Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

Korona Virüs Tedavisinde Kara Kedi Macunu

 

Vietnamlılar Çıldırmış Olmalı!

 

Korona Virüs Tedavisinde Kara Kedi Macunu

 

Hayvan hakları savunucularına göre, zavallı kara kediler kaynatılarak macun haline getirilmekte ve korona virüs tedavisinde ilaç niyetine kullanılmaktadır.

 

Yazar: Yaron Steinbuch, NEW YORK POST, 24 Nisan 2020

Çeviren: Levent Kağan, Sun Savunma Net, 26 Nisan 2020Hayvan hakları savunucularına göre; korona virüs tedavisine iyi geldiği yönündeki dedikodular nedeniyle, zavallı hayvanların öldürülüp öğütüldükten sonra tüketildiği Vietnam’da, kara bir kedi olmak gerçekten çok talihsiz bir durumdur.

‘‘Köpek Etine Hayır’’kampanyasına öncülük eden bir kurumun South West Haber Servisine verdiği bilgiye göre; kedigiller familyasına ait kara kediler, öldürüldükten sonra derileri yüzülmekte, macun kıvamına gelmeleri için kaynatılmakta ve COVID-19 hastalığına iyi geldiği iddiasıyla ilaç olarak satılmaktadır.

Kara kedilere uygulanan bu korkunç ve barbar uygulamanın merkezi Vietnam Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti olan Hanoi çevresinde yoğunlaşmış durumdadır, fakat bu uydurma kocakarı ilacı ne yazık ki online olarak da satılmaktadır.

İnsanın midesini kaldıran bir görüntüde; söylenenlere göre kara kedi kullanılarak hazırlanan karışım bir bebeğe verilmektedir. Yine ele geçen bir video görüntülerinde, öldürülmüş kedilerin güneş ışığında kurutuldukları ve canlı kedilerin kaynar suda kaynatıldıkları görülmektedir.

‘‘Köpek Etine Hayır’’kampanyasına öncülük eden kurumun kurucusu Julia de Cadenet, görüntülerin kendisini dehşete düşürdüğünü ifade etmiştir. Dünyanın her yerinde insanların COVID-19 hastalığı nedeniyle paniğe kapılmasının anlaşılır olduğunu ifade eden Cadenet, bu paniğin Vietnam halkına zavallı kedilere böylesine vahşi bir uygulamada bulunma hakkı vermediğinin altını çizmiştir.

Kara kedi macununun COVID-19 hastalığına iyi geldiği yönünde hiçbir bilimsel kanıt olmadığını söyleyen Cadenet, böyle bile olsa bu insanlık dışı uygulamanın tedavi maksatlı kullanılmasının zalimlik ve kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir.

Cadenet, Çin Halk Cumhuriyetinde virüs ilk ortaya çıktığında ev hayvanlarının virüsü bulaştırabilecekleri yönünde bir dedikodu yayıldığını, bunun sonucu olarak da Çinli yetkililerin hayvanları toplayarak öldürdüklerini ifade etmiştir.

Bu salgından korkmanın, bizim korumamıza muhtaç olan savunmasız hayvanlara zalimce davranmanın bir bahanesi olamaz diyen Cadenet, köpek ve kedi eti ticaretinde olduğu gibi sağlığa zararlı et üretiminin küresel bir sağlık krizine neden olabileceği uyarısında bulunmuştur.

Çin Halk Cumhuriyetinin artık kedi ve köpekleri yemediğini ve resmi olarak onları ev hayvanları olarak kabul ettiğini ifade eden Cadenet, Asya’nın diğer yerleri açısından ise daha yapılması gereken çok fazla şey olduğunu vurgulamıştır.

Vietnam ve Endonezya’da köpek ve kedi ile vahşi hayvan etlerini yemenin hâlâ yaygın bir uygulama olduğunun da altını çizmiştir.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

https://nypost.com/2020/04/24/cats-turned-into-paste-sold-as-coronavirus-remedy-in-vietnam/

Yazar Profili

Levent Kağan
Levent Kağan
Sun Savunma Haber sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.
Önceki Makale  F/A-18F Savaş Uçağı Florida Açıklarında Denize Düştü
SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Erdoğan’ın Türkiye’si ve NATO

Erdoğan’ın Türkiye’si ve NATO   Yazar: Austin Bay, Hoover Institution,...

İdlib’de Türk Askerlerine Hava Saldırısı

  Kâbus Gecesi   İdlib’de Türk Askerlerine Hava Saldırısı  ...

Gerginliği Azaltın Yoksa Yaptırımlar Yolda

Almanya’dan Türkiye’ye Uyarı Gerginliği Azaltın Yoksa Yaptırımlar Yolda Avrupa Birliği...

Putin Obama’yı Suriye’de de Şah-Mat Edecek mi?

" Ateşkes nihai bir politik çözüm için yeterli olmayabilir, fakat çözüm...

ABD Senatosundan Türkiye’ye F-35 Vetosu

Kuduz Köpek Mattis’in Planı Ne? ABD Senatosundan Türkiye’ye F-35 Vetosu...

Kapat