Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Suudi Arabistan’dan Biden’e Katar Hediyesi


Suudi Arabistan’dan Biden’e Katar Hediyesi

Üç yıldır Katar’a ticari ve diplomatik ambargo uygulayan, Joe Biden’in yıllardır süren Yemen iç savaşında çocukları öldürmekle suçladığı ve yaptıklarının bedelini ödetmekle tehdit ettiği Suudi Arabistan’ın, Türk olan her şeye uyguladığı gayri resmi boykot konusundaki tutumu da merak ediliyor…

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 01 Aralık 2020


Fotoğraf: SPA

Dış basında yer alan bazı iddialara göre; boykotun ardından Türk mallarına resmi ambargo uygulamaya başlayan Suudi Arabistan,  Birleşik Devletler başkan adayı Joe Biden’e şirin görünmek maksadıyla, üç yıldır sürmekte olan Katar boykotunu sonlandırmanın yollarını aramaktadır.

Bilindiği gibi eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General Herbert Raymond McMaster, Katar ve Türkiye’yi batının çıkarlarını tehdit eden aşırı İslamcı ideolojiye kaynak sağlama ve sponsorluk yapmakla suçlamıştır. General McMaster bu iddiasıyla yetinmemiş ve Türkiye’nin Batı ile giderek artan problemlerinin büyük oranda Recep Tayyip Erdoğan’ın da üyesi olduğu Adalet ve Kalkınma Partisinin yükselişi sonucu olduğunu ifade etmiştir. Başkan Trump, İslam düşmanı Michael Flynn’i kovduktan sonra ulusal güvenlik danışmanlığına getirdiği McMaster’i 2018 yılında kovmuş, onun yerine getirdiği savaş yanlısı şahin John Bolton’u da 2019 yılında görevden almıştır.

Öte yandan 16-17 Eylül 2020 tarihlerinde ABD’nin Washington D.C. kentinde icra edilen Birleşik Devletler-Katar Askeri İstişari Komisyonu (MCC-Military Consultative Commission) toplantısında ABD ve Katar’ın askeri işbirliğinin önemi ve bölgede güvenlik ve istikrara sağladığı çok önemli katkı vurgulanmış ve terörle mücadele, şiddet içeren aşırılıkla mücadelede birlikte hareket etme kararlılıkları ifade edilmiştir.

2017 yılındaki kriz sonrası kapanan Suudi Arabistan-Katar sınırı

ABD başkanlık seçimlerinin sonucu henüz belirsizliğini korurken, İslam dünyasının liderliği için mücadele eden Veliaht Prens Mohammed bin Salman, ilginç bir hamle yaparak, yaklaşık üç yıldır Katar’a uygulanan ticaret ve diplomatik ambargoyu kaldırmanın yollarını aramaya başlamıştır. Bin Salman’ın bu hamlesinin Joe Biden’e şirin görünme maksatlı olduğu aşikârdır.

Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan’ın başını çektiği ülkeler (Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır), Müslüman Kardeşler örgütünü desteklemekle suçladıkları Katar’a uygulanan ticari ve diplomatik ambargoyu kaldırmanın şartlarını içeren 13 maddelik bir talepler listesi hazırlamıştır. Bu talepler arasında Katar’daki Türk askeri varlığının ve Katar-Türkiye askeri işbirliğinin derhal sonlandırılması da bulunmaktadır.

ABD Başkanı Donald Trump’ın çok yakın müttefiki olan ve gazeteci Jamal Khashoggi’nin 2018 yılında Türkiye’de vahşice öldürüldüğü cinayetin arkasında parmağı olduğundan şüphelenilen Suudi veliaht prensi Salman’ın, henüz Trump görevi bırakmadan yaptığı bu ‘‘U-Dönüşü’’ gerçekten şaşırtıcı bir hamledir. Hatırlanacağı üzere Trump, başkan seçildikten sonra ilk dış gezisini Suudi Arabistan’a yapmış ve aşağıdaki fotoğraflarda verdiği pozlarla herkesi şaşırtmıştır.

Başkan Trump ve bin Salman, Yemen’e uygulanan vahşetin birinci derecede sorumlularıdır. Eski ABD başkanı Obama, 2015 yılı Mart ayında başlayan savaşta, çocukları öldüren Suudi Arabistan’ın savaş makinesine ABD askeri ve istihbarat desteğini keserken, Trump tamamen Suudi Arabistan’ın arkasında yer almıştır.

 Solda; başkan seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan’a yapan Donald Trump’ın, yanında Vatikan ziyaretinde başını kapatan eşi,  Suudi kralı ve Mısır devlet başkanıyla verdiği ilginç poz. Sağda ise Suudilerle kılıç dansı yapan ABD başkanı görülmektedir. Kaynak: EPA

Joe Biden’in; İran, Katar ve Yemen savaşı konularında Trump gibi olmayacağının sinyallerini vermesinin ardından, Salman’ın Katar’a uygulanan ticari ve diplomatik ambargoyu kaldırmanın yollarını araması kendi açısından mantıklı görülebilir, fakat cinayet şüphelisi bu şahsın Türk mallarına resmi olmayan ambargo uygulamasının arkasındaki neden acaba ne olabilir?

Birleşik Devletlerin en büyük ve en stratejik konumdaki askeri üssü Katar’da bulunan Al-Udeid Hava Üssüdür. Buradan Suriye ve Afganistan’a kadar uzanan operasyonlar yönetilmektedir. Böylesine önemli bir avantaja sahip olan Katar’a, Müslüman kardeşler örgütünü desteklediği iddiasıyla Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn tarafından uygulanan ticari ve diplomatik ambargo, ABD başkan adayı Joe Biden’e bir hediye olarak yakın bir gelecekte kaldırılacak gibi görünmektedir.

Peki, Joe Biden’in çocuk katili olmakla suçladığı Suudi Arabistan’ın Ticaret Odası başkanı Ajlan al-Ajlan tarafından, Suudi liderliğine hakaret edildiği gerekçesiyle başlatılan ve Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki yatırım, ihracat ve turizmi hedefleyen üç ‘‘NO-HAYIR’’ içeren, hâlâ süren resmi olmayan boykot kampanyası da Biden’e bir şirinlik göstergesi olabilir mi?

 

Önceki Makale  Atatürk’ü Unutturmaya Çalışanlar Türkiye’yi Sömürgeleştiriyor

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Rusya Suriye’de Nereye Kadar Gitmek İstiyor?

Rusya Suriye’de Nereye Kadar Gitmek İstiyor? Yazar: Yezid Sayigh, 11...

Çarşamba İğneleri

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Naci Beştepe, Sun Savunma Net, 15 Ağustos 2018...

Beş kişiyi kurtarmak için bir kişiyi öldürür müydünüz?

Tramvay Deneyi Beş kişiyi kurtarmak için bir kişiyi öldürür müydünüz?...

11 Eylül Saldırısının Bilinmeyen Yönleri

11 Eylül 2001'de New York'ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi'ne yönelik...

İtalya’da bir kasaba hayalet avcılarını yardıma çağırdı

Kasabanın hayaletler tarafından ziyaret edildiğine inanan, Kuzey İtalya’da bulunan Cremona...

Kapat