25° Açık

Amerika’da Neler Oluyor?

AMERİKA - 24 Şubat 2017 07:42 A A

Amerika’da Neler Oluyor?

Anaokulu Öğretmeninden – ‘‘Birkaç Yahudi Öldürün’’

‘‘Soykırımda ne kadar Yahudi öldü? Yeteri kadar değil… HAHAHAHA.’’

Çeviren: Ercan Caner, Ankara-Türkiye, 24 Şubat 2017

Nancy Salem (Foto: Facebook)

Texas, Children Courtyard’da çalışan anaokulu öğretmeni Nancy Salem attığı ‘‘Birkaç Yahudi öldürün’’ Twitter mesajı sonrasında açığa alındı.

The Algemeiner tarafından bildirildiğine göre, Nancy Salem geçmişte de ırkçılık ve şiddet içerikli mesajlar yayınlamıştır. Texas Arlington Üniversitesi Filistin için Adalet bölümü üyelerinden olan ve İsrail’e karşı BDS (Boycott, Divestment, Sanctions – Boykot, Tasfiye ve Yaptırımlar)[1] hareketinin destekçilerinden birine Nancy Salem daha önce; ‘‘Soykırımda ne kadar Yahudi öldü? Yeteri kadar değil… HAHAHAHA.’’ mesajını atmıştır.

CNN yorumcusu ve geçmişte Kongre Üyesi olan Rick Santorum, CNN’de konuk olduğu, ABD’de Yahudi aleyhtarlığı ve İsrail karşıtı harekete katılanlar ile ilgili bir programda, çalışma arkadaşı Chris Cuomo tarafından yerin dibine geçirilmiştir.

Eski Cumhuriyetçi Parti senatörü ve başkanlık adayı Rick Santorum’un; ‘‘Tanık olduğumuz Yahudi aleyhtarlığı sorumlularının kimler olduğuna bakarsanız, bunu söylemekten nefret ediyorum, ama çoğunun Filistin yanlısı ve Müslüman kesimden olduğunu görürsünüz.’’ sözlerine CNN yorumcusu Cuomo; ‘‘Bunun doğru olduğunu sanmıyorum,  bu arada… Yahudilere karşı tarihsel bir nefret duyan ve onları hedef alan beyazlar da var’’ cevabını vermiştir.

Cuomo’nun bu tepkisine eski senatör ve başkan adayı Santorum; ‘‘Üniversite kampüslerinde olanlar böyle değil Chris, Bunun hakkında gerçeği söyleyelim’’ cevabını vermiştir.

Yahudi Toplumu Merkezleri Birliğinin bildirdiğine göre; Başkan Donald Trump’ın görevi devralmasından bu yana, Ocak ayı içerisinde, ABD’de 26 eyalette ve bir Kanada eyaletinde bulunan 48 Yahudi Toplumu Merkezine toplam 60 adet bomba tehdidi yapılmıştır. Yapılan bombalama tehditlerinin çoğunluğu 9, 18 ve 31 Ocak 2017 günlerinde gerçekleştirilmiştir. Orlando’daki dâhil birkaç Yahudi Toplum Merkezi birden fazla bombalama tehdidine maruz kalmışlardır.

21 Şubat günü ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan 11 adet Yahudi Toplum Merkezine bomba tehdidi yapılmış ve toplam bomba tehdidi sayısı, 27 eyalette bulunan 54 Yahudi Toplama Merkezi için 69’a ulaşmıştır.

Başkan Donald Trump, Demokratlar ve Yahudi liderlerden, artan Yahudi aleyhtarı olaylar hakkında sesini yükseltmesi ve karşı çıkması hususunda talepler almaktadır.

22 Şubat günü Afro Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesinde yaptığı konuşmada Trump; ‘‘ Bu olaylar neden bağnazlık, hoşgörüsüzlük ve nefretin bütün formları ile mücadele etmemiz gerektiğinin anlamlı bir hatırlatıcısıdır. Yahudi toplumu ve toplum merkezlerini hedef alan Yahudi karşıtı tehditler, dehşet verici ve üzücü olmalarının yanı sıra nefret, önyargı ve kötülüğün köklerini kazımak için daha yapılacak çok şeyin olduğunun da çok üzücü bir göstergesidir’’ ifadelerini kullanmıştır.

MSNBC ile yaptığı bir röportajda da Trump; ‘‘Size Yahudi aleyhtarlığının korkunç bir şey olduğunu söylüyorum ve bu bitecektir, bitmek zorundadır’’ açıklamasını yapmıştır.


Yahudilik dinini seçen kızı Ivanka Trump, Twitter mesajında; ‘‘Amerika, dini hoşgörü üzerine inşa edilmiş bir ulustur. Evlerimizi ve dini merkezlerimizi korumalıyız. #Yahudi Toplumları Merkezi’’ ifadesini yazmıştır. Trump ailesinden bombalama tehditleri hakkında ilk yorum yapan Ivanka Trump olmuştur.

Ivanka Trump’ın, eşi Ortodoks Yahudisi Jared Kushner ile evlenmeden önce Yahudilik dinini seçmesi, ülkenin her yerinde Yahudi karşıtı söylemlerin arttığı bir dönemde onun söylediklerini önemli bir hale getirmiştir.

Jared Kushner ve Ivanka Trump Beyaz Saray’da. Ivanka Trump, Kushner ile evlenmeden önce Yahudilik dinine geçmiştir. Foto: Doug Mills/The New York Times

İlk uzun süreli basın toplantısında, bir Yahudi dergisi muhabirinin, Yahudi aleyhtarı olaylara hükümetin nasıl tepki göstermeyi planladığıyla ilgili sorusuna Başkan Trump öfkeyle, sorunun küstahça olduğunu ve kendisinin dünyadaki en az Yahudi karşıtı insan olduğu cevabını vermiştir.

Beyaz Saray basın sözcü yardımcısı Lindsay Walters yaptığı resmi açıklamada; ‘‘Kin ve nefret içeren her türlü şiddete bu ülkede yer yoktur. Başkan yeteri kadar açık bir dille bu faaliyetlerin kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir’’ açıklamasını yapmıştır.

Donald Trump’a karşı başkanlık yarışını kaybeden Hillary Clinton da, Başkan Trump dâhil herkesi saldırılara karşı seslerini yükseltmeleri konusunda uyarmıştır.

Çevirenin Notları: Yazının orijinaline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Açıklayıcı olması maksadıyla diğer kaynaklardan da bazı bilgiler ilave edilmiştir. İlginç olan Amerika’da yıllardır var olan Yahudi aleyhtarlığının ‘‘hata yapan’’ bir anaokulu öğretmeni üzerinden tartışılmasıdır.
http://www.clarionproject.org/news/texas-pre-school-teacher
;-tweets-%E2%80%98kill-some-jews%E2%80%99

[1] BDS – İsrail’in Filistinlilere uyguladığı baskıya olan uluslararası desteği sonlandırmak ve İsrail’e uluslararası kurallara uyması maksadıyla baskı yapan Filistinliler tarafından yönetilen bir özgürlük, adalet ve eşitlik hareketidir.

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
Önceki Makale  NEW YORK - 9/11 SONRASINDA EN ÖLÜMCÜL TERÖR SALDIRISI
SON YAZILARI
AMERİKA - 07:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Darbe Üssü Akıncı’da ‘‘Şok’’ Parmak İzleri

Darbe Üssü Akıncı’da ‘‘Şok’’ Parmak İzleri   Müyesser Yıldız, Sincan...

Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?

Arka Rüzgârıyla İnişte Kaza Riski Neden Yükselir?     Yazar:...

KABİLE YÖNETİMİ, İSLAM ORDUSU

KABİLE YÖNETİMİ, İSLAM ORDUSU Yazar: Naci Beştepe, Sun Savunma Net,...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ

  ÇARŞAMBA İĞNELERİ   Yazan: Türk Vatandaşı Naci BEŞTEPE  ...

Hukuk Toplumsal Yaşamı Daha İleri Düzeye Taşımak İçin Bir Araç mı? Yoksa Toplumsal Değerlerin bir Aynası mı Olmalı?

 Hukuk  Toplumsal Yaşamı Daha İleri Düzeye Taşımak İçin Bir Araç...

Kapat