Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

KUDÜS MAHALLİ KİLİSE PATRİK VE PAPAZLARI’NIN BAŞKAN DONALD TRUMP’A AÇIK MEKTUBU

KUDÜS MAHALLİ KİLİSE PATRİK VE PAPAZLARI

Başkan Donald J. Trump

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

Kudüs, 6 Aralık 2017

Sevgili Bay Başkan,

Bugünlerde Kudüs kentinin statüsüne özel bir dikkat sarf ettiğinizin farkındayız ve bunu takdir ediyoruz. Olanları yakından büyük bir dikkatle takip ediyoruz ve bu mektubu siz ekselanslarına göndermeyi bir görev olarak görüyoruz. 17 Temmuz 2000 tarihinde benzer bir mektubu, Camp David’de Kudüs kentinin statüsü hakkında karar vermek için bir araya gelen liderlere de gönderdik. Onlar, büyük bir nezaket örneği göstererek mektubumuzu dikkate aldılar. Bay Başkan, sizin de Kudüs kentinin çok önemli olan statüsü hakkındaki bakış açımızı dikkate alacağınıza eminiz.

Ülkemiz bir barış ülkesi olarak adlandırılmaktadır. Tanrının kenti olan Kudüs, bizim için ve bütün dünya için bir barış kentidir. Ne yazık ki kutsal topraklar, kutsal Kudüs kentiyle birlikte bugün bir çatışma alanı haline gelmiştir.


Kudüs’ü sevenler, bu kenti bütün yerleşimcileri için bir barış, hayat ve onur kenti yapmak için çalışmaya ve her şeyi yapmaya hazırdırlar. Bu kente ait olan üç dinin inananları ve iki halkın mensupları dualarında Tanrıya, Davut peygamberin söylediği gibi: ‘‘Bize dön yüce Tanrı. Cennetinden aşağı bak ve gör! Liderlerimize ilham ver ve onların zihinlerini ve kalplerini adalet ve barış ile doldur şeklinde yakarmaktadırlar.

Bay Başkan, Birleşik Devletlerin, Kudüs’ün statüsünü algılama ve ele alış biçimini değiştirme olasılığına yönelik haberleri büyük bir endişe ile takip ediyoruz. Atılacak bu tür adımların, bizleri birleşme hedefinden daha da uzaklaştırarak ve yıkıcı bir bölünmeyi daha da derinleştirerek, Kudüs ve kutsal topraklarda nefret, çatışma, şiddet ve acıları artıracağından eminiz. Sizden ricamız Bay Başkan, Kudüs kentinin herkese ait olmaması durumunda asla ulaşılamayacak olan, daha çok sevgi ve kesin barış yolunda hepimize yardım etmenizdir.

Bizim, Birleşik Devletlere önemli tavsiye ve ricamız; Kudüs kentinin mevcut uluslararası statüsünü tanımayı sürdürmesidir. Herhangi bir ani değişiklik, onarılması mümkün olmayan zararlara neden olacaktır. Bizler eminiz ki dostlarımızın kuvvetli desteği ile İsrailli ve Filistinliler, Kutsal Kudüs Kentinin kaderini tamamlaması özlemini duyan herkesin yararına, sürdürebilir ve adil bir barış için birlikte çalışabilirler.

İsa’nın doğum yortusu yaklaşıyor. Bu bir barış bayramıdır. Melekler göklerde, en yükseklerdeki Tanrıya şan ve yeryüzündeki bütün iyi niyetli insanlara da barış için ilahiler söylemekteler. Bu Noel’de Kudüs kentinin barıştan mahrum bırakılmamasını rica ediyoruz, Bay Başkan sizden meleklerin ilahilerini dinlememize yardım etmenizi talep ediyoruz. Kudüs kentinin Hıristiyan liderleri olarak, bu benzersiz ve Kutsal Kentte, adil ve kapsayıcı bir barış tesis etme ümidi için, sizi bizimle birlikte yürümeye davet ediyoruz.

En iyi dileklerimizle Mutlu Noeller dileriz.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  Orta Doğu Kremlin’in ‘Nükleer’, Beyaz Saray’ın ‘Siber’ Savaş Tehdidi Altında
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kız çocuklarını, cinsel istismar uygulayan kişiyle evlendirmeye teşvik eden yasalara hayır!

Kız çocuklarını, cinsel istismar uygulayan kişiyle evlendirmeye teşvik eden yasalara...

Yapay Zekâ Savaş Alanını Değiştirecek

  Yapay Zekâ Savaş Alanını Değiştirecek   Ercan Caner, Sun...

Robinson Helikopterlerinde Mast Vurması Problemi

Robinson Helikopterlerinde Mast Vurması Problemi Ercan Caner, Sun Savunma Net,...

COVID-19 REHBERİ 14/04/ 2020

COVID-19 (SARS-CoV-2 ENFEKSİYONU) REHBERİ Bilim Kurulu Çalışması T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI14...

TEMİZ BİR YATAKTA İYİ BİR UYKUNUN İPUÇLARI

TEMİZ BİR YATAKTA İYİ BİR UYKUNUN İPUÇLARI Ercan Caner, Sun...

Kapat