Site Rengi

Savunma | Havacılık | Teknoloji | Analiz | Politika

İsrail’in Yeni Yayılma Planı

 

İsrail’in Yeni Yayılma Planı

 

Yapılan yeni bir anketin sonuçlarına göre; sağ görüşlü İsrailli Yahudilerin %71’i, merkezde yer alanların %31’i ve soldakilerin ise sadece %8’i İsrail’in Batı Şeria ve Ürdün Vadisini ilhakını desteklemektedir.

Jewish News Syndicate, 10 Mayıs 2020

Çeviren: Ercan Caner, Sun Savunma Net, 12 Mayıs 2020

 

Pazar günü açıklanan bir anket sonuçlarına göre; İsrailli Yahudilerin çoğunluğu (%52) İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Batı Şeria’yı ilhak planını desteklemektedir.

Ancak, İsrail Demokrasi Enstitüsü tarafından 2020 yılı Nisan ayı için yapılan İsrail’in Sesi Endeksine göre; İsrailli Yahudilerin sadece %32’si hükümetin bölgeyi gerçekten ilhak edebileceğini düşünmektedir.

Sağ görüşlü Yahudilerin %71’i ilhakı desteklerken, merkezde yer alanların %31’i, sol görüşlülerin ise sadece %8’i Batı Şeria’nın ilhak edilmesini desteklemektedir.

Güvenlikle ilgili meselelerde ise en iyimser olanlar %82 oranıyla sağ görüşlü Yahudilerdir, onları %69 ile merkezdekiler ve %53 ile soldakiler izlemektedir.

İlhak edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin hakları konusunda Yahudilerin çoğunluğu (%37) hiçbir değişiklik yapılmaması gerektiğini düşünürken, Arapların %47’si bu bölgelerde yaşayanlara vatandaşlık verilmesi gerektiğini düşünmektedir.

İsrail’in 71’inci Bağımsızlık Gününü kutlayan İsrail vatandaşları 09 Mayıs 2019 tarihinde Batı Şeria’da yürürken. Foto: Hillel Maeir/Flash90

Ulusal güvenlikle ilgili meselelerde Yahudiler’in iyimserlik oranı %75 seviyesinde iken bu oran Araplar arasında sadece %43 seviyesindedir.

Araştırma; İsrail Demokrasi Enstitüsü bünyesindeki Guttman Kamuoyu ve Politika Araştırma Merkezi tarafından 30 Nisan-03 Mayıs tarihleri arasında İnternet üzerinden ve telefonla yapılmıştır.  Görüşme gerçekleştirilen 769 kişinin 615’i ile İbranice, 154’ü ile Arapça lisanlarında mülakat yapılmıştır.

Çevirenin Notları: Yazı aslına sadık kalınarak çevrilmiştir, orijinal metne aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

Öte yandan Birleşik Devletler Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada; ABD’nin İsrail’in hâkimiyet alanlarını genişletmesi ve Batı Şeria’da İsrail yasalarının uygulanmasını tanımaya hazır olduğu ve bunun İsrail Devletinin vizyonun bir parçası olarak gördüğü ifade edilmiştir.

Birleşik Devletler yönetimine göre; İsrail’in böyle bir hamlesi Başkan Trump tarafından ortaya koyulan, İsrail hükümetinin Filistinlilerle görüşmeyi kabul etmesi kapsamındadır ve bu ilhak; Filistinlilere, belirli maddeler, koşullar, bölgesel ebatlar ve cömert ekonomik desteğe dayalı olarak devlet olma yolunda önerilen teklif kapsamındadır. Bu, Filistinliler için bugüne kadar görülmemiş ve büyük fırsatlar içeren bir fırsattır.

Trump yönetimi tarafından ‘‘Yüzyılın Anlaşması’’ olarak lanse edilen Orta Doğu barış planı Ocak ayında açıklanmıştır ve İsrail’in Batı Şeria ve Ürdün Vadisindeki büyük yerleşim birimlerinin neredeyse tamamındaki hâkimiyetini onaylamaktadır.

Başkan Benjamin Netanyahu ABD Başkanı Trump’ın Yahudi yerleşim birimleriyle ilgili verdiği sözü tutacağından emin olduğunu açıklamıştır.

Birleşik Devletler tarafından Yüzyılın Anlaşması olarak nitelendirilen Orta Doğu barış planı, Filistin tarafında büyük bir öfkeye neden olmuş ve İsrail’in tarafını tutmakla suçladıkları Başkan Trump ile görüşmeyi reddetmişlerdir. Filistin Otoritesi Devlet Başkanı Mahmoud Abbas yaptığı bir açıklamada; Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump için ‘‘Trump bir köpektir ve bir köpek çocuğudur’’ ifadelerini kullanmıştır.

https://www.jns.org/poll-most-jewish-israelis-support-annexation/

 

Önceki Makale  SÖZDE NEDEN!

 

Yazar Profili

Ercan Caner
Ercan Caner
Elektrik ve Elektronik Mühendisliğinin yanı sıra, uçak ve helikopter lisanslarına sahiptir.
Türkiye Hava Sahası Yönetimi alanında doktora tez çalışmalarını
sürdüren Caner’in İnsansız Hava Araçları (2014) ve Taarruz Helikopterleri
(2015) konulu makaleleri yayımlanmıştır. 36 yılı kapsayan TSK, BM ve NATO
deneyimlerine sahiptir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Devamını oku:
Kentsel Hava Ulaşımı

Kentsel Hava Ulaşımı   Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA –...

Akdeniz’de Düşmanca Yaklaşım

Akdeniz’de Düşmanca Yaklaşım Alman donanmasına ait bir geminin Libya’ya gitmekte...

Trump’ı Zafere Götürecek Tek Yol

Yasal Olasılıklar Henüz Tükenmedi! Trump’ı Zafere Götürecek Tek Yol Joe...

ÇARŞAMBA İĞNELERİ – 10 Haziran 2020

ÇARŞAMBA İĞNELERİ Daha gözaltına alınmadan Müyesser Yıldız haberini yapan taraf...

MISIR TÜRKİYE İÇİN CASUSLUK YAPTIKLARI ŞÜPHESİYLE 29 KİŞİYİ TUTUKLADI

MISIR TÜRKİYE İÇİN CASUSLUK YAPTIKLARI ŞÜPHESİYLE 29 KİŞİYİ TUTUKLADI Yazar:...

Kapat