Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Orman Yangınları ile Mücadele

Ercan Caner

Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir. Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri (2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO deneyimlerine sahiptir.

Ateşe Karşı Ateşle Savaş

Orman Yangınları ile Mücadele

 

Ateş Savaşçıları, orman yangınlarını söndürmek için çok farklı taktikler kullanırlar. Örneğin; büyük bir orman yangını süratle ilerlerken, bazen stratejik bir karşı ateş yakılarak birçok ağaç feda edilmek zorunda kalınabilir.

Ercan Caner, Sun Savunma Net, 26 Ağustos 2019

Ateş Savaşçıları

İşimin en zor kısımlarından bir tanesi zihinsel olarak sürekli odaklanmış olmaktır. Süratle hazırlanmak zorundasınız. Yangının ne zaman geleceği belli değildir. Yangın sizi beklemez. Bazen iki hafta bir kontrol hattı oluşturmak için gece gündüz çalışır ve motorlu testerelerle ağaçları kesersiniz. Ve sonra ateş kontrol hattına ulaşır ve kontrol hattı üzerinden sıçrar, bu bütün emeklerinizin boşa gitmesi demektir. Her şeye yeniden başlarsınız. Her zaman esnek olmak zorundasınız. Zorluklar bizi birbirimize yaklaştırır, bir yangın söndüğünde kirli, yorgun ve ter içinde kalırız, fakat çok mutluyuzdur.

Giysilerimiz yanmaz değil, sadece yanmayı geciktirici kumaştan imal edilmiştir. Yangına yakınken kesinlikle çok sıcaktır. Botlarımız bazen zeminin sıcaklığından erir. İçme suyumuz dâhil üzerimizde yaklaşık 50 kiloluk bir yük vardır. En önemli donanımlarımızdan bir tanesi de yangın sığınağıdır. Alüminyum, seramik ve fiberglas kaplı, paketlendiğinde birkaç tuğla büyüklüğünde olan ve yaklaşık 5 kilo ağırlığındadır. Ateşin ortasında kaldığınızda hayatınızı kurtarmak için elinizdeki son şanstır. Zemine uzanır ve üzerinize örtersiniz. Mangalda közlenecek bir patates gibisinizdir.

Bir orman yangını, içinde yaşayan hayvanları yaralayabilir ve öldürebilir, yerleşim birimleri ve insanları tehdit edebilir, havaya zehirli gazlar salar ve toprak ve suyun yapısını değiştirir. Orman yangınları çok büyük bir süratle yayılabilir ve önüne çıkan her şeyi yok eder. Orman yangınları ile mücadele eden bir Ateş Savaşçısının görevi yangını mümkün olan en kısa zamanda söndürerek oluşacak zararı asgariye indirmektir. (Bir ateş savaşçısı iş ilanından alınmıştır).

Önceki Makale  Neden Şimdi Kudüs?

Yazının tamamını PDF formatında okuyabilirsiniz.


Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Yürürken Sakız Çiğnemek Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir   Japon araştırmacılar, özellikle...

GAZİ KOVANIN HİKÂYESİ

   GAZİ KOVANIN HİKÂYESİ   Ey, bu topraklar için toprağa...

TESUD KAMUOYU DUYURUSU

  KAMUOYU DUYURUSU   Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali ERBAŞ’ın...

TOPLUMSAL PARANOYA; DIŞ GÜÇLER

TOPLUMSAL PARANOYA; DIŞ GÜÇLER  Yazar: Fatih Bengi, Sun Savunma Net,...

TECAVÜZ YASASI VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

TECAVÜZ YASASI VE BAŞKANLIK SİSTEMİ Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 23 Kasım...

Kapat