Açık

Rusya Erdoğan’a Hoş Olmayan Sürprizler Hazırlıyor

GÜNCEL POLİTİKA - 26 Eylül 2021 10:41 A A

Rusya Erdoğan’a Hoş Olmayan Sürprizler Hazırlıyor

 

Türk kaynaklara dayandırdığı haberde Rus medyası; Rusya, İran ve Türk liderleri arasındaki toplantı öncesinde Rusların Kürtlerle görüşmeye başladığını duyurmuştur.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Eylül 2021

 

Türk kaynaklara dayandırdığı haberde Rus medyası; Rusya, İran ve Türk liderleri arasındaki toplantı öncesinde Rusların Kürtlerle görüşmeye başladığını duyurmuştur.

Pravda haber sitesinde paylaşılan haberde; bu durumun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından daha fazla problem anlamına geldiği ve taraflar arasındaki müzakerelerin, Suriye Arap Cumhuriyeti hükümet güçleriyle işbirliği karşılığında Suriye Kürtlerine özerk bir yönetim oluşturma hakkı verilmesi üzerinde yoğunlaştığı ifade edilmektedir.

Haberin detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz:

Rusya, İran ve Türkiye; Suriye’de beklenmedik, karmaşık ve kırılgan bir ittifak oluşturmuştur. Bashar al-Assad’ın iktidarda kalması, ülkenin bölgesel bütünlüğünün korunması, diğer lokal ve bölgesel oyuncuların rolleri ve yeniden inşa projelerinin dağıtımı gibi ana meselelerde görüşleri ya farklılıklar göstermekte ya da belirsizliğini korumaktadır.

Ancak bütün bu farklılık ve belirsizliklere rağmen bu aşamada savaşa çözüm bulma seçenekleri de büyük ölçüde Moskova, Tahran ve Ankara arasındaki etkileşim ve ülkelerin gündemlerine bağlıdır.

Rusya’nın İdlib eyaletindeki krize son vermek maksadıyla Türkiye ile daha önce imzaladığı anlaşmaları feshetmeyi planladığı ve Rusya’nın böyle bir seçeneği değerlendirmesinin nedeninin de Türk hükümetinin, M-4 otoyolu güneyindeki bölgeleri Suriye hükümet güçlerine devretme yükümlülüklerini yerine getirmemesi olduğu ifade edilmektedir.

Rus medyası; Suriye Arap Cumhuriyeti liderliğinin Türk muhalefeti ile paralel müzakereler yapmaya başladığını ve bunun da Türkiye’nin Suriye’deki konumunu daha da kötüleştireceğini ifade etmektedir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  ÇARŞAMBA İĞNELERİ
SON YAZILARI
GÜNCEL POLİTİKA - 10:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: