Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Neden S-400 ve F-35 Birlikte Kullanılamaz?

Günümüzün radar sistemleri ve hava araçları birçok bilgiyi paylaşmak zorundadır. Ve bu durum, radar ve hava araçlarını üreten ülkeler aynı tarafta olmadıklarında büyük bir problemdir.

Neden S-400 ve F-35 Birlikte Kullanılamaz?

 

Günümüzün radar sistemleri ve hava araçları birçok bilgiyi paylaşmak zorundadır. Ve bu durum, radar ve hava araçlarını üreten ülkeler aynı tarafta olmadıklarında büyük bir problemdir.

Yazar: Patrick Tucker, Defense One, 17 Temmuz 2019

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Ağustos 2019

Birleşik Devletler askeri yetkilileri, Türkiye’yi Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alımı ve bu sistemin F-35 savaş uçakları ile kullanılamayacağı konusunda defalarca uyarmış, fakat bugüne kadar konunun ayrıntılarına girmemiştir.

Örneğin, ABD Avrupa Komutanlığı Komutanı General Tod Wolters, Haziran ayında yaptığı bir açıklamada konuya bir açıklık getirmiş ve ‘‘S-400 hava savunma sistemlerinin olduğu bir ortamda F-35 savaş uçaklarını kullanamazsınız. Birbirleri ile konuşmazlar ve iki sistemden özellikle S-400’lerin F-35 savaş uçaklarına karşı yapmak isteyecekleri şey onun kabiliyetlerini istismar etmek olacaktır. Radar ve operasyonel perspektiflerden bakıldığında F-35 savaş uçaklarının kabiliyetlerini Ruslarla paylaşmak niyetinde olmadığımızı söyleyebilirim. Bunu çok net bir şekilde ifade ettik’’ açıklamasını yapmıştır.

Fakat İsrail Hava Kuvvetlerine ait F-35 savaş uçakları da Rusların Suriye’ye konuşlandırdığı S-400 ve diğer hava savunma sistemlerinin yakınında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Londra Üniversitesinden elektronik ve telsiz sistemleri alanında uzman Profesör David Stupples’e göre; S-400 hava savunma sistemi üzerinde bulunan radarlar, F-35 savaş uçaklarının bütün uçuş profillerini izleme ve zayıf noktalarını ortaya çıkarma imkân ve kabiliyetindedir.

Profesör Stupples,  tehlikenin sadece havada yaşanmayacağını, Türkiye’nin 5 yıl süre ile Ruslardan teknik yardım alacağını, bu durumun da Moskova’ya S-400 bataryalarının yanına Rus ajanlarını yerleştirmek için gereken şansı sağlayacağına dikkat çekmektedir. Profesör Stupples, aynı tehlikenin diğer bir S-400 müşterisi olan Hindistan için de geçerli olduğunu dile getirmektedir.

Önceki Makale  IŞİD Musul Üniversitesinde Kimyasal Silahlar Üretti

Virginia Eyaletinin Arlington kentinde bulunan kâr amacı gütmeyen bir analiz ve araştırma organizasyonu olan CNA’den bilim insanı Michael Kofman ise bu hususun çok önemli olmadığı dile getirmektedir. Kofman, F-35 savaş uçakları ile S-400 hava savunma sistemlerinin birbirlerine yakın alanlarda faaliyet göstermelerinin çok düşük bir olasılık olduğunu ileri sürmektedir.

Profesör Stupples bunun yanı sıra, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini NATO Entegre Hava Savunma Sistemine; yani çeşitli radarlar, ilave sensörler, hedefleme sistemleri, iletişim linkleri, dost-düşman ayırma sistemlerinden oluşan NADGE’ye (NATO Air Defence Ground Environment) sistemine entegre etmesi durumunda neler olacağı konusunda da oldukça endişelidir.

Profesör Stupples böyle bir durumda; F-35 savaş uçaklarının imkan ve kabiliyet kriter ve verilerine S-400 hava savunma sistemlerinde operatör kılıfı ile çalışan Rus bilişim teknolojileri uzmanları tarafından erişilebileceğini dile getirmektedir.

Diğer bir olası siber saldırı alanı da yoğun veri paylaşımı gerektiren bir görev olan müttefik hava araçlarını düşman hava araçlarından ayıran dost-düşman ayırma sistemleri (IFF-Identification Friend or Foe) olacaktır.

S-400 hava savunma sistemlerinin NADGE sistemine entegre edilmesi bunun yanı sıra Rusların siber operatörlerine Türkiye ve hatta diğer müttefikler tarafından kullanılan F-35 savaş uçaklarını, hava aracı üzerindeki bakım yazılımı aracılığı ile hedeflemelerini de sağlayacaktır. Profesör Stupples’e göre bu risk çok büyüktür ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Michael Kofman, verilere erişimin her iki taraf için de mümkün olduğunu ifade etmektedir. Kofman bu konudaki endişelerini ‘‘Güvenlik meselesi ve teknolojiye erişim söz konusu olduğunda Rusya’nın S-400 hava savunma sistemlerini bir NATO ülkesine satmasındaki durum, Birleşik Devletlerin F-35 savaş uçaklarını satmasıyla aynıdır. Fakat nedense Ruslar, geliştirdikleri hava savunma sisteminin Türkiye topraklarında ABD istihbarat elemanlarının eline düşmesinden hiçbir kaygı duymuyor gibi görünmektedir’’ sözleriyle ifade etmektedir.

Önceki Makale  Yüksek Enerjili Lazer Silahlarındaki Gelişmeler ve Karşı Koyma Sistemleri

Birleşik Devletler yetkililerinin, S-400 hava savunma sistemleri ile F-35 savaş uçaklarını aynı yerde konuşlandırma konusunda büyük çekinceleri olmasına rağmen Rus hükümeti bugüne kadar benzer bir endişeyi nedense hiç dile getirmemiştir.

Kofman, Rusların Türkiye’ye sattıkları S-400 hava savunma sistemlerinin, kendi ülkelerinde kullandıklarından çok küçük farkları olan, dış satım onaylı versiyonu olduğuna da dikkat çekmektedir.

‘‘Ruslar, geliştirdikleri teknolojiye erişim olasılığına rağmen en iyi teknolojilerini bir NATO ülkesine sattıkları için ağlamıyorlar. Bu bizi endişelendirmeli’’ ifadelerini de sözlerine eklemektedir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir ve Sayın Tucker’in düşüncelerini yansıtmaktadır. Yazının çevrilerek paylaşılması Sun Savunma Net sitesi ve çevirenin yazıda ifade ve iddia edilen düşünceleri paylaştığı anlamına gelmemektedir. Metnin orijinaline aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

 https://www.defenseone.com/technology/2019/07/why-s-400-and-f-35-cant-get-along/158504/?oref=d-dontmiss

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ercancanerblog dedi ki:

    ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye’nin F-35 programına tekrar kabulü konusunda, “Bunun için S-400 programından tamamen çıkacaklar ve onları (S-400’leri) ülkenin dışına çıkaracaklar. O zaman bunu değerlendirebiliriz.” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada “Savaş uçağına ihtiyacımız var. F-35’leri alamazsak yeni alternatifler ararız” ifadelerini kullandı.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

Köşe Yazarlarımız
Rusya S-400’leri Vermeyebilir mi? Putin-Erdoğan Anlaşması Suya Düştü   Türkleri, stratejik maksatlarla Rus yapımı S-400 hava savunma füzeleri ile silahlandırmak Kremlin’in bir taktiği ise, Türklerin Rus çıkarlarına hizmet edebileceği beklentisinin...
Nükleer Enerji Alanında Rusya Bir Süper Güçtür   Rusya hiçbir şey yapmıyor mu? Rusya aslında...
Rusya Yüksek Hızlı Helikopter Geliştiriyor   Defence Blog, 30 Kasım 2018 Derleyen: Ercan Caner, Sun...
Hava El Yapımı Patlayıcı Düzenekleri Rus Ordusunun Dronlara Karşı Savaş Eğitimi   Yazar: Patrick Tucker,...
Erdoğan, İdlib Konusunda Putin’in Sevgisini Kazanamadı Rusya, Sultanın Teröristlerini Ezmeye Kararlı Yaklaşan İdlib Savaşı, aynı...
  Türkiye Neden Suriye’de? Kaybedenler mi? Kaybedenler kulübünde ise savaşta insanlarını cepheye süren ülkeler olacaktır, böylesine stratejik seviyede oyunların oynandığı bir savaşta kaybedenler her zamanki gibi öncelikle sivil halk ve...
Suriye ve ABD Demokrasisi   Fatih Bengi, Sun Savunma Net, 15 Ekim 2019 İkinci Dünya...
Türk Askerleri Kuşatıldı mı? İdlib Çıkmazı Rus savaş uçaklarının desteklediği Suriye Arap Ordusu, Astana anlaşmalarının...
Barış Koridoru mu? Şeytan Ayrıntıda Gizlidir Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ağustos 2019 Türk...
Bağımsız Kürt Devletine Giden Yol mu? Güvenli Bölgede Anlaşmazlık Ercan Caner, Sun Savunma Net, 15...
Fırat’ın Doğusunu Aydınlatan Gerçek: “Batı Asya İttifakı”   Berk ÖZER, USMER Yürütme Kurulu Üyesi, Sun savunma Net, 21 Kasım 2018   Harita: MR online ABD‘de Trump yönetiminin İran‘a yönelik yaptırımlarının...
Kaşıkçı Cinayetinin Korkunç Ayrıntıları   Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların...
Suudi Hanedanlığının Maceraları ‘‘Siz küçük, çekik gözlü, kırmızı yüzlü, basık burunlu, çehreleri sanki örs üzerinde...
Suudi Prensten İnanılmaz Açıklama Filistinliler ya Çenelerini Kapatmalı ya da Barış Yapmalı Suudi Arabistan Veliaht...
Araplar Neden Suriye’de Bizi İstemiyorlar?  Bizim özgürlüklerimizden nefret etmiyorlar. Kendi ülkelerinde petrol için ideallerimize ihanet...
Anne ben ölüyorum… Yürekleri Parçalayan Son Mektup   Yazar: Yaron Steinbuch, NEW YORK POST, 25 Ekim 2019 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 30 Ekim 2019   Vietnamlı 26 yaşındaki...
Kayıp Arjantin Denizaltısına Ne Oldu ve ARA San Juan’da Kaç İnsan vardı? Sun Savunma Net...
Vatikan Günlükleri Brezilyalı Şeytan Çıkaran Gizli Katolik Tarikat Şeytanla Anlaştı Çocuklara günah çıkarma odalarında tecavüz...
Roman Polanski, 10 yaşındaki bir kıza cinsel tacizle suçlanıyor 23 Ekim, 2017 Çeviren: Ercan Caner,...
Sanat ve Cinsel Taciz Modern Rusya’nın sanatçıları, istismar edilen bir kadın oyuncu tarafından açılan tek...
Popüler Konular
  Coronavirus: Neden Şimdi Harekete Geçme Zamanı?   Politikacılar, toplum liderleri ve iş dünyasının patronları: Neyi ne zaman yapmalısınız Yazar: Tomas Pueyo, Medium, 11 Mart 2020 Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 16 Mart 2020   Coronavirus hakkında bütün olup...
Kalpsiz, Soysuz, Arsız, Vicdansız, Ahlaksız, Beyinsiz Köpek Sen! Harbiyelilere Nutuk Okumayı yasaklayan zihniyetin mücahidi olup, ‘‘Okuyanı görürsem örgütçü diye okuldan atarım’’ diyebilecek kadar konuyu ileri götürebilen bukalemun ruhlu, her dönemin adamı, kaypak bir köpeksin! Ersel Şimşek, 17 Nisan 2019 Çünkü...
“Abdullah Öcalan… Memlekete hoş geldin” Gerçek Bir Kahramanın Aziz Hatırasına Yazar: Yılmaz Özdil Allah yardımcımız olsun.” Özel uçağa bindiler. Antalya’ya gittiler. Karpuzkaldıran askeri tesislerine yerleştiler. Uçağın kuyruğundaki Türk Bayrağı ve kimliğini gösteren işaretler kapatıldı. Üç gün sonra, vakit tamam… Tekrar...
TERRACOTTA SAVAŞCI VE ATLARI TARİHİN DERİNLİKLERİNDEN GELEN SAVAŞÇILAR    Yazı ve Fotoğraf: Olay Salcan, 3 Haziran 2018   Çin gezimin bugünkü bölümünde görmeyi hep hayal ettiğim bir yeri ziyaret edeceğim. Son derece önemli bir tarihi buluntu. Bulunduğu zaman kendisinden çok...
“Büyük İsrail”: Orta Doğu için Siyonist Plan Kanlı “Oded Yinon Planı” Tam Metni Yazar: Oded Yinon, Kudüs, Şubat 1982                                        Önsöz: Michael Chossudovsky, 6 Eylül 2015 Yayıncı: Khalil Nakhleh, Belmont, Massachusetts, 23 Temmuz 1982 İbranice-İngilizce Çeviri: Israel Shahak, 13 Haziran 1982...
Keskin Nişancılar ve Silahları   Keskin nişancılar özel olarak seçilen ve yetiştirilen askerlerdir, bütün dünyada eğitimlerine ayrı bir önem verilir ve teorik/pratik eğitim esnasında aşağıdaki özellikler nişancılara kazandırılır: Asla belirli bir yerde uzun süre kalmazlar, Hiç beklenmedik yerlerden ateş edebilirler,...
Yunanistan Bağımsızlık Savaşının Kısa Tarihi Tarihi bilmeyenler onu tekrarlamaya mahkûmdur.  Edmund Burke Yazar: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 27 Nisan 2018 Yunan Bağımsızlık Savaşı (1821-1829), Yunanlılar tarafından Osmanlı İmparatorluğundan bağımsızlıklarını kazanmak maksadıyla başlatılan, uzun ve kanlı savaşlar sonunda, Avrupalı Büyük...
Devamını oku:
ABD Rusya İlişkileri Soğuk Savaş Döneminden Daha Tehlikeli

ABD Rusya İlişkileri Soğuk Savaş Döneminden Daha Tehlikeli Çeviren: Ercan...

RUS MIG-29KR SAVAŞ UÇAĞI NEDEN DENİZE ÇAKILDI?

RUS MIG-29KR SAVAŞ UÇAĞI NEDEN DENİZE ÇAKILDI? Yazar: Tyler Rogoway,...

Porno Yıldızı Fırtına Daniels: ‘‘Avenatti’nin Tutuklanmasına Hiç Şaşırmadım’’

  Trump’ın Laneti Gerçek mi?   Porno Yıldızı Fırtına Daniels:...

Andımız, Kelime-i Tevhid ve “Ne Mutlu Türküm Diyene!”

 Andımız, Kelime-i Tevhid ve "Ne Mutlu Türküm Diyene!" (*)  ...

Tahviller Senegal’in altına inerken, Erdoğan Türkiye’nin kredi notunu tehlikeye atıyor!

Erdoğan’ın Faiz ve Enflasyon Demecinin Maliyeti  Tahviller Senegal’in altına inerken,...

Kapat