Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Çin Savaş Gemileri Tayvan’ı Kuşattı, Ordu Alarmda

Uzak Doğu’da Savaş Davulları mı Çalıyor?

Çin Savaş Gemileri Tayvan’ı Kuşattı, Ordu Alarmda

 

Çin savaş gemileri Tayvan’ı tamamen abluka altına aldı. Tayvan ordusu tam teyakkuz durumuna geçirildi ve savunma bakanı yaptığı açıklamada; ülkelerini Çin İstilasından korumak için tamamen hazır olduklarını ifade etti. Tayvanlılar, müttefikleri Birleşik Devletlerin bir açıklama yapmasını bekliyorlar. Başkan Trump, savaşı yönetmek maksadıyla 04 Temmuz etkinliklerini iptal edebilir.

 

Yazar: Ryan Browne, CNN, 04 Temmuz 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 05 Temmuz 2020

 

(CNN) Birleşik Devletler Donanması, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek bir askeri tatbikata katılmak üzere iki adet uçak gemisi ve eşlik eden savaş gemilerini Güney Çin Denizine gönderiyor.

 ABD Yedinci Filo sözcüsü Yarbay Joe Jeiley; Filipin Denizi ve Güney Çin Denizi’nde USS Nimitz ve USS Ronald Reagan olmak üzere, iki adet Uçak Gemisi Savaş Grubunun aynı anda faaliyette bulunmasının, ABD kuvvetleri için gelişmiş eğitim fırsatları sağladığını ve bu kuvvetlerin bölgesel çatışmalara müdahale etmesi durumunda, muharip komutanlıklara büyük operasyonel esneklik sağladığını ifade etmiştir. 

Yarbay Jeiley açıklamasında; ‘‘bölgede iki adet savaş gemisi savaş grubunun bulunmasının herhangi bir siyasi veya dünya olayına tepki anlamına gelmediğini ve bu gelişmiş imkân ve kabiliyetin; ABD Donanmasının bütün Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik, istikrar ve refaha katkı sağlama yöntemlerinden bir tanesi olduğunu ifade etmiştir.

Bu tatbikat uzun bir süreden beri planlanmaktadır, fakat Çin’in ihtilaflı Paracel Adaları yakınlarında ABD ve diğer ülkeler tarafından eleştirilen askeri tatbikatlar icra ettiği bir ana denk gelmiştir. Uçak gemilerinin askeri tatbikata katılacakları haberi ilk olarak The Wall Street Journal’da yer almıştır.

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cuma günü attığı bir Twitter mesajında; ‘‘Amerika, Güneydoğu Asyalı dostlarımızla aynı düşüncededir. Çin Halk Cumhuriyetinin Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı sularda icra ettiği askeri tatbikatlar son derece provokatif hareketlerdir. Beijing’in hukuka aykırı iddialarına karşı çıkıyoruz. Nokta!’’  ifadelerine yer vermiştir.

Bu arada; Pentagon tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada da Çin’in askeri tatbikatlarının Çin Halk Cumhuriyeti’nin uzun süreden beri ileri sürdüğü hukuksuz deniz sahası iddialarının son halkası olduğu ve bu iddiaların Güney Çin Denizindeki Güneydoğu Asya komşularının aleyhine olduğu ifade edilmiştir.

Paracel Adaları üzerinde; Çin Halk Cumhuriyeti, Vietnam ve Tayvan hak iddia etmektedir ve ABD uzun bir süreden beri, Beijing’in Güney Çin Denizindeki adaları, inşa ettiği askeri tesisler ve yerleştirdiği askeri donanım ile askerleştirdiğini ifade etmektedir.

Birleşik Devletler Donanması, sonuncusunu Mayıs ayında icra ettiği ‘‘Seyrüsefer Operasyonları Özgürlüğü’’ adlı askeri tatbikatlar ile arada bir Beijing’in adalar üzerindeki iddialarına karşı çıkmaktadır.

Pentagon yetkilileri, ABD askeri tatbikatlarının bölgedeki ihtilaflı adalardan hiçbirinin yakınlarında icra edilmeyeceğini açıklamıştır.

Birleşik Devletler Donanması rutin olarak bölgede operasyon yapıyor olsa da nükleer güçle çalışan USS Nimitz ve USS Ronald Reagan uçak gemileri önemli bir güç gösterisidir ve bu hamle, Washington ile Beijing arasında Hong Kong dâhil birkaç alan hakkında gerginliğin tırmandığı bir zamana denk gelmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://edition.cnn.com/2020/07/03/politics/us-navy-south-china-sea/index.html

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Takdir-i İlahi mi?

Takdir-i İlahi mi?   09 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen...

Ya Armageddon ya da oyun bitti?

Ya Armageddon ya da oyun bitti? DEVEKUŞU BAŞINI KUMA GÖMEBİLİR...

Guantánamo’nun En Karanlık Sırrı

Guantánamo’nun En Karanlık Sırrı Birleşik Devletler askeri hapishanesinin yöneticilerine göre...

Cinsel Tacizle Suçlanan Katolik Papaz Versailles Kentinde Gerginliğe Neden Oldu

Cinsel Tacizle Suçlanan Katolik Papaz Versailles Kentinde Gerginliğe Neden Oldu...

Jet pilotlarımıza ne oldu?

Jet pilotlarımıza ne oldu? Yazan: Osman Başıbüyük, Sun Savunma Net,...

Kapat