Açık

ABD ve Kolombiya Uyuşturucu ile Mücadele Ortak Bildirisi

GÜNCEL HABER - 26 Eylül 2021 10:27 A A

ABD ve Kolombiya Uyuşturucu ile Mücadele Ortak Bildirisi

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Eylül 2021

 

Fotoğraf: Guillermo Legaria/AFP/Getty Images

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan 24 Eylül 2021 tarihli İkili Narkotikle Mücadele Çalışma Grubu Ortak Bildirisinde; iki ülkenin uyuşturucuyla mücadelede ikili işbirliğini daha da geliştirme yollarının görüşüldüğü ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik her iki ülkenin de taahhütlerini yineledikleri ifade edilmiştir. Çalışma grubu üyeleri uyuşturucuyla mücadelede işbirliğinin öneminin altını çizmiş ve önümüzdeki aylarda daha kapsamlı bir strateji geliştirilmesi konusunda anlaşmıştır.

Yapılan açıklamada; tarafların uyuşturucu ile mücadelede bütünsel bir yaklaşım sergilenmesi ve entegre arzın azaltılması, kapsamlı kırsal güvenlik ve kalkınma ile çevresel koruma konularına odaklanma üzerinde fikir birliğine varıldığı ifade edilmiştir.

İki ülkenin üzerinde anlaştığı kapsamlı yaklaşım çerçevesinde; kırsal alanlarda istikrar teşvik edilecek, etkin ve sürdürülebilir bir ulusal hükümet yetkisi sağlanacak, kapsamlı kırsal kalkınma hızlandırılacak, insan haklarının korunması sağlanacak ve hukukun üstünlüğü ilkesini güçlendirmek maksadıyla birlikte hareket edilecektir.

Devlet nüfuz ve hizmetlerini genişleten programlara ilave olarak; halkın güvenliğinin iyileştirilmesi, uyuşturucu kaçakçılığı tedarik zincirinin kırılması ve kokainin yasaklanması alanlarında da birlikte hareket edilecektir. Taraflar; kara para aklamanın azaltılması maksadıyla; yasadışı nakit işlemlerinin azaltılması, anahtar konumdaki uyuşturucu kaçakçılarının tutuklanması ve iadelerine öncelik verilmesi ile yargı sisteminin güçlendirilmesi konularında da anlaşmıştır.

Her iki hükümet de Kolombiya’nın entegre güvenlik ve kırsal kalkınma programının öneminin yanı sıra; sadece arzın azaltılmasının yeterli olmadığının ve kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak Bölgesel Kalkınma Planlarının hayata geçirilmesinin gerekliliği konusunda uzlaşmaya varmıştır.

Özel bir iş jetinde ele geçirilen kokain. Kaynak: Policia Federal

 

Taraflar, çevrenin suç örgütleri tarafından sömürülmesini engelleme, uyuşturucu kullanımının azaltılması ile koka ekimini tespit etmeye ve kokain üretimini değerlendirmeye yönelik teknik kabiliyetlerin geliştirilmesi konusunda da anlaşmaya varmıştır.

Önceki Makale  Yahudi Burnu Şakaları Neden Tehlikeli

ABD ve Kolombiya temsilcileri, Kolombiya Ulusal Polisi dönüşüm ve yenileme planı üzerinde görüş alışverişinde bulunmuş ve yeni planın; hesap verebilirlik, şeffaflık ve insan haklarına odaklanmasının, polisin uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlara karşı kurumsal kapasitesini güçlendireceği konusunda anlaşmıştır.

Her iki taraf da kokain tedarik zincirini kırmak için kritik önemi olan güçlü bir uyuşturucu ile mücadele ortaklığının önemini yeniden teyit etmiştir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 10:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: