ve alkolün el dezenfektanlarında kullanılıyor olmasıdır.

Korona virüs salgınının neden olduğu panik nedeniyle, çeşitli ülkelerde toplumda sözü dinlenen insanlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar ve alınan tedbirlerden bazıları: Meksika- Meksika yer sıçanı yemek, Hindistan – inek idrarı ile dezenfekte, Türkmenistan – yanan bir çöl bitkisinin dumanını içine çekmek, korona virüs kelimesinin kullanılmasını yasaklamak, Beyaz Rusya –  traktör sürmek ve alkollü içki tüketmek, Tanzanya – kutsal kilise ayinlerine katılmayı sürdürmek, Hindistan – inek idrarı içme partileri düzenlemek, Birleşik Devletler – skaler ışık kullanmak, Donald Trump – güneş ışığı ve artan nem, ciğerlere dezenfektan enjekte edilmesidir.

Bilimi dinleyin, doktorunuzdan söylediklerinin dışında hiçbir şey yapmayın ve sağlıklı kalın.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  BEYNİNİZ İÇİN İDEAL SİESTA SÜRESİ NE KADAR OLMALI
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE RIZIK AKP Cumhurbaşkanı...

Pentagon’a göre Suriye’de öldürülen Türk askerlerinin sorumlusu İran olabilir

İran yapımı silahlandırılmış bir İnsansız Hava Aracı (İHA). Fotoğraf: AFP...

Ayasofya Rusya ile Aramızı Bozar mı?

Ayasofya Rusya ile Aramızı Bozar mı?   Müyesser Yıldız, Sincan...

Erdoğan’ın Lozan Antlaşması Çıkışına Atina’dan Cevap

Erdoğan’ın Lozan Antlaşması Çıkışına Atina’dan Cevap Çeviren: Ercan Caner Türkiye...

Ölümcül Elektromanyetik Top

Ölümcül Elektromanyetik Top ABD Donanması Silahın Testlerini Başarıyla Gerçekleştirdi Yazar:...

Kapat