savunmahavacılıkteknolojipolitikaanalizmevduatkriptosağlıkkoronavirüsenflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9484
EURO
18,2632
ALTIN
1.023,69
BIST
2.913,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Açık
31°C
Ankara
31°C
Açık
Çarşamba Açık
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
31°C

Yahudi Düşmanlığına Karşı Mutabakat Muhtırası

Yahudi Düşmanlığına Karşı Mutabakat Muhtırası

Yahudi Düşmanlığına Karşı
Mutabakat Muhtırası

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 28 Ekim 2020


Kral Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi Başkanı Dr. Sheikh Khalid bin Khalifa Al Khalifa ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Anti-Semitizm Karşıtlığını İzleme ve Mücadele Özel Temsilcisi Elan S. Carr, 22 Ekim 2020 tarihinde Washington D.C. kentinde bir araya gelerek, Yahudi düşmanlığına karşı ortak mücadele mutabakat muhtırası imzalamıştır.

İmzalanan mutabakat dokümanı; Yahudi düşmanlığını kökünden kurutmak ve Arap ile Yahudi halkları arasında eğitim ve çeşitli programlar yoluyla saygı ve barış içinde birlikte yaşamayı teşvik etmek maksadıyla belirlenen hedefleri ana hatlarıyla ortaya koymaktadır.

Özel Temsilci Carr imzalanan mutabakat metniyle ilgili olarak; ‘‘Ofisim ve Kral Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi arasında imzalanan bu Mutabakat Muhtırası, Arap ortaklarımızın resmi olarak Anti-Semitizm ve İsrail Devletinin gayrimeşrulaştırılmasına karşı mücadelede Birleşik Devletler’in yanında yer aldığı ve Uluslararası Yahudi Soykırımı Anma İttifakı’nın Anti-Semitizm tanımının kullanıldığı tarihte ilk kez görülen çığır açan bir metindir. Bu ortaklık, gelecek nesiller için bir hoşgörü, uyum ve barış geleceği inşa edecektir. ’’ ifadelerini kullanmıştır.

Bu anlaşma, İbrahim Anlaşmaları Bildirgesi (Abraham Accords Declaration) sonrasında Bahreyn ile İsrail arasındaki sıcak ilişkileri göstermekte ve aynı zamanda Bahreyn’deki Yahudi ve Arap halkları arasındaki tarihi bağları güçlendirmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı Anti-Semitizm Karşıtlığını İzleme ve Mücadele Özel Temsilci Yardımcısı Ellie Cohanim de yaptığı açıklamada imzalanan mutabakat muhtırasının, Bahreyn Krallığı’nın nefret söylemi ve Yahudi düşmanlığı ile mücadele ile din özgürlüğü, hoşgörü ve halkların çeşitliliğini bilfiil destekleyen bir toplum olmadaki model rolünü daha da öne çıkardığını ifade etmiştir.

Kaynak: STOP ANTISEMITISM.ORG

Aşağıda Kral Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi Başkanı Dr. Sheikh Khalid bin Khalifa Al Khalifa ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Anti-Semitizm Karşıtlığını İzleme ve Mücadele Özel Temsilcisi Elan S. Carr tarafından 22 Ekim 2020 tarihinde imzalanan Mutabakat Muhtırası metnini okuyabilirsiniz.

Yahudi Düşmanlığına Karşı Mutabakat Muhtırası

Araplar ve Yahudiler her ikisi de Sami halklarına yönelik nefret veya hoşgörüsüzlüğün tehdidi altında olan Sami halkından olduklarından;

Orta Doğu’nun bütün halkları hoşgörü ve karşılıklı saygı içinde bir arada yaşamayı arzulamak zorunda olduklarından;

Uluslararası Yahudi Soykırımı Anma İttifakı (IHRA- International Holocaust Remembrance Alliance), çeşitli tezahürlerinin örneklerini içeren, yaygın olarak kabul gören bir Anti-Semitizm tanımını kabul ettiğinden;

Yahudi düşmanlığı dünyadan silinmesi gereken aşağılık bir zehir olduğundan;

Orta Doğu’da Yahudi düşmanlığından beslenenler bu şeytani musibeti Arap ve Müslüman dünyasını manipüle etmek maksadıyla siyasi bir araç olarak yaymaya çalıştıklarından;

Majesteleri Kral Hamad bin Issa Al-Khalifa, Orta Doğu’da Müslümanlar ve Yahudiler arasında hoşgörü, karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı bir geleceği Bahreyn’in birinci önceliği yaptığından ve

Başkan Donald J. Trump ve Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo dünyanın her yerinde Yahudi düşmanlığının bütün formları ile mücadele etmeyi Birleşik Devletler’in birinci önceliği yaptığından;

Kral Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi (Kral Hamad Merkezi) ve Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Anti-Semitizm Karşıtlığını İzleme ve Mücadele Özel Temsilcisi (SEAS-Special Envoy to Monitor and Combat Anti-Semitism) aşağıdaki hususlarda mutabık kalmışlardır:

  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, Arap ve Yahudi halkları ile kendi ulus devletleri ve Orta Doğu’daki bütün inançlar arasında karşılıklı saygı, anlayış ve barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etmek maksadıyla programlar geliştirmek ve uygulamak üzere birlikte çalışmaya kararlıdır. Bu işbirliğinin ruhuna Bahreyn Krallığı’nın 03 Temmuz 2017 tarihli bildirgesindeki prensiplerin rehberlik etmesi kararlaştırılmıştır.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, Orta Doğu’nun her yerinde yan yana yaşayan Yahudiler ve Araplar arasında geçmişte yaşanan iyi niyet ve uyum dönemlerinin tanımlanması ve tanıtılmasını sağlayacak programlar geliştirmek ve uygulamak üzere birlikte çalışmaya kararlıdır.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, Orta Doğu’nun bütün çocuklarına karşılıklı saygı, anlayış ve barış içinde bir arada yaşama değerlerini öğretmeyi hedefleyen eğitim programlarının geliştirilmesinde işbirliği yapacaktır, bu tür programların, Kral Hamad İnanç Kardeşliği Programı, Kral Hamad Siber Barış Akademisi ve diğer ilgili programlar üzerine inşa edilmesi kararlaştırılmıştır.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, Siyonizm düşmanlığı ve İsrail Devleti’nin gayrimeşrulaştırılması dâhil Yahudi düşmanlığının bütün formlarına karşı mücadelede en iyi uygulamaları paylaşmak ve teşvik etmek için birlikte çalışmaya kararlıdır.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, hoşgörüsüzlük ve nefretin diğer formlarına karşı savaşmada en iyi uygulamaları paylaşmak ve teşvik etmek için birlikte çalışmaya kararlıdır.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, bu Mutabakat Muhtırasının (MoU) geliştirilmesi maksadıyla yapılan her türlü işbirliği ve faaliyetlerin maliyetlerini üstlenmeyi kabul etmektedir.
  • Kral Hamad Merkezi ve SEAS, bu Mutabakat Muhtırası kapsamındaki faaliyetleri ve işbirliği alanlarını periyodik bir çalışma planı yoluyla geliştirmeyi ve bu MoU’nun imzalanmasından itibaren altı ay içinde de ilk çalışma planını geliştirmeyi kararlaştırmıştır.
  • Bu mutabakat muhtırasında kullanıldığı şekliyle, ‘‘Anti-Semitizm’’ terimi, Uluslararası Yahudi Soykırımı Anma İttifakı tarafından 26 Mayıs 2016 tarihindeki Bükreş oturumunda kabul edilen ‘‘Antisemitizm Terimi Tanımlama Çalışması’’ tarafından kabul edilen tanıma uygun olarak ifade edilmiştir.
  • Bu MoU altında işbirliğinin, imzalanmasını müteakiben başlaması ve aynı süreyle uzatılması için yazılı yenilemeyi gerektiren üç yıllık süreyi kapsaması kararlaştırılmıştır. Kral Hamad Merkezi veya SEAS, diğer tarafa yazılı bildirimde bulunmak kaydıyla bu Mutabakat Muhtırasını istedikleri zamanda tek taraflı olarak sonlandırabilir.

Bu MoU, Washington D.C. kentinde 22 Ekim 2020 tarihinde İngilizce lisanında iki kopya olarak imzalanmıştır.

Kral Hamad Küresel Barış Birlikte Yaşama Merkezi adına: Dr. Sheikh Khalid bin Khalifa Al-Khalifa

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı Anti-Semitizm Karşıtlığını İzleme ve Mücadele Ofisi adına Elan S. Carr

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.