Açık

Uber ile Rekabet Edemeyen Taksi Sürücüsünün İntiharı

GÜNCEL HABER - 31 Mayıs 2018 14:30 A A

Uber ile Rekabet Edemeyen Taksi Sürücüsünün İntiharı

New York kentinde son zamanlarda meydana gelen intihar olayları, dikkatleri Uber ile rekabet eden taksi sürücülerinin yaşadığı ekonomik sıkntılara çekti.

 Yazar: Emma G. Fitzsimmons, The New York Times, 1 Mayıs 2018

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 31 Mayıs 2018

Bay Ochisor, neredeyse 30 yıldır sahip olduğu taksi sürücüsü ehliyetinin (Türkiye’de Taksi Plakası)
değerinin dibe vurmasını yaşadı. Foto: Kholood Eid/The New York Times

O sabah taksiyi Helen Ochisor sürmüş, öğleden sonra da  sonra kocası Nicanor’a devretmişti. Karı koca hafta boyunca birbirlerini nadiren görüyorlardı. Nicanor eve vardığında uzun bir gece taksi sürüşünden yorgun düşen karısı hâlâ uyuyordu. Birbirlerine alelacele bir merhaba dediler ve kadın görevi devraldı. 

Romanya’dan göç eden çift neredeyse 30 yıldır New York kentinde taksi sürücülüğü yapıyorlardı. Son zamanlarda para kazanmak iyice zorlaşmıştı. Kocası 12 saatlik vardiya ile çalışıyor, fakat eve geçmişe nazaran çok daha az para getirebiliyordu. Bir zamanlar çok kârlı olan taksi sürücülüğü ehliyetinin dibe vuran değeri nedeniyle çok endişeliydi ve taşıma endüstrisindeki Uber hakimiyeti nedeniyle de büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktaydı.

Mart ayında soğuk bir gün Bay Ochisor evinin garajında kendisini astı. Ailesi, ölümünün nedeninin, taksi sürücüsü  olarak yaşama ümidini giderek kaybetmesi olduğunu ileri sürdü.

Ailenin evinde yapılan röportajda oğlu Gabriel Ochisor; ‘‘Onu depresyona soktu, rahatsız etti ve muhtemelen de öfkelendirdi, belki de bu faktörlerin hepsi rol oynadı. Ölümünde başka bir faktör aramaya gerek yok’’ ifadelerini kullandı.

64 yaşında olan Nicanor Ochisor son beş ay içinde canına kıyan dört profesyonel sürücüden biridir. Başka bir taksi sürücüsü Doug Schiffer de Şubat ayında Facebook hesabında yaşadığı mali krizle ilgili bir paylaşım sonrasında, belediye binası önünde kendisini  vurarak yaşamına son vermiştir.

İntihar, gerçekten karmaşık bir olaydır ve insanları intihara sürükleyen gerçek nedeni kesin olarak bilmenin herhangi bir yolu da yoktur. Fakat son zamanlarda meydana gelen intiharlar dikkatleri, Uber sistemiyle mücadele eden ve büyük ekonomik sıkıntılar yaşamakta olan taksi sürücülerinin üzerine çekmiştir.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun, 2015 yılında Uber sistemini kaldırmayı denemesi ve ağır bir politik yenilgi alması sonrasında, toplumda giderek artan bir şeyler yapılması gerektiği duygusu yayılmaya başlamıştır. Başlangıç olarak, belediye meclisinde araba hizmeti uygulamalarını değiştirecek birkaç yasa teklifi üzerinde görüşmeler yapılmıştır.

Belediye Başkanı Blasio yaptığı açıklamada; ‘‘Uber, yeniden ele alınması gereken bir meseledir, durum taksi ehliyet sahipleri, taksi sürücüleri ve trafik sıkışıklığı açısından giderek daha da kötüleşmektedir’’ ifadelerini kullanmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://www.nytimes.com/2018/05/01/nyregion/a-taxi-driver-took-his-own-life-his-family-blames-ubers-influence

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
GÜNCEL HABER - 14:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi: