13° Az bulutlu

Nijerya’nın Twitter Yasağı

GÜNCEL HABER - 11 Haziran 2021 09:20 A A

Nijerya’nın Twitter Yasağı

 

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada Twitter kullanımını yasaklayan Nijerya hükümeti sert bir dille kınandı.

 

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 11 Haziran 2021

 

Zamanın ABD Başkanı Donald Trump ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, Beyaz Ev – Oval Ofis, 30 Nisan 2018, Fotoğraf: U.S. Embassy & Consulate in Nigeria

 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price tarafından yapılan ve 10 Haziran 2021 tarihinde bakanlık resmi web sitesinde paylaşılan açıklamada; Nijerya hükümeti kınanarak, Twitter sosyal medya platformunu kullanan Nijeryalıların tutuklanma ve yargılanmasına yönelik tehditlerden kaygı duyulduğu ifade edilmiştir. Açıklamada ayrıca, Nijerya Ulusal Yayın Komisyonunun bütün televizyon ve radyo kanallarının Twitter kullanımını yasaklayan kararı konusunda endişe duyulduğu da ifade edilmiştir.

‘‘Nijeryalıların düşünceleri ve haberleri paylaşma, toplama ve yayma özgürlüklerini haksız yere kısıtlamanın demokraside hiçbir yeri bulunmamaktadır. İfade özgürlüğü ve çevrimiçi ve çevrimdışı bilgiye erişim müreffeh ve güvenli demokratik toplumların temelidir.’’

Açıklamada; birlik,  barış ve refah için çalışan Nijerya’nın desteklendiği ve hükümetin vatandaşlarının ifade özgürlüğü hakkına saygı göstererek verdiği kararı geri alması çağrısı da yapılmıştır.

Birleşik Devletler eski başkanı Donald Trump ise yaptığı bir açıklamada Twitter kullanımını yasaklayan Batı Afrika ülkesinin kararını desteklediğini açıklamıştır. Eski başkan diğer ülkeleri de Nijerya gibi Twitter ve Facebook sosyal medya platformlarını yasaklamaya davet etmiştir.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin Twitter sosyal medya hesabı, ülkenin güneydoğusundaki ayrılıkçıları cezalandırmakla ilgili attığı mesaj nedeniyle askıya alınmış, Nijerya yönetimi de tepki olarak Twitter kullanımını yasaklamıştır.

 Twitter tarafından hesabı dondurulan Donald Trump’ın, iki liderin 2018 yılında yaptıkları görüşmenin ardından, Nijerya Devlet Başkanı Buhari hakkındaki ‘‘bir daha böyle sönük birisiyle bir araya gelmek istemiyorum’’ sözleri ise şimdi yaptığı destek açıklaması ile hiç örtüşmemektedir.

 

Önceki Makale  Hizbullah lideri: Beyaz Saraydaki ‘‘aptal’’ Trump’ın kendisini iyimser yaptığını açıkladı

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 09:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: