Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Birleşik Devletler-Türkiye Ortak Bildirisi

İkili İlişkilerde Dönüm Noktası mı?

Birleşik Devletler-Türkiye Ortak Bildirisi

 

Türk bakan Washington’da yaptığı açıklamada üzerinde anlaşmaya varılan yol haritasının hedefinin; Münbiç kasabasını bütün terör örgütlerinden temizlemek ve bölgede kalıcı güvenlik ve istikrarın sağlanması olduğunu ifade etmiştir. Çavuşoğlu ayrıca; ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak ilan etme yönünde bir söz vermediğini de sözlerine eklemiştir.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı, 9 Haziran 2018

Çeviren: Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 5 Haziran 2018

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Washington’da bulunan Dışişleri Bakanlığında el sıkışırken. 4 Haziran 2018. Foto: REUTERS/Leah Millis.

South Front web sitesinde yer alan (https://southfront.org/turkey-us-endorses-roadmap-on-manbij-issue-in-northern-syria/) Münbiç Yol Haritası  ile ilgili haber aşağıda sunulmuştur.

Münbiç kasabası halen Birleşik Devletler tarafından desteklenen Suriye Demokratik  Güçlerinin (SDF – Syrian Democratic Forces) kontrolü altındadır. Suriye Demokratik Güçlerinin çekirdeğini, Ankara’nın terörist olarak gördüğü Kürt YPG (Halk Koruma Birlikleri) ve YPJ (Kadın Koruma Birlikleri) unsurları oluşturmaktadır. Washington ise YPG unsurlarını İslami Devlet terör örgütüne karşı sürdürülen mücadelede ana müttefiki olarak görmektedir.

Türkiye daha önce yaptığı bir açıklamada; Birleşik Devletler-Türkiye Münbiç Yol Haritasının YPG/YPJ unsurlarını bölgeyi terk etmeye zorlayacağını iddia etmiştir. Bununla birlikte bu yol haritasının detayları ve nasıl uygulanacağı hakkında hâlâ soru işaretleri bulunmaktadır.

Amerikalı asker YPJ unsurları ile halay çekerken. Foto: Yeni Şafak

İki bakanın görüşmesi sonrasında yapılan ortak basın bildirisinde Münbiç meselesinin nasıl çözüleceğine veya detaylı adımlara yönelik olarak hiçbir açıklama yer almamıştır.

Türk bakan Washington’da yaptığı açıklamada üzerinde anlaşmaya varılan yol haritasının hedefinin; Münbiç kasabasını bütün terör örgütlerinden temizlemek ve bölgede kalıcı güvenlik ve istikrarın sağlanması olduğunu ifade etmiştir. Çavuşoğlu ayrıca; ABD’nin YPG’yi terör örgütü olarak ilan etme yönünde bir söz vermediğini de sözlerine eklemiştir.

Suriyeli Kürt YPG ise Salı günü yaptığı açıklamada, silahlı unsurlarının Kasım 2016’da Münbiç’ten çekildiğini, askeri danışmanlarının da ABD-Türkiye yol haritası mutabakatından bir gün sonra bölgeyi terk edeceğini duyurmuştur.

YPG ayrıca birliklerinin hazır durumda olacağını ve Münbiç halkının talep etmesi durumunda desteklemeye ve yardım etmeye hazır olduğunu da açıklamıştır.

YPJ unsurları Rakka’da Öcalan posteri önünde poz verirken. 19 Ekim 2017. Foto: ISW

 

Önceki Makale  Sri Lanka Saldırılarının Sorumluluğunu IŞİD Üstlendi

ABD-Türkiye Ortak Basın Bildirisi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 4 Haziran 2018 günü Washington’da bir araya gelmişlerdir. İki bakan, Türkiye ve Birleşik Devletlerin, ortak kaygılarını müttefik bir ortaklık ruhuyla ele almaya kararlı olduklarını yinelemiştir.

Bakan Çavuşoğlu ve Bakanı Pompeo, ikili ve bölgesel meseleler üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştur. Terörün bütün form ve tezahürleri ile savaşmakta kararlılıklarını yinelemişlerdir.

İki bakan, Türkiye-Birleşik Devletler Suriye Çalışma Grubunun, Suriye’deki ikili işbirliğimizin geleceği ile ilgili olarak, Münbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik atılacak adımlar da dâhil, karşılıklı ilgi alanlarıyla ilgili önerilerini değerlendirmiştir. İki bakan bu hedefe ulaşmak maksadıyla bir Yol Haritasını onaylamış ve sahadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi hususundaki uzlaşıyı yansıtacak şekilde uygulanmasına yönelik ortak yükümlülükleri vurgulamıştır.

Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo ayrıca, Türkiye-Birleşik Devletler ilişkilerini görüşmüş ve ikili ilişkilerde yaşanan öne çıkan meseleleri çözmek maksadıyla,  çalışma grubu mekanizması kapsamında daha fazla ikili toplantılar yapılması konusunda anlaşmaya varmıştır. Bakanların görüşmesinin hemen sonrasında Adli ve Diğer Meseleler Çalışma Grubunun ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Federal Büyük Jüri 9/11 Saldırısının Kontrollü Yıkım Olduğuna Yönelik Kanıtları Dinleyecek

Federal Büyük Jüri 9/11 Saldırısının Kontrollü Yıkım Olduğuna Yönelik Kanıtları...

ABD’nin İran Yaptırımları

ABD’nin İran Yaptırımları Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Fransa,...

Kültürel Emperyalizm

Kültürel Emperyalizm Benim gibi düşünmemekte özgürsün; yaşamın, malın, mülkün sende...

KÜRESEL HEGEMONYA

KÜRESEL HEGEMONYA Yazar: Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 21 Ocak...

Esper’in Cezayir Temasları

Esper’in Cezayir Temasları   Ercan Caner, Sun Savunma Net, 02...

Kapat