Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Blinken İkinci Sinyalini Verdi

Blinken İkinci Sinyalini Verdi

 

Stratejik – sözde stratejik bir ortağımızın Rusya’daki en büyük stratejik rakiplerimizden biriyle aynı çizgide olması fikri kabul edilemez. Antony Blinken

 

Ercan Caner,  Sun Savunma Net, 06 Şubat 2021

 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri tedarik etmesi nedeniyle bir müttefik gibi davranmadığını ve Washington yönetiminin daha fazla yaptırım uygulanmasının gerekli olup olmadığını yeniden incelemesi gerektiğini açıklamıştır.

Blinken açıklamasında; ‘‘Stratejik – sözde stratejik bir ortağımızın Rusya’daki en büyük stratejik rakiplerimizden biriyle aynı çizgide olması fikri kabul edilemez’’ ifadeleriyle Türkiye’yi sert sözlerle eleştirmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı web sitesinde yar alan 04 Şubat 221 tarihli bir açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir:

‘‘Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkiye’deki 2016 başarısız darbe girişimiyle hiçbir bağlantısı yoktur ve darbe girişimini hemen kınamıştır. Üst düzey Türk yetkililer tarafından son zamanlarda yapılan aksi yöndeki iddialar tamamen uydurmadır.

Bu açıklamalar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’deki olaylardan sorumlu olduğuna yönelik diğer asılsız ve sorumsuz iddialar, Türkiye’nin bir NATO Müttefiki ve ABD’nin stratejik ortaklık statüsü ile bağdaşmamaktadır.’’

Ne olmuştu?

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında; ‘‘15 Temmuz’u yapanlar sizi rahat bırakırlar mı? FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı, sizi rahat bırakmazlar, ancak ayakta sağlam durursanız rahat olursunuz, bu kadar basit’’ ifadelerini kullanmıştır.

Magnitsky Yasası Kapsamında Yaptırımlar

Hatırlanacağı gibi; Birleşik Devletler Maliye Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC – Office of Foreign Assets Control) 2018 yılı Ağustos ayında, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Rahip Andrew Brunson’un tutuklanması ve alıkoyulmasından sorumlu organizasyonlarda öncü rol oynadıkları iddiasıyla Küresel Magnitsky Yasası kapsamında yaptırım uygulama kararı almıştı.

ABD Maliye Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin iddialarına göre iki bakan, Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerini uygulamaktan sorumlu Türk hükümeti organizasyonlarına liderlik etmektedir. Yaptırımlar kapsamında iki bakanın ABD’de bulunan bütün mal varlıkları dondurulmuş ve ABD vatandaşlarının iki bakanla iş yapmaları yasaklanmıştır.

 

Önceki Makale  KÜÇÜK DEV KADIN

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Birleşik Devletler ve Polonya Patriot Anlaşmasını İmzaladı

Birleşik Devletler ve Polonya Patriot Anlaşmasını İmzaladı   Heather Nauert,...

Türkiye’de Eğitim

Türkiye’de Eğitim ‘‘Eğitim; refah anında bir süs, felaket sırasında bir...

Yakın Geleceğin Savaşlarında Ahlak Kuralları

Yakın Geleceğin Savaşlarında Ahlak Kuralları Yazan: Ercan Caner, Sun Savunma.Net,...

ABD ve İngiliz Vatandaşları Afrin’de Türklere Karşı Savaşıyor

ABD ve İngiliz Vatandaşları Afrin’de Türklere Karşı Savaşıyor Kürt Afrin...

Evden Çalışırken Verimli Olmanın Yolları

  Evden Çalışırken Verimli Olmanın Yolları   Farklı bir yerden...

Kapat