Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suriye Muhalefeti Soçi Kongresine Katılmıyor

Suriye Muhalefeti Soçi Kongresine Katılmıyor

ASHAQ AL-AWSAT,  27 Ocak 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Ocak 2018

Suriyeli muhalifler tarafından oluşturulan Müzakere Yüksek Komitesinin Başkanı Nasr al-Hariri, 27 Kasım 2017 tarihinde Cenevre-İsviçre’de katıldığı bir basın konferansında. Foto: Reuters.

Suriyeli muhalifler tarafından oluşturulan, Suriye Müzakere Yüksek Komitesi (High Negotiations Committee – HNC) sözcüsü, gelecek hafta içinde Rusya’nın Kara Deniz kıyısındaki tatil kenti Soçi’de yapılacak olan Suriye Ulusal Diyalog Konferansına katılmayacakları açıklamasını yapmıştır.

Muhaliflerin sözcüsü Yahya al-Aridi, Birleşmiş Milletler arabuluculuğu altında, Suriye rejimi ile muhalifler arasında Viyana’da gerçekleşen iki günlük toplantı sonrasında yaptığı açıklamada;  ‘‘Viyana turunun, verilen sözlerin tutulup tutulmadığı açısından, tamamının çok önemli olması beklenmekteydi. Ve biz bu bağlılığı görmedik. Ve Birleşmiş Milletler bu bağlılığı görmedi’’ ifadelerini kullanmıştır.

Aridi sözlerine; ‘‘Birinin orada bütün süreci engellediği ve Cenevre’nin önemini ikinci plana atmak istediği açıktır’’ şeklinde sözlerini sürdürmüştür.

Günümüze kadar Cenevre’de, Suriye İç Savaşına çözüm bulmak maksadıyla; Birleşmiş Milletler desteğinde toplam sekiz başarısız toplantı gerçekleşmiştir.

Suriye Müzakere Yüksek Komitesi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; ‘‘Rusya konferansa katkı sağlamada başarılı olamamıştır’’ ifadelerini kullanmıştır.

Suriye Müzakere Yüksek Komitesi, Birleşmiş Milletler ve Suriye’ye müdahil olan ülke temsilcileri ile yaptığı uzun görüşme maratonu sonrasında, Soçi’de gelecek hafta içinde düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Konferansına katılmama yönünde karar almıştır.


Birleşmiş Milletler Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, Cumartesi günü erken saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada; şimdiye kadar Suriye İç Savaşına bir çözüm bulma yönünde, cesaret kırıcı bir gelişme eksikliği yaşandığını açıklamıştır.

Mistura, Birleşmiş Milletler liderliğindeki görüşmelerin, Rusya tarafından paralel olarak yürütülen barış girişimine nazaran meşruluğuna dikkat çekmiş ve Suriye için politik geçiş sürecinin Birleşmiş Milletler liderliğindeki Cenevre sürecinde bulunacağının özellikle altını çizmiştir.

Mistura sözlerine; ‘‘Soçi’de yapılacak olan Suriye Ulusal Diyalog Konferansının, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler tarafından yeniden canlandırılan ve inandırıcı Suriye içi sürece katkı sağlamasını ümit ediyorum’’ ifadelerini ilave etmiştir.

Birleşmiş Milletler henüz Soçi’de düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Konferansına katılıp katılmama yönündeki kararını açıklamamıştır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e konu hakkında bilgi verilmektedir ve bu gece Viyana görüşmelerinin sonuçları hakkında kendisine ayrıntılı bir brifing daha verilecektir. Soçi’de yapılacak olan Suriye Ulusal Diyalog Konferansına davet edilen Birleşmiş Milletlerin katılıp katılmama kararı Genel Sekreter Guterres tarafından verilecektir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz. Suriye İç Savaşına çözüm bulmak maksadıyla birlikte hareket eden Rusya, İran ve Türkiye sanki kendileri çalıp kendileri oynuyormuş gibi geldi bana. Ne dersiniz?

Sayın okuyuculara, Sun Savunma net sitesinde yayımlanan ‘‘Fırat Nehrinde yeni bir ABD-Rusya yakınlaşması mı?’’ başlıklı çevirimi okumalarını öneririm.

Gelecekte Fırat Nehri doğu ve batısında neler yaşanacağını bekleyelim ve hep beraber görelim. ABD ve Rusya, Fırat Nehri batısı ve doğusu hakkında çoktan bir anlaşmaya vardılar. Suriye’nin güneyinde nasıl büyük bir uyum içinde hareket ediyorlarsa aynı şekilde kuzeyinde de aralarında böyle büyük bir uyum söz konusudur. Kuzeyde çarpışanlar mı? Rusya açıkladı ya: ‘‘VEKÂLET SAVAŞÇILARI’’ diye!

 

Syrian Opposition Boycotts Sochi Congress

The opposition Syrian High Negotiations Committee (HNC) will not attend the Syrian National Dialogue Congress that is scheduled to be held in the Russian Black Sea resort of Sochi next week, a spokesman said on Saturday. Yahya al-Aridi, the spokesman

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Mahmud Abbas, Birleşik Devletlere Karşı Türkler Kadar Öfkeli Değil
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Ukrayna Yolcu Uçağı Neden Düştü

Ukrayna Yolcu Uçağı Neden Düştü? Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

2020 Dijital Çağ Başlangıcı

  2020 Dijital Çağ Başlangıcı   Yazan: Berk Özer, 15...

İstanbul’u Kurtarma Planı

  İstanbul’u Kurtarma Planı   Osman Başıbüyük,  Sun savunma Net,...

İtalya’da bir kasaba hayalet avcılarını yardıma çağırdı

Kasabanın hayaletler tarafından ziyaret edildiğine inanan, Kuzey İtalya’da bulunan Cremona...

İşte Hesap Günü… Buyurun Hesaba!

İşte Hesap Günü… Buyurun Hesaba! Tarih tanıktır ki, zulme ve...

Kapat