13° Az bulutlu

ASKER GİBİ ÖLMEK

SAVUNMA - 25 Ekim 2017 23:31 A A

ASKER GİBİ ÖLMEK

Bir savaşta ölmek onur, canlı kalmak ise bir ayrıcalıktır.

Yazan: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 25 Ekim 2017

16 Şubat 2013 tarihinde kanunda yapılan bir düzenleme ile, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 16 Şubat 2013 tarihinde görevde olan ve bu tarihten sonra emekli olan 1998 yılı ve daha eski nasıplı personelin eski/ateş gücü düşük ve teknolojik/ekonomik ömrünü dolduran silahlarının ateş gücü yüksek tabanca ile değiştirilmesi hedeflenmiştir.

Çift yönlü bir fayda söz konusudur. Türkiye’de tabanca üreten birçok yerli firma bulunmaktadır ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi ile bu firmalar ürettikleri tabancaları silahlı kuvvetler ve emniyet teşkilatı personeline aktarabilecektir.


Personel ise, eski ve ateş gücü düşük tabancalardan kurtulacak ve yerine milli firmalarımız tarafından imal edilen yeni, modern ve ateş gücü yüksek tabancalarına kavuşacaktır.

Nedeni bilinmez bu proje bir türlü hayata geçirilememiştir. Nereden mi biliyorum? 16 Şubat 2013 tarihinde halen görevde olan bir subay olarak, düzenleme kapsamında yerli tabanca alma hakkım olduğundan ve bu tabancayı henüz alamadığımdan.

Bu anlamlı projenin süratle hayata geçirilmesi ve ateş gücü yüksek tabancaların icra ettikleri görevler gereği her an tehdit altında olan personele en kısa zamanda verilmesi gerekmektedir.

Tabancalar ayırım gözetmeksizin; subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil bütün personele verilmeli ve bu personelin kendisini, özellikle terör örgütü tarafından kurulan HAİN PUSU’larda koruması sağlanmalıdır.

Asker, kahpe bir pusuya düştüğünde, kendisine arkadan ateş edildiğinde dahi silahını çekerek karşılık vermek ister. Ve bunu yapmak onun en doğal hakkıdır. Sayın yetkililere problem neyse çözmelerini ve askerlere, NATO testlerini altıya katlayan tabancaları vererek, ‘‘ASKER GİBİ ÖLME ŞANSINI’’ en kısa zamanda sağlamalarını tavsiye ediyorum.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
SAVUNMA - 23:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: